Ukraińcy zarabiają na nieudolności urzędników

Rząd zapłaci za niewydolny system legalizacji pracy cudzoziemców. Sądy przyznały im już 196 tys. zł rekompensat za przewlekłość w działaniu urzędów. Następne pozwy czekają w kolejce - czytamy w środowej "Rzeczpospolitej".

(fot. Michał Kość / FORUM)

W gazecie podano, że "od stycznia do listopada zeszłego roku sądy administracyjne wydały przeszło 100 wyroków i przyznały cudzoziemcom 196 tys. zł rekompensat za bezczynność wojewodów lub za przewlekłe prowadzenie postępowań o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę". "Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w sądach administracyjnych na rozpatrzenie czekają kolejne 183 skargi przeciw urzędom wojewódzkim" - dodano.

"Mamy informacje, że sądy w Polsce już kilkakrotnie uznały racje pracodawców, przyznając im kilkutysięczne rekompensaty" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Przemysław Ciszek, radca prawny w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Wyjaśnił, że "wszystko przez to, że zarówno cudzoziemcy, jak i zainteresowani ich zatrudnieniem polscy przedsiębiorcy tracą na ciągnących się miesiącami postępowaniach o wydanie zgody na pobyt i pracę cudzoziemca". "W tym czasie przedsiębiorcom przepadają bowiem kontrakty, a cudzoziemcy tracą przez to pracę" - dodał.

Jak mówił mecenas Ciszek, skargi kierowane przez przedsiębiorców i cudzoziemców do sądów to akt desperacji. "Nikt przecież nie chce się konfliktować z urzędem, który rozpatruje jego sprawę. Coraz częściej okazuje się jednak, że to jedyna możliwość pokrycia strat wynikających z niewydolności urzędów" - ocenił.

autor: Katarzyna Krzykowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 andregru

"Rząd zapłaci za niewydolny system legalizacji pracy cudzoziemców" to zapłacą Polacy w podatkach. Kiedy urzędnicy będą odpowiadać za swoje decyzje tak jak osoba pracująca w swojej firmie .

! Odpowiedz
0 1 search

W urzedach potrzeba wiekszej liczby kompetentynch bialo czerwonych patriotow o wysokich standardach moralnych i uczciwosci z nadania liegitymacji PIS a bedzie jeszcze lepiej.

! Odpowiedz
0 14 degrengolada

to paradoks żeby dostać POZWOLENIE na pracę czekasz i miesiącami, a jako bezrobotny zarejestrują Cię tego samego dnia.

! Odpowiedz
8 13 wjagus

Ukraińcom życzymy dużo szczęścia. Może im uda się wykończyć ten system.

! Odpowiedz
0 56 marianpazdzioch

Urzędów i urzędników jak grzybów po deszczu i jeszcze nie wyrabiają się z robotą ;) Absurdów socjalizmu cd.

! Odpowiedz
0 14 specjalnie_zarejstrowany1

no bo im wiecej jest tam geb tym trudniej sie dogadac

! Odpowiedz
0 11 and00 odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Tak nie do końca, po 1 To w urzędach są wakaty, a wniosków do rozpatrzenia jest dużo
Po prostu powinni uprościć procedury, ale to rząd musi zrobić

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne