REKLAMA

USA dostarczy Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS

2023-09-22 17:41
publikacja
2023-09-22 17:41

Prezydent USA Joe Biden poinformował prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Waszyngton dostarczy Kijowowi niewielką liczbę pocisków dalekiego zasięgu ATACMS – podała w piątek NBC News, powołując się na trzy źródła w administracji i jedno w Kongresie.

USA dostarczy Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS
USA dostarczy Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS
fot. Mike Mareen / / Shutterstock

Źródła, na które powołuje się NBC News, nie poinformowały, kiedy rakiety ATACMS zostaną dostarczone Ukrainie, ani kiedy zostanie ogłoszony oficjalny komunikat w tej sprawie.

Podobną informację przed tygodniem podała ABC News, dodając, że rakiety te prawdopodobnie znajdą się w najnowszym pakiecie amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy. Jednak w ogłoszonym w czwartek nowym zestawie broni dla Kijowa ATACMS-y nie znalazły się, choć Biały Dom zapewniał, że sprawa "wciąż jest na stole" i nie podjęto w tej sprawie jeszcze ostatecznej decyzji.

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS i M270 MLRS pociski balistyczne o zasięgu do 300 km. Na liście życzeń Ukraińców figurują już od ponad roku, lecz administracja Bidena dotąd odmawiała ich przesłania.

Biden mówił jesienią ubiegłego roku, że nie chce, by Ukraińcy mieli możliwość rażenia nimi celów w Rosji i wywołania III wojny światowej. Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley tłumaczył z kolei, że USA posiadają zbyt małą liczbę tych rakiet. Do zmiany podejścia doszło jednak tego lata. Biden powiedział w lipcu na zakończenie szczytu NATO w Wilnie, że rozważa przekazanie Ukrainie tej broni.

Ukraińskie siły zbrojne już od wiosny dysponują rakietami o podobnym zasięgu i sile rażenia w postaci brytyjskich rakiet powietrze-ziemia Storm Shadow oraz ich francuskich odpowiedników SCALP. Są one jednak wystrzeliwane z ukraińskich samolotów.

NBC News podkreśla, że rakiety ATACMS dałyby możliwość wojskom ukraińskim atakowania poza linią frontu rosyjskich transportów zaopatrzenia wojskowego, linii kolejowych oraz miejsc dowodzenia i kontroli.

zm/ mms/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (15)

dodaj komentarz
efg
Ukraina to przynajmniej naród i ma wszystkie jego cechy. Natomiast nie ma czegoś takiego jak naród rosyjski........
darius19
Delektuje się wpisami trolli. Przypomnę że bandycka rosja napadła na słabszego sąsiada i go po hitlerowsku wyniszcza
pstrzezek
@polonu to widzę robi już na wszystkich artykułach ;) Widać kredyt przycinął i trzeba gdzieś drobić
polonu
wytłumacz świat dzieli się na dwa bloki kraje BRICS i NATO UE , Polska po wyborach wyleci z UE , a gdzie ma być Ukraina jak tak . w którym bloku gdzieUkraina najwięcej zyska ,zadaje pytanie , teraz tak jak UE pójdzie swoją drogą i utworzy 3-ci blok własną politykę bo i na to się zanosi co wtedy gdzie dasz te Ukrainę i co stanie wytłumacz świat dzieli się na dwa bloki kraje BRICS i NATO UE , Polska po wyborach wyleci z UE , a gdzie ma być Ukraina jak tak . w którym bloku gdzieUkraina najwięcej zyska ,zadaje pytanie , teraz tak jak UE pójdzie swoją drogą i utworzy 3-ci blok własną politykę bo i na to się zanosi co wtedy gdzie dasz te Ukrainę i co stanie się z Polską bo PIs-owcy wyprowadzą Polskę z UE to więcej jak pewne co wtedy ja się pytam to jak to wtedy ma wyglądać a piszecie głupoty o carze o Rosji o Putinie , to gdzie wtedy dasz te Ukrainę Polskę wywalą z UE a Ukraina zajmie jej miejsce , tylko gdzie wtedy pójdzie jedwabny szlak , przez Ukrainę nie Polskę nie , Gdzie Węgry i południe Europy . to wtedy ominą Ukrainę ,siłą rzeczy Ukraina w UE bez jedwabnego szlaku to nie ma sensu . A przecież Azja Chiny mają handlować z UE a jeszcze chcecie w to włożyć Amerykę do środka w Polsce a macie w łbach po kolei nie rozumiem stanowiska Ukrainy . .
darius19
trolle "polonu","samsza","zoomek" w amoku. Musialo zabolec. I zaboli. Zaden nie napisze ze to dzieki ich chlebodawcy. Co wam ten Ukrainski narod zawinil? Postawil sie carowi?
zoomek
Patrz jak się grilluje gojów:
https://warnews247-gr.translate.goog/?_x_tr_sl=el&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
endes
Nie tłumacz… durnie nie rozumią jak ich w konia robią.
oilman
Coz za wspaniala wiadomosc:) Kiedys byly "wspaniale Javeliny", ktore cudownie palily ruskie czolgi i smazyly ruskich czolgistow, a teraz ... te ATACMSY:) Ale bedzie sie dzialo:)))

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki