USA: Kurdowie wycofali się z północno-wschodniej Syrii

Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek Turcję, że wycofywanie kurdyjskich bojowników z północno-wschodniej Syrii zostało zakończone i jakakolwiek operacja militarna Ankary na terenach syryjskich jest zbędna - podało tureckie ministerstwo obrony.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

Waszyngton w ten sposób odniósł się do pięciodniowego rozejmu, który został uzgodniony podczas niedawnego spotkania wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Zawieszenie broni przestało obowiązywać we wtorek wieczorem.

Wcześniej we wtorek w Soczi spotkali się Erdogan i prezydent Rosji Władimir Putin. Obaj przywódcy osiągnęli porozumienie przewidujące wycofanie się syryjskich bojowników kurdyjskich na odległość 30 km od granicy z Turcją w północno-wschodniej Syrii w ciągu 150 godzin.

"Na tym etapie nie ma potrzeby przeprowadzania nowej operacji wojskowej” - oświadczyło tureckie ministerstwo obrony i dodało, że wycofanie Kurdów zostało potwierdzone przez Stany Zjednoczone.

ONZ: 180 tys. Syryjczyków zmuszonych do przesiedlenia w ostatnich 2 tygodniach

Z powodu blisko dwutygodniowych walk w północno-wschodniej Syrii, spowodowanych ofensywą wojsk tureckich, ok. 180 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów lub schronisk. Ludzie ci wymagają bezzwłocznej pomocy humanitarnej - alarmuje ONZ.

Szacunki dotyczące przesiedleńców przedstawiło we wtorek Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Humanitarnej (OCHA). Agencja ONZ podkreśla, że wśród przesiedleńców jest ok. 80 tys. dzieci.

"Ludzie są często zmuszeni do porzucenia mienia, rzeczy, środków do życia. (…) Wzrasta ryzyko przemocy uwarunkowanej płcią, wobec kobiet i dzieci. Każde przemieszczenie wywołuje również znaczne skutki psychologiczne, powoduje niepokój” – wskazał rzecznik OCHA Hedinn Halldorsson.

OCHA informuje jednocześnie o zniszczeniach infrastruktury cywilnej. Uszkodzona została m.in. stacja wodna Alouk, zaopatrująca prawie pół miliona ludzi w mieście Al-Hasaka i okolicznych obozach dla przesiedleńców, a także co najmniej cztery placówki medyczne. Po dokonaniu napraw Alouk wznowiła pracę, ale jej wydajność spadła o połowę.

Po powrocie z wizyty w północno-wschodniej Syrii Iman Riza, kierujący w tym kraju agencją ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), powiedział, że udane przywrócenie dostaw wody "zapobiegnie poważniejszemu problemowi humanitarnemu w regionie".

Jak twierdzą źródła ONZ, pomimo wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, w tym zniesienia blokad ograniczających dostęp do potrzebujących wsparcia, pracownicy humanitarni zwiększają pomoc, ratując ludziom życie. Dostarczają im niezbędnych usługi, zaopatrują m.in. w wodę oraz zapewniają opiekę lekarską.

UNHCR i partnerzy zapewniają też przesiedleńcom ciepłe posiłki, transport, schronienie i ochronę. Identyfikują dzieci pozbawione opieki oraz osoby o szczególnych potrzebach.

Ok. 580 tys. cywilów w prowincjach Ar-Rakka i Al-Hasaka ma otrzymać koce i racje żywnościowe. Trwają starania o zapewnienie niezbędnych usług w ramach przygotowań do zimy.

Jak podaje założona przez ONZ niezależna organizacją non-profit New Humanitarian, Syria jest krajem o największej na świecie liczbie przesiedleńców wewnętrznych - ponad 6,1 mln. Wielu z nich było zmuszonych do opuszczenia swoich miast i miasteczek więcej niż jeden raz. Zostawiali rodziny, domy i mienie.

Narody Zjednoczone ostrzegają, że cykl przemieszczeń przekłada się na ekstremalny stres fizyczny i psychiczny. Ludzie nie są w stanie utrzymać pracy. Coraz więcej rodzin uzależnienia się od pomocy. Sytuację pogarsza fakt, że w przeciwieństwie do uchodźców, przesiedleńcy nie przekroczyli granicy i w dużej mierze pozostają w pobliżu konfliktu, od którego próbują uciec.

Według UNHCR niestabilna sytuacja zmusiła też tysiące ludzi do ucieczki do sąsiedniego Iraku. Przybyło tam ostatnio ponad 7 100 syryjskich uchodźców. 75 procent z nich to kobiety i dzieci. Prawie wszyscy schronili się w obozie dla uchodźców Bardarash, około 140 kilometrów na wschód od granicy.

Jeszcze zanim rozgorzały przed dwoma tygodniami walk po wejściu wojsk tureckich do północno-wschodniej Syrii, z powodu trwającego w tym kraju od ośmiu lat konfliktu

do Iraku uciekło około 228 tys. osób.

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem było wyparcie kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie "strefy bezpieczeństwa" o szerokości 30 km, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 dziki_losos

Wojna "domowa" (a w zasadzie bardziej proxy war) w Syrii to największy kryzys humanitarny naszych czasów. Mam nadzieję, że sytuacja już teraz będzie się stabilizować, i że nie zginie niepotrzebnie więcej cywilów. Należy tym ludziom pomóc, używając najlepszych środków, jakimi dysponujemy jako rozwinięte kraje.

! Odpowiedz
4 21 ajwaj

Wstrzasajaca do "bulu" troska ONZ

Zeby syryjskim przyjaciolom bylo weselej, lieplej i syto, obowiazuja sankcje podobne do Wenezueli (m.in. po fekach bilaych helmów i broni b. strasznie chemicznej).
A realni i skuteczni zwyciezcy ISIS=PI Irak, Rosja dostaja dokladki sankcji "za Syrie" 7/24 (ostatnie 1. tydzien temu)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 10 mlody_123

Ruskich trolli w Polsce na potęgę.
Z tym, że Ty już od ładnych paru lat aktywny i jeszcze nie nauczyłeś się pisać popraną polszczyzną.

#50kopiejekzawpis

Pozdrawiam forumowiczów

! Odpowiedz
1 4 ajwaj odpowiada mlody_123

bander-troli jescze wiecej
wyuczyles sie polskiego za
polskie stypenia ukraincu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil