REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Upadek Evergrande byłby niekorzystny dla handlu międzynarodowego

2021-09-30 12:49
publikacja
2021-09-30 12:49
Upadek Evergrande byłby niekorzystny dla handlu międzynarodowego
Upadek Evergrande byłby niekorzystny dla handlu międzynarodowego
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Reuters

Upadek największego dewelopera na świecie, chińskiego Evergrande, może wpłynąć negatywnie na handel międzynarodowy, szczególnie surowcowy - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Chiny odpowiadają za większość światowego importu surowców budowlanych - dodał.

PIE zwrócił uwagę, że Evergrande, największy deweloper na świecie, nie spłacił w terminie odsetek od zaciągniętych pożyczek. Przedsiębiorstwo jest zadłużone na 300 mld dol. - dla porównania, dług publiczny Polski na koniec 2020 r. wyniósł ok. 360 mld dol.

"Upadek Evergrande, w połączeniu z dążeniem Komunistycznej Partii Chin do zahamowania wzrostu cen mieszkań, może przełożyć się na pogorszenie koniunktury w sektorze budowlanym" - ocenili eksperci PIE. Biorąc pod uwagę znaczenie chińskiego budownictwa o wartości nawet 15-25 proc. chińskiego PKB, może to "wpłynąć negatywnie na handel międzynarodowy, szczególnie surowcowy" - stwierdzili.

W grupie surowców używanych w budownictwie jest kilka, w których ChRL odpowiada za większość światowego importu. "Do takich surowców można zaliczyć metale, w szczególności żelazo i miedź. Żelazo jest głównym składnikiem stali, a miedź stosowana jest do produkcji kabli oraz rur" - wskazano w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Eksperci zaznaczyli, że zakłócenia w popycie Chin będą dotkliwe dla najważniejszych partnerów handlowych w tych kategoriach. W przypadku Australii do Państwa Środka trafia 56 proc. eksportu rudy żelaza oraz 19 proc. eksportu rudy aluminium. Dla Gwinei problemem może być spadek popytu na aluminium – do Chin trafia 59 proc. gwinejskiego eksportu tego metalu.

"Do zachwiań mogłoby również dojść w przypadku eksportu kamieni budowlanych, m.in. marmuru" - ocenił PIE. Dodał, że Turcja kierowała do Chin 38,5 proc. swojego eksportu w tej kategorii. W przypadku innych dóbr, źródła dostaw były zróżnicowane. "Spadek popytu rozłożyłby się zatem na większą liczbę krajów" - zauważono.

W ocenie PIE, jeśli problemy w sektorze budowlanym Chin będą narastać i przełożą się na spowolnienie chińskiej gospodarki, wpłynie to negatywnie na handel międzynarodowy. "Wielkość budownictwa w ChRL oznacza, że pośrednie efekty mogą być o wiele szersze i doprowadzić do zmniejszenia konsumpcji i inwestycji" - wskazali analitycy. Dodali, że takie pogorszenie koniunktury przełożyłoby się na mniejsze zapotrzebowanie na dobra i usługi importowane do Chin.

"Bezpośrednie negatywne skutki spowolnienia odczują najwięksi eksporterzy surowców budowlanych – Australia oraz Gwinea" - wskazali. Zastrzegli, że przed najgorszym scenariuszem uchronić mogą działania chińskich władz, "które nie pozwolą na rozlanie się fali upadłości". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
marekpoznan
Moim zdaniem byłby bardzo korzystny, ceny materiałów wrócą do normalnych poziomów jak Chińczycy przestaną budować bloki w których nikt nie mieszka.
zbyszek_
polecam - China's Richest Cities 2021, na YT.
the_mind_renewed
Artykuł z cyklu. Za duży aby upaść: Czy naprawdę ludzkości rozumy odebrało i to na dobre?
Pozostaje zapłakać z uśmiechem na ustach na logikę tego tematu. Bo komentować to nawet nie przystoi. Ps. Niech autor sobie kupi Talon na Balon. A dzisiaj jego Evergrande. daje znowu nura. To znaczy tam gdzie jego miejsce. Ale
Artykuł z cyklu. Za duży aby upaść: Czy naprawdę ludzkości rozumy odebrało i to na dobre?
Pozostaje zapłakać z uśmiechem na ustach na logikę tego tematu. Bo komentować to nawet nie przystoi. Ps. Niech autor sobie kupi Talon na Balon. A dzisiaj jego Evergrande. daje znowu nura. To znaczy tam gdzie jego miejsce. Ale spokojnie to jeszcze nie ten moment. jeszcze trochę się po naprężają i globalnie tak jak jest planowane wszystko przejmą jeszcze większe korporacje.

Ps. czytaj w odpowiedziach pod komentarzem.
the_mind_renewed
Jedyne co jest pewne to to że na Kremlu mają niezłą bekę. Bo to przecież nie Putin wyznaczył na kierownictwo Zachodu grupy skorumpowanych, trans, zielonych, globalistycznych lewicowców, cenzure i innych patoli. Zrobiliście to sobie sami, głupcy.. Taka demokracja!

Breaking news by Spartacus: Będę go powtarzał.
Proszę
Jedyne co jest pewne to to że na Kremlu mają niezłą bekę. Bo to przecież nie Putin wyznaczył na kierownictwo Zachodu grupy skorumpowanych, trans, zielonych, globalistycznych lewicowców, cenzure i innych patoli. Zrobiliście to sobie sami, głupcy.. Taka demokracja!

Breaking news by Spartacus: Będę go powtarzał.
Proszę przeczytaj powoli ze zrozumieniem. I bądź pomimo to pozytywnie nastawiony, zło prędzej czy później zawsze upada, a trzeba przyznać że wszyscy mamy jakiś tam w tym udział.:
"Obecnie w wyborach i wprowadzaniu nowego ładu światowego biorą udział tylko naiwniacy i pożyteczni głupcy"

Jak weźmiesz pod uwagę sterowane globalne uprzykrzenie życia występujące wszędzie, pogłębiające się braki w zaopatrzeniu, energi, skłócanie społeczeństw, zastraszanie, kontenerowce parkujące w nieskończoność na redach wypełnione towarem - (setki) w USA, Pandemia, LGBT, inflacja, braki benzyny, teatry opieki zdrowotnej, bzdurne przepisy i regulacje, szalone narastające nowe i nowe podatki pompowane giełdy i Fiat money bez pokrycia. To po prostu są przestępstwa na masową skale przeciwko ludzkości, które mają doprowadzić do tego abyśmy przełknęli nowy światowy ład jaki nam wprowadzą. A to jeszcze daleko do finału, to zrozumiesz że mam racje rozszerzając myśl Orwella.

"Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami". George Orwell. I tu Orwell nie docenił potęgi obecnych Korporacji, które potrafią doprowadzić do swoich niecnych celów niezależnie od tego kogo byś nie wybrał. Tak że twój udział w wyborach nie ma żadnego znaczenia !.

Ostre porządkowanie należało by rozpocząć od polityków, szefów korporacji oraz filantropów którzy posiadają nieograniczone środki finansowe w tym też (Dodruk) w przeciwieństwie do ubezwłasnowolnionych przez nich rządów, i chcą na siłę naszego dobra. Wtrącając nas w otchłań długu zastraszenia, nowoczesnej niewoli i wy-szczepienia populacji. Bo po prostu jesteśmy na etapie gdzie Korporacje przejmują świat ! Przy pomocy totalnie skorumpowanych rządów.
Jeśli sfinalizują swe totalitarne cele (a wszystko na to wskazuje) będziemy całkowicie pod ich kontrolą i nawet Nieruchomości, Bitcoin ani złoto nam nie pomoże.
chlopekroztropek
W styczniu 2020 portale pisały, że ten problem z wirusem, który biega po targu w Wuhan jest lokalnym problemem Chin i się nie mamy czego obawiać. Ba, w USA i Europie jeszcze do lutego indeksy rosły jak gdyby nigdy nic. Tańce, hulańce, swawola!
peluquero
To samo jest tutaj, ale nikt nie napisze dlaczego, a ja podpowiem - pochodna odwróconego faktoringu. Nie wiem jak jest z audytami w Evergrande ale moim skromnym zdaniem ich zadłużenie rzeczywiste wynikające dodatkowo z faktoringu i pochodnych tego rozwiązania jest dwa razy wyższe
ketevan
Spokojnie, spłacili już 1,55mld z 300mld długu. Akcje:
1 dzień:-4%
30 dni:-30%
180 dni:-80%

OLX liczba mieszkań wystawionych na sprzedaż:
01.09.2021: 30226
29.09.2021: 31767

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki