REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok TK ws. przepisów o aborcji

2021-01-27 23:26
publikacja
2021-01-27 23:26
Dodaj Bankier.pl w Google

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub.r. o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok TK ws. przepisów o aborcji
W Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok TK ws. przepisów o aborcji
fot. Julia Zabrodzka / / Forum

Orzeczenie TK zapadło po rozpatrzeniu przez TK wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Na jego mocy orzeczono, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Wyrok TK wywołał w kolejnych tygodniach w całym kraju falę protestów.

Zgodnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu" w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego.

Zgodnie z pierwotną informacją zamieszczoną na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie TK powinno było zostać opublikowane najpóźniej 2 listopada ub.r., co wtedy nie nastąpiło.

Na początku grudnia ub.r. rząd przyjął stanowisko w sprawie terminu publikacji tego wyroku. Stwierdził w nim, że orzeczenie TK powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia. "Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji" - głosiło to stanowisko.

Wakacje na giełdzie

Poinformowano w nim też, że wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw RP, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski". Jak oceniła Rada Ministrów publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na "minimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia".

W środę Trybunał Konstytucyjny na swojej stronie internetowej opublikował pisemne uzasadnienie wyroku z 22 października ub.r. wraz ze zdaniami odrębnymi. Z uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma "charakter eugeniczny".

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński, Aleksandra Rebelińska

mja/ reb/wr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
and00
Niepotrzebnie to ruszali
Z drugiej strony śmieszne jest że ci co łazili w T-shirtach z napisem "Konstytucja" teraz przeciwko tej konstytucji protestują
I jeszcze przypominam konstytucje tworzył Kwaśniewski z Geremkiem, czyli to do nich pretensje
O to że rodzina to związek kobiety i mężczyzny też
adrian76
Dla mnie to erozja powagi państwa. Choć i prawnie, i moralnie racja jest po stronie zwolenników wyroku TK, to całość jest jedną wielką fikcją podgrzewaną przez obie strony konfliktu.
karbinadel
Puste kościoły i puste tace będą najlepszą odpowiedzią na to barbarzyństwo
max5000
Najlepiej zamknąć kościoły i zrobić tak jak na zachodzie w kościołach dyskoteki i burdele. To są wasze wartości, pokolenie fb i yt. Tylko drzeć mordę potraficie i obrażać ludzi.
karbinadel odpowiada max5000
Widać, że nigdy nie byłeś na zachodzie, a swoją wiedzę czerpiesz z TVPiS i radyja
zenonn odpowiada max5000
Czy można pochować poroniony płód?
"art. 54 ust. 3 ustawy z 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego16 zapisano, iż „jeżeli nie jest możliwe ustalenie płci dziecka, karty martwego urodzenia nie przekazuje się”."
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Czyli przyznajesz, że tzw. trybunał konstytucyjny nie ma nic do gadania i wszystkim steruje politbiuro KC PiS?
mkx
Najpierw link do źródła. Redaktorowi nie chciało się go podać: https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Sprawa?cid=1&dokument=20359&sprawa=22412
Uzasadnienie jest skonstruowane na "prawie do równego traktowania". Kto pierwszy rusza po 500+?
vonmisses
Ja bym brał. Wynika, że na zarodek ma pełnię praw obywatelskich, więc powinna teraz grupa posłów zgłosić o sprawdzenie, czy jest zgodne z konstytucją, że na zarodki nie wypłaca państwo 500+.

Powiązane: Aborcja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki