REKLAMA

UOKiK nałożył kary m.in. na AmRest i Boryszew ws. zatorów płatniczych

2023-10-03 08:36
publikacja
2023-10-03 08:36

Prezes UOKiK w ostatnich trzech miesiącach wydał 20 decyzji w sprawach zatorów płatniczych, nałożył kary pieniężne w łącznej wysokości ponad 13 mln zł na 10 spółek, w tym na AmRest i Boryszew - podał UOKiK w komunikacie.

UOKiK nałożył kary m.in. na AmRest i Boryszew ws. zatorów płatniczych
UOKiK nałożył kary m.in. na AmRest i Boryszew ws. zatorów płatniczych
fot. KWS / / Bankier.pl

"Wśród ukaranych przez nas przedsiębiorców znajdują się duże i znane podmioty, które powinny być wzorem rzetelnego rozliczania się z dostawcami. Zwłaszcza najwięksi przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że generując zatory płatnicze zaburzają sprawne funkcjonowanie gospodarki, narażając siebie na sankcje finansowe. W oparciu o nowe przepisy kary będą jeszcze wyższe niż dotychczas" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Ukarani przedsiębiorcy w ostatnich trzech miesiącach to: AmRest (ponad 3,2 mln zł kary), Boryszew (ponad 2,8 mln zł), Brembo Poland (prawie 1,8 mln zł), Grupa Producentów Drobiu (ponad 1,2 mln zł), Hanplast (ponad 1,2 mln zł), Hurtap (prawie 1 mln zł), Paccor Polska (prawie 1 mln zł), Polaqua (ponad 500 tys. zł), Grodno (ponad 290 tys. zł), Kuehne+Nagel (185 tys. zł).

W przypadku 10 spółek prezes UOKiK również stwierdził istnienie zatorów płatniczych, lecz równocześnie - jak podano - wystąpiły w tych sprawach przesłanki obligujące do odstąpienia od wymierzenia sankcji pieniężnej. Przedsiębiorcy zostali pouczeni o konsekwencjach dalszych naruszeń w tym obszarze, czyli możliwości nałożenia na nich kar finansowych na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Pouczone spółki to: Strabag, Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob, Tele-Fonika Kable, Grupa Żywiec, CEDC International, CCC.EU, Budimex, Electrolux Poland, Polska Grupa Farmaceutyczna Urtica, Whirlpool Company Polska.

Jak podano, od początku 2023 r. prezes UOKiK wydał 50 decyzji w sprawie przedsiębiorców generujących największe zatory płatnicze, a łączna kwota kar finansowych wyniosła ponad 33 mln zł. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
peluquero
I teraz pytanie za 100 punktów, czy decyzja ta zawiera np. zawieszenie kary do ustalonego w decyzji czasu na usunięcie nieprawidłowości i uregulowanie zobowiązań. Czy kara jest dla Skarbu Państwa a podwykonawcy i tak sobie do sądu mają pójść i odzyskać kasę po 5-8 latach jak już będzie w podejrzewam kilku przypadkach po biznesie I teraz pytanie za 100 punktów, czy decyzja ta zawiera np. zawieszenie kary do ustalonego w decyzji czasu na usunięcie nieprawidłowości i uregulowanie zobowiązań. Czy kara jest dla Skarbu Państwa a podwykonawcy i tak sobie do sądu mają pójść i odzyskać kasę po 5-8 latach jak już będzie w podejrzewam kilku przypadkach po biznesie :) Nie trzeba nadmieniać, że kara taka jest odzyskiwana w jeden sposób na klientach (w tym kolejnych podwykonawcach)

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki