REKLAMA
WEBINAR

USA: Bayer przegrywa przed sądem w sprawie glifosatu

2019-03-28 14:16
publikacja
2019-03-28 14:16

Sąd w San Francisco skazał niemiecki koncern Bayer na wypłacenie 80,3 miliona dolarów odszkodowania mężczyźnie, u którego kontakt z herbicydem na bazie glifosatu był istotnym czynnikiem powodującym zachorowanie na raka węzłów chłonnych.

fot. Ina Fassbender / / FORUM

To już kolejna sądowa porażka w USA tego niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego w związku z glifosatem. Producentem herbicydu Roundup zawierającego glifosat jest amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, zakupiony przez Bayera w czerwcu 2018 roku za 63 miliardy euro. A w USA zapowiada się fala pozwów o odszkodowania, związanych z glifosatem.

Ława przysięgłych sądu w San Francisco jednomyślnie uznała argumentację powoda. Proces ten miał status sprawy modelowej (bellwether case) dla zapowiadanych skarg zbiorowych. Bayer zapowiedział już odwołanie, twierdząc, że z opracowań naukowych wynika, iż glifosat nie jest rakotwórczy.

W sierpniu 2018 roku kalifornijski sąd skazał koncern Monsanto (kupiony miesiąc wcześniej przez Bayera) na zapłacenia 289 mln dolarów odszkodowania ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka wskutek - jak wykazały badania - długotrwałej ekspozycji na działanie herbicydu Roundup. Sędzia zmniejszyła potem wysokość odszkodowania do nieco ponad 78 milionów dolarów, nie zmieniając jednak niczego, jeśli chodzi o istotę wyroku. I w tym przypadku Bayer złożył odwołanie.

Agencja dpa zwraca uwagę, że pozwy w USA związane z glifosatem odbijają się na notowaniach giełdowych Bayera - niemiecki koncern jest obecnie wart na giełdzie mniej niż wyniosły koszty zakupu Monsanto.

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Państwa UE po wielu miesiącach impasu opowiedziały się pod koniec listopada 2017 roku za odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu na pięć lat. Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu. (PAP)

az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (5)

dodaj komentarz
empty1900
Skaurus ,Też mnie zastanawia dlaczego zydomerykanie sprzedali giganta który wielkością przypomina , Microsoft , Apple lub McDonald i przynosi takie zyski. Moim zdaniem Amerykanie nie boją się licznych pozwów "za szkodliwość glifosatu". Dopuscili się najwiekszego pseudo zamachu na własnej ludności cywilnej "11 wrzesnia" Skaurus ,Też mnie zastanawia dlaczego zydomerykanie sprzedali giganta który wielkością przypomina , Microsoft , Apple lub McDonald i przynosi takie zyski. Moim zdaniem Amerykanie nie boją się licznych pozwów "za szkodliwość glifosatu". Dopuscili się najwiekszego pseudo zamachu na własnej ludności cywilnej "11 wrzesnia" zeby tylko mieć pretekst do rozpoczęcia wojny w Iraku i afganistanie i mieliby się bac odszkodowań jakie będą ciążyc na Monsanto? Nie sądze....Jedyne czego Amerykanie się boja to tylko utraty dominacji dolara jako waluty wiodącej na swiecie, a reszta to maly pryszcz na wielkiej obtluszczonej amerykanskiej dupie :)
empty1900
Co to jest 80 mln $ , dla tej firmy to jak splunąc. Przychody roczne jakie generuje Monsanto dla koncernu Bayer to miliardy euro rocznie , biorąca pod uwagę wiele przegranych rozpraw to i tak są oni na duzym, duzym, dużym plusie :) Kura znosząca złote jaja , od czasu do czasu trafi się "zbuk" ...
jiira
Dopoki Monsanto bylo Amerykanska spolka, udawalo im sie uciec spod topora, ale oczywiscie jak Niemcy to kupili, to teraz Amerykanie jeszcze extra ich wydoja. Tak sie robi biznes. Swoja droga po jakiego gwinta Boyer kupowal firme z takim potencjalnym obciazeniem. Zarzad Batera pewnie jeszcze z tej okazji premie dostal...
wektorwg
Nie rozumiem dlaczego Bayern kupił Monsanto. Od początku było wiadomo że będzie problem z pozwami
skaurus
Zastanawia mnie to nieustannie, jakis pokaz gigantomani? Bycie największym w branży dla prestiżu? I pytanie czy sami poszli na to czy dali posłuch podszeptom Amerykanów którzy sprzedali bo czuli co się święci z pozwami?
Po Deutsche Banku i Volkswagenie to kolejne potknięcie flagowca Niemieckiej gospodarki. Przypadek czy znak nowych
Zastanawia mnie to nieustannie, jakis pokaz gigantomani? Bycie największym w branży dla prestiżu? I pytanie czy sami poszli na to czy dali posłuch podszeptom Amerykanów którzy sprzedali bo czuli co się święci z pozwami?
Po Deutsche Banku i Volkswagenie to kolejne potknięcie flagowca Niemieckiej gospodarki. Przypadek czy znak nowych czasów?
W każdym razie naiwni Niemcy dostaną teraz lekcję od korporacyjnej Ameryki.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki