Pomoc dla frankowców znowu opóźniona?

Targi polityczne na linii prezydent-PiS, zastrzeżenia merytoryczne i możliwe pozwy akcjonariuszy banków opóźniają planowane na lipiec wejście tzw. ustawy frankowej w życie - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)


Jak podaje "Rz", prezydencki projekt ustawy nie trafi do czytania na posiedzeniu Sejmu w środę i w czwartek. "To kolejna zwłoka, bo pierwotnie miał być przedmiotem obrad już w połowie marca, zaraz po przyjęciu przez Komisję Finansów Publicznych" - wskazuje.

Według dziennika taka sytuacja rodzi pytania o powód "nagłego wyhamowania prac", które przyśpieszyły w styczniu po dwuletniej przerwie. "Być może toczy się dyskusja na temat ostatecznego kształtu ustawy w związku z licznie zgłaszanymi uwagami, w tym od ambasad" - powiedział dziennikowi jeden z posłów partii rządzącej.

Gazeta przypomina, że w lutym ambasady: Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Portugalii, z których wywodzą się główni akcjonariusze banków, mających sporo hipotek walutowych, wysłały list do szefa Komisji Finansów Publicznych Andrzeja Szlachty. Ich zdaniem projekt narusza zasady unijne.

Oprócz tego, jak czytamy w "Rz", przez kilka miesięcy między prezydentem a PiS trwały "polityczne targi". "Dotyczyły prawdopodobnie nie tylko wpływów w Telewizji Polskiej, ale także właśnie ustawy frankowej" - pisze "Rzeczpospolita".

Dziennik przypomina, że projekt zakłada m.in. utworzenie przez banki funduszu konwersji, z którego finansowane mają być przewalutowania. "I równie ważnym powodem nagłego wyhamowania prac mogą być zastrzeżenia merytoryczne dotyczące wykorzystania środków jednych banków przez inne" - pisze "Rzeczpospolita".

agzi/ mkr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 elzbieta_s

Wcale mnie to nie dziwi.Przecież jakoś trzeba dotrwać do wyborów;a potem znowu kilka lat wodzenia ludzi za nos!!!! Da się? Da się obiecać dużo i nic nie dać. Jeden Pan kiedyś mówił NIE CHCĘ ALE MUSZĘ,Drugi Pan powie PRZECIEŻ CHCIAŁEM ALE NIE WYSZŁO. Zamiast obiecywać gruszki na wierzbie oddajcie ludziom te przysłowiowe grosze ze SREEDÓW to się ucieszą,to może banków nie wpędzi w ruinę,a śmiem twierdzić że koszt mniejszy niż 500plus

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 jes

Jeszcze nie czas. Działania pozorowane będą przed samymi wyborami prezydenckimi.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 4 jes

Typowy zawistny "polak" albo bankowy troll. Jak ciebie okradną to ktoś inny napisze, że to twoja wina bo mogłeś się lepiej zabezpieczyć. Poczekaj, i na ciebie trafi - kwestia czasu.

! Odpowiedz
3 4 nellington

Dziś pseudofranków nie ma, a ludzie się chcą pozabijać za mieszkania z dykty i śliny. Ceny w dużych miastach za byle g*wno szaleją. Na pewno jednak znajdziesz jakiś sposób, żeby winić za to "frankowiczów". Wierzę w ciebie, o ekonomiczny mistrzu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-06
WIBOR 3M -0,0100 1,7000%
2019-12-06
LIBOR 3M CHF 0,0002 -0,7226%
2019-12-02
EURIBOR 3M 0,0020 -0,3930%
2019-12-06