REKLAMA

USA pozywają Muska. Spór dotyczy polityki kadrowej

Agata Wojciechowska2023-08-25 09:28redaktor
publikacja
2023-08-25 09:28

SpaceX, należący do Elona Muska, ma dyskryminować uchodźców i osoby ubiegające się o azyl podczas zatrudnienia - te oskarżenia pod adresem firmy kosmicznej wystosował Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. 

USA pozywają Muska. Spór dotyczy polityki kadrowej
USA pozywają Muska. Spór dotyczy polityki kadrowej
fot. Joe Skipper / / Reuters

Firma SpaceX podczas rekrutacji twierdziła, że nie wolno jej zatrudniać obywateli spoza USA. Donos od jednego z poszukujących zatrudnienia zaalarmował amerykańskie władze, które zarzuciły firmie miliardera to, że "rutynowo zniechęcała azylantów i uchodźców do składania wniosków i odmawiała ich zatrudnienia lub nawet rozważenia ich kandydatury ze względu na ich status obywatelstwa". Proceder trwał od września 2018 roku do maja 2022 roku - informuje BBC News

Koncern Muska bronił się powołaniem na przepisy dotyczące kontroli eksportu, które miały im umożliwiać tylko zatrudnienie obywateli lub posiadaczy zielonej karty. Zdaniem SpaceX'u uchodźcy i azylanci byli wykluczeni z całej gamy zawodów: od inżynierii rakietowej po zmywanie naczyń czy gotowanie. 

W opinie Departamentu Sprawiedliwości nie ma takich ograniczeń. Jednocześnie zwrócił się on do koncernu, by ten rozważył wypłacenie zaległych wynagrodzeń osobom, którym niesłusznie odmówiono pracy.

To nie pierwszy pozew dla firmy Muska, w którym padają oskarżenia odnośnie dyskryminacji. Wcześniej byli pracownicy Twittera oskarżyli miliardera o udział w nierównym traktowaniu ze względu na płeć, wiek i rasę. 

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (10)

dodaj komentarz
abcx
Powinni Muskowi dać dożywocie co najmniej - zatrudniał kogo chciał a tych co nie zatrudnił nie wypłacał wynagrodzenia - zupełnie nie do pomyślenia co za barbarzyństwo...
po_co
Nie zatrudniał bo nie chciał z takimi ludźmi współpracować świadomie decydując się na ograniczenie liczby dostępnych specjalistów.
Najwyraźniej SpaceX może pozwolić sobie na ten prestiż i wybierać osoby ściśle pasujące do profilu firmy.

Prowadzenie wielokulturowej firmy jest zadaniem trudnym i przede wszystkim wszyscy są
Nie zatrudniał bo nie chciał z takimi ludźmi współpracować świadomie decydując się na ograniczenie liczby dostępnych specjalistów.
Najwyraźniej SpaceX może pozwolić sobie na ten prestiż i wybierać osoby ściśle pasujące do profilu firmy.

Prowadzenie wielokulturowej firmy jest zadaniem trudnym i przede wszystkim wszyscy są na tym poszkodowani.
Amerykanie mają to do siebie, że ich firmy uwzględniają przede wszystkim warunki panujące na ich rynku i ma to miejsce zarówno w fastfoodach jak i w firmach technologicznych.

Osoby z innych kręgów kulturowych musiałyby się do tego przyzwyczaić albo zaczęłyby zgłaszać roszczenia dotyczące swoich praw. Być może SpaceX nie była na to gotowa na tym etapie rozwoju więc nie chciała przyjmować takich pracowników.

Jak ktoś tego nie rozumie to polecam mu ćwiczenie z prowadzeniem załogi złożonej z mężczyzn, kobiet, osób niepełnosprawnych, katolików, muzułmanów, Hindusów i Amerykanów.
Świetny miks, każda z tych grup ma swoje prawa i swoje wymagania.
Dołóżcie do tego jeszcze aktywistów ateistów i macie dosłownie wybuchowe środowisko pracy.

Zaproszenie na dowolną imprezę firmową musi być okraszone 40 punktową listą stwierdzającą, że to nie jest impreza o charakterze religijnym, szanuje prawa kobiet i mężczyzn, dostępne jedzenie jest wegańskie, halal i z Marsa itd.

Ktoś kto rozwija pionierski biznes kosmiczny ma już wystarczająco dużo problemów na głowie i może nie chcieć mieć ich więcej - proste.
monuz
Jeszcze z jedno polkolenie i do konstytucja USA wpiszą: to nie jest kraj dla białych ludzi
vinietune
"Jednocześnie zwrócił się on do koncernu, by ten rozważył wypłacenie zaległych wynagrodzeń osobom, którym niesłusznie odmówiono pracy."

Szanowna Pani Agato, czyli sąd zachęca aby nieprzyjętym do pracy wypłacić wynagrodzenie??? Czy może zwolnionym z pracy imigrantom? Bo jak zwolnionym z pracy to nie trzeba zachęcać
"Jednocześnie zwrócił się on do koncernu, by ten rozważył wypłacenie zaległych wynagrodzeń osobom, którym niesłusznie odmówiono pracy."

Szanowna Pani Agato, czyli sąd zachęca aby nieprzyjętym do pracy wypłacić wynagrodzenie??? Czy może zwolnionym z pracy imigrantom? Bo jak zwolnionym z pracy to nie trzeba zachęcać tylko powinien nakazać... O co kaman w tym zdaniu? (@.@)
vinietune
Skoro koleś jest właścicielem tej firmy, to może sobie zatrudniać albo niezatrudniać kogo mu się chce i podoba.
samsza
zaległych wynagrodzeń ?

ktoś nie świadczył pracy nie należy mu się wynagrodzenie, więc nie ma zaległości, wymyślcie inny termin na żądania finansowe
peacedukowicz
Musk musi przyjmować do pracy jak najwięcej LGBT i migrantów. To swoją drogą wyhamuje rozwój jego firmy (ze zrozumiałych przyczyn) i zwiększy nasze szanse. Ważne żebyśmy tacych nie zatrudniali.
sterl
Pewnie chodzi o naukowców z Izraela , a nie analfabetów z Afryki..

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki