REKLAMA

USA i Wielka Brytania wspólnie z UE wprowadziły sankcje wobec irańskich sił bezpieczeństwa

2023-01-24 00:15
publikacja
2023-01-24 00:15

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wspólnie z państwami Unii Europejskiej wprowadziły w poniedziałek dodatkowe sankcje wobec Iranu w związku z łamaniem tam praw człowieka podczas protestów antyrządowych - poinformowano na stronie Departamentu Stanu USA.

USA i Wielka Brytania wspólnie z UE wprowadziły sankcje wobec irańskich sił bezpieczeństwa
USA i Wielka Brytania wspólnie z UE wprowadziły sankcje wobec irańskich sił bezpieczeństwa
/  Abaca Press

Brytyjskie sankcje dotyczą zastępcy prokuratora generalnego Iranu Ahmada Fazeliana, a także dowódcy sił lądowych, zastępcy dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i wchodzących w jego skład jednostek paramilitarnych Basidż.

W sumie Wielka Brytania nałożyła 50 środków sankcyjnych w odpowiedzi na łamanie praw człowieka przez reżim irański. Obejmują one zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu dla osób objętych sankcjami.

Z kolei USA nałożyły sankcje na tzw. IRGC Cooperative Fund, za pośrednictwem którego organizacja ta wpływa na różne sektory irańskiej gospodarki, pięciu członków jej zarządu, wiceministra wywiadu i bezpieczeństwa Iranu Nassera Raszediego oraz czterech wysokich rangą dowódców Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Jak poinformowało ministerstwo skarbu USA, środki te są wymierzone w "kluczowy filar ekonomiczny Korpusu, który finansuje znaczną część brutalnych represji reżimu, a także wysokich rangą funkcjonariuszy bezpieczeństwa, którzy koordynują represje w Teheranie na szczeblu krajowym i prowincjonalnym".

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, utworzony wkrótce po irańskiej rewolucji islamskiej z 1979 roku w celu ochrony szyickiego reżimu, liczy około 125 000 żołnierzy w jednostkach lądowych, morskich i powietrznych.

W poniedziałek także UE nałożyła sankcje na kilkudziesięciu irańskich urzędników, w tym ministrów, regionalnych gubernatorów i ustawodawców, podejrzanych o tłumienie protestów, ale powstrzymała się od wpisania Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę "organizacji terrorystycznych".

"Ministrowie (spraw zagranicznych UE-PAP) przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Iranu, wymierzony w te osoby, które stoją za stosowaniem represji. UE zdecydowanie potępia brutalne i nieproporcjonalne użycie siły przez władze Iranu wobec pokojowych demonstrantów" – napisała na Twitterze szwedzka prezydencja w Radzie UE, nie podając dalszych szczegółów.

W zeszłym tygodniu Iran ostrzegł Unię Europejską, że "strzeli sobie w stopę", jeśli uzna Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bha
Rynkowej światowej nienasyconej wciąż i wciąż i etc bez umiaru inflacji szczególnie tej w Detalu raczej w to GRA. Niestety

Powiązane: Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki