USA: Izba Reprezentantów ostatecznie przyjęła reformę podatków

2017-12-20 19:10, akt.2017-12-20 22:48
publikacja
2017-12-20 19:10
aktualizacja
2017-12-20 22:48

Izba Reprezentantów, izba niższa Kongresu USA, w ponownym głosowaniu w środę ostatecznie przyjęła ustawę o historycznej reformie podatków. Jej przyjęcie jest spełnieniem jednej z podstawowych obietnic wyborczych prezydenta Donalda Trumpa.

/ fot. Yuri Gripas / Reuters

Ustawa o redukcji podatków i miejscach pracy (Tax Cut and Jobs Act, TCJA) uznawana jest za największe osiągnięcie ustawodawcze Białego Domu od objęcia urzędu prezydenckiego przez Trumpa w styczniu 2017 roku. Przewiduje ona redukcję podatków dochodowych przedsiębiorstw i osób fizycznych o prawie 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

Ustawa o redukcji podatków i miejscach pracy (Tax Cuts and Jobs Act - TCJA) została przyjęta przez Izbę Reprezentantów stosunkiem 224 głosów "za" do 201 "przeciw". Za przyjęciem ustawy głosowali tylko republikanie, przeciwko było 199 demokratów, do których dołączyło 12 republikanów.

Tych dwunastu republikańskich kongresmanów wytłumaczyło swoją decyzję obawami, że redukcja podatków zwiększy astronomiczny dług narodowy.

Wcześniej, nad ranem czasu miejscowego ustawa została przegłosowana wzdłuż podziałów partyjnych stosunkiem głosów 51 "za" do 48 "przeciw" przez Senat. Jednak z powodów proceduralnych musiała być po raz drugi poddana pod głosowanie w Izbie Reprezentantów.

"Ustawa oznacza, że przyniesie się do domów wyższą wypłatę. To jest niesamowity prezent pod choinkę dla wszystkich ciężko pracujących Amerykanów" - powiedział prezydent Trump w środę po przyjęciu ustawy.

Bezpośrednio po ostatecznym jej przegłosowaniu rozentuzjazmowani republikanie udali się do Białego Domu, aby świętować swoje zwycięstwo ustawodawcze.

Nie wiadomo, czy prezydent podpisze tę ustawę jeszcze w tym roku czy też w następnym. Zdaniem dyrektora Narodowej Rady Doradców Ekonomicznych Gary'ego Cohna, dla budżetu państwa lepiej będzie, jeśli ustawa wejdzie w życie dopiero na początku przyszłego roku.

Przyjęcie ustawy o reformie podatków, najpoważniejszej zmiany skomplikowanego systemu podatkowego w ciągu ostatnich 31 lat, jest dużym sukcesem Trumpa, który, aby przekonać do ustawy niektórych niezdecydowanych republikańskich senatorów, poszedł na szereg ustępstw.

Dzięki zaangażowaniu prezydenta, który kiedy ważyły się losy ustawy kilkakrotnie odwiedził Kongres, wielu kluczowych republikańskich senatorów, mających wcześniej negatywny stosunek do reformy, w ostatnich dniach przed głosowaniem zmieniło zdanie.

Ustawa o reformie systemu podatkowego, przyjęta w błyskawicznym tempie przez Kongres, zawiera nie tylko plan radykalnego uproszczenia liczącego obecnie 70 tys. stron amerykańskiego kodeksu podatkowego, ale także zniesienie obowiązku posiadania ubezpieczenia medycznego.

Obowiązek ten był podstawowym i najczęściej krytykowanym elementem systemu opieki medycznej Obamacare, który republikanie starają się znieść od siedmiu lat. Rezygnacja z tego wymogu - zdaniem Republikanów - pozwoli na zaoszczędzenie w budżecie państwa w ciągu najbliższych 10 lat 300 mld USD.

Na mocy ustawy przyjętej ostatecznie w środę skomplikowany kodeks podatkowy USA ulegnie uproszczeniu, podatek dochodowy od osób prawnych zostanie trwale zredukowany z obecnych 35 proc. do 21 proc. Ustawa przewiduje zachowanie siedmiu obecnych stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, jednak podatki w niektórych z tych siedmiu progów (w tym dla najbogatszych z indywidualnymi dochodami powyżej 600 tys. USD rocznie) zostaną tymczasowo, do 2025 roku, zmniejszone o przeciętnie ok. 2 proc.

Podwojona zostanie ulga na każde dziecko (do 2 tys. USD),a standardowa ulga podatkowa zostanie podwyższona - z 6350 USD do 12 tys. USD w przypadku indywidualnych podatników, a w przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie z 12,7 tys. USD do 24 tys. USD.

Zdaniem Paula Ryana, przywódcy republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów, w wyniku przyjęcia ustawy o reformie podatków przeciętna czteroosobowa rodzina z rocznym dochodem wynoszącym 59 tys. USD zaoszczędzi rocznie ok. 1,2 tys. USD.

Republikanie zapowiadają, że przeprowadzenie reformy podatków zwiększy konkurencyjność amerykańskich przedsiębiorstw, przyczyni się do odrodzenia amerykańskiej gospodarki i zdecydowanie poprawi sytuację klasy średniej.

Demokraci, powołując się na analizę kosztów reformy sporządzoną przez ponadpartyjne Kongresowe Biuro Budżetu, argumentują natomiast, że republikańskie przewidywania wzrostu gospodarczego w wyniku reformy podatków są zbyt optymistyczne, a jedyne, co jest pewne, to wzrost długu publicznego o ponad bilion USD w wyniku wprowadzenia reformy w życie.

"Jeśli gdziekolwiek strzelają dzisiaj korki od szampana, to tylko w Białym Domu i w salach konferencyjnych wielkich korporacji" - powiedział po przyjęciu ustawy o reformie podatków lider demokratów w Senacie senator Chuck Schumer.

Przyjęcie przez obie izby Kongresu ustawy TCJA jest największym do tej pory osiągnięciem ustawodawczym Donalda Trumpa od objęcia 20 stycznia br. urzędu prezydenta i zarazem spełnieniem jego podstawowej obietnicy wyborczej.

Reforma - podkreślają republikanie - jest nie tylko zbiorem ulg podatkowych, ale radykalną zmianą myślenia o podatkach korporacyjnych, międzynarodowych zasadach opodatkowania i zasadności skomplikowanych ulg podatkowych.

PAP/ tzach/ cyk/ mc/

Źródło:Bankier24
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
ajwaj
Dlugo na pozytywy nie trzeba czekac NA PRZYKLAD:
AT&T 1 miliard dolarów w postaci wydatków kapitałowych i 1000 $ premii dla ponad 200 000 pracowników w USA

https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=de&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=pl&u=http://www.breitbart.com/big-government/2017/12/20/tax-
Dlugo na pozytywy nie trzeba czekac NA PRZYKLAD:
AT&T 1 miliard dolarów w postaci wydatków kapitałowych i 1000 $ premii dla ponad 200 000 pracowników w USA

https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=de&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=pl&u=http://www.breitbart.com/big-government/2017/12/20/tax-cut-win-att-announces-1-billion-capital-spending-1000-bonuses-200000-u-s-employees/
ajwaj
Najwieksze i jedyne tak duze zwyciestwo prez. Trumpa w kadencji..Zaden prezydent USA nie mial wczesniej tak agresywnwj opozycji jak ten> dem.+neocon. Bedzie OK.
Zach. europ. firmy zadaja juz obnizki podatków, a firmy USA wróca z kapitalem i MONTOWNIAMI do USA. Czas na kolejne punkty kampanii wyb. tj. Hilary C.>fundacje,
Najwieksze i jedyne tak duze zwyciestwo prez. Trumpa w kadencji..Zaden prezydent USA nie mial wczesniej tak agresywnwj opozycji jak ten> dem.+neocon. Bedzie OK.
Zach. europ. firmy zadaja juz obnizki podatków, a firmy USA wróca z kapitalem i MONTOWNIAMI do USA. Czas na kolejne punkty kampanii wyb. tj. Hilary C.>fundacje, uran, Libia, ISIS itd. Ukraina>cash dla wyboru Hilary C., silniki rak. dla Pln.Korei itd.. Pokój i wspólpraca (a nie wojna) z konkurencja Ros.Fed. i ChRL itd.itp. >wszystko w progr. wyborczym prez. USA Trumpa
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
„p.s nie pochodzę od małpy a ty?” Ty z całą pewnością nie - to by była obraza dla małp.
Ja natomiast po prostu jestem sobą - zrodzony przez rodziców, i dzięki im za to.
open_mind
Spotkanie po głosowaniu było bardzo bardzo optymistycznie i pokrzepiające. : W skrócie o efekcie tej reformy: Zmiany jakie zatwierdzono dzisiaj prowadzą pośrednio do przekreślenia długu USA i zmiany systemu monetarnego bo zwiększoną ewentualną produkcją nie nadgoni się lawinowego długu jaki za pomocą tej ustawy się Spotkanie po głosowaniu było bardzo bardzo optymistycznie i pokrzepiające. : W skrócie o efekcie tej reformy: Zmiany jakie zatwierdzono dzisiaj prowadzą pośrednio do przekreślenia długu USA i zmiany systemu monetarnego bo zwiększoną ewentualną produkcją nie nadgoni się lawinowego długu jaki za pomocą tej ustawy się tylko dramatycznie powiększy. Niestety ludzie o pokroju Sorosa zaciskają pięści to dla nich smutny dzień mogą się czuć przegrani. Merry Christmas Ameryka.
wizytator
Taaa zmniejszenie opodatkowania korpo spowoduje wzrost zatrudnienia i nakręci koniunkturę, chyba w kieszeniach prezesów i zarządu. Już raz mieli dodruk kasy i co się ruszyło ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki