REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

USA nie podzielą się informacjami z Rosją o broni atomowej

2023-03-29 13:12
publikacja
2023-03-29 13:12

Wraca zimna wojna? Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że nie będą już dzielić się kluczowymi danymi o swoich strategicznych siłach jądrowych – podała w środę agencja AFP. Jest to odpowiedź na decyzję Moskwy o zawieszeniu udziału w traktacie Nowy START, ograniczającym broń jądrową dalekiego zasięgu.

USA nie podzielą się informacjami z Rosją o broni atomowej
USA nie podzielą się informacjami z Rosją o broni atomowej
/ FORUM

"Naszym celem jest zachęcenie Rosji do powrotu do przestrzegania traktatu" – powiedział urzędnik administracji USA, którego zacytował dziennik "Wall Street Journal”.

"To bardzo niefortunne, ale całkowicie przewidywalne i właściwe" - skomentowała amerykańską decyzję Lynn Rusten, wiceprezeska Nuclear Threat Initiative, organizacji non-profit skupiającej się na kwestiach bezpieczeństwa jądrowego. Jej zdaniem nie ma powodów, by USA przekazywały informacje o swojej broni nuklearnej, skoro Rosja odmawia Stanom Zjednoczonym wzajemności.

Dane, które strony przekazywały sobie wzajemnie w ramach traktatu Nowy START obejmowały szczegółowe informacje na temat liczby bombowców, rakiet i głowic nuklearnych rozmieszczonych w konkretnych bazach.

Intencje USA były dobre, ale Moskwa odmówiła

Jak twierdzi "WSJ", jeszcze w tym tygodniu Waszyngton proponował Moskwie kontynuowanie wymiany danych, jednak spotkał się z odmową.

USA nadal mają zamiar upubliczniać ogólne informacje na temat łącznej liczby głowic, rozmieszczonych rakiet i bombowców oraz systemów nuklearnych – utrzymuje gazeta.

Na początku kadencji prezydenta Joe Bidena zarówno Waszyngton, jak i Moskwa były zainteresowane zachowaniem traktatu, który ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic i bomb atomowych do 1550 sztuk i pozwala każdej ze stron na inspekcje na miejscu w celu weryfikacji przestrzegania ograniczeń traktatowych.

Zawieszając swój udział w traktacie, Rosja nie odrzuciła wszystkich jego postanowień - MSZ w Moskwie zapowiedziało, że będzie nadal przestrzegać limitów na liczbę głowic oraz powiadamiać USA o testowym wystrzeliwaniu międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Ale przewidywane przez Nowy START inspekcje nie będą się odbywać.

Niektórzy republikańscy politycy skrytykowali postawę administracji Bidena jako zbyt zachowawczą. Inni eksperci, opowiadający się za zachowaniem Nowego START-u, wyrazili obawę, że Rosja raczej nie zareaguje pozytywnie.

"Obserwujemy stopniowe niszczenie ostatniej pozostałości traktatu o ograniczeniu zbrojeń nuklearnych" – ocenił Hans Kristensen z Federation of American Scientists. (PAP)

os/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rosja kontra USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki