Virgin Mobile – kradzież danych polskich klientów

Klienci Virgin Mobile Polska padli ofiarą ataku hakerskiego, w wyniku którego skradzione zostały dane 12,5% osób korzystających z usług telekomunikacyjnych „na kartę". Do zdarzenia doszło w okresie przedświątecznym. 30 grudnia prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował, że przeprowadzi w tej sprawie czynności kontrolne.

Virgin Mobile - kradzież danych 12,5% klientów
Virgin Mobile - kradzież danych 12,5% klientów (fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM)

W Boże Narodzenie operator sieci komórkowej rozpoczął wysyłanie SMS-ów z informacją o kradzieży danych osobowych. Wyciekły dane 12,5% tzw. klientów na kartę firmy Virgin Mobile, tj:

  • imiona i nazwiska,
  • numery PESEL,
  • numery dowodów osobistych oraz paszportów

Do ataku hakerskiego doszło w dniach 18-22 grudnia 2019 roku. Klienci, których dane osobowe zostały skradzione, zostali poinformowani przez operatora. W wiadomości SMS Virgin Mobile ostrzega przed próbami wyłudzenia kolejnych danych.

Osoby korzystające z abonamentu firmy Virgin Mobile oraz użytkownicy „na kartę”, którzy nie otrzymali wiadomości SMS, są w bezpiecznej sytuacji. Klienci, którzy zmienili sieć, ale byli użytkownikami "na kartę" w Virgin Mobile, również mogli paść ofiarą ataku. Operator komórkowy zaznacza, że zostaną o tym poinformowani.

Prezes UODO podjął decyzję o przeprowadzeniu czynności kontrolnych, mających na celu dokładne ustalenie okoliczności tej sprawy.

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 search

Teraz beda wyrabiac dowody kolekcjonerskie i brac pozyczki w prowidentach itp. A ty bedziesz pozniej latal po sadach i sie tlumaczyl oplacal adwokatow itp

! Odpowiedz
12 2 marianpazdzioch

Polecam zastrzeżenie BIK (płatne, chyba coś koło 50 zł) oraz usługę bezpieczny pesel (bezpłatne). W tym roku ociągałem się ze spłatą kredytówki, to od razu bank bez żadnego bawienia się w wytykanie mi błedu, wpisał mnie do BIK i od razu miałem powiadomienie. Jest oczywiste, że nasze dane hulają po świecie, bo przy takim ich natłoku udostępnianym różnym podmiotów jest to pewne. Ja jednak śpię dzięki temu odrobinę spokojniej. Podejrzewam, że ma to zapewne też jakąś moc dowodową przed sądem. Jest to jedyne ubezpieczenie jakie kupuję, nie licząc tych obowiązkowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 czytacz

No to tylko czekam ,kiedy ktoś weżmie na mnie kredyt.Nie wierzę,że wiedzą czyje dokładnie dane skradziono.Podejrzewam,że wszystkich.Odczytanie i skopiowanie danych to nie zabranie pieniędzy z portfela tylko skopiowanie.Moje dane nadal siedzą u nich w bazie to skąd mogą wiedzieć ,czy były skopiowane?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 38 adamii

I co mi da ta informacja? I tak moge im skoczyc, kare moze i zaplaca ale nie mi tylko jakims dziadom w warszawie, ktorych nawet nie znam.

! Odpowiedz
26 25 specjalnie_zarejestrowany2

A kara jak zwykle dla okradzionego przedsiębiorstwa a nie samego sprawcy, ot bolszewicki porządek.

! Odpowiedz
3 32 uorenbufet odpowiada specjalnie_zarejestrowany2

Ukarany zostanie nie za kradzież danych lecz ich niedostatecznie chronienie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne