REKLAMA

UKNF przygląda się zmianom w polisach z funduszem kapitałowym

2021-10-09 07:02
publikacja
2021-10-09 07:02

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygląda się zmianom w polisach z funduszem kapitałowym – napisano w odpowiedzi na pytania PAP dotyczące podmiotów, które nakłaniają klientów ubezpieczycieli do wypowiadania lub zmian polis z funduszem kapitałowym.

UKNF przygląda się zmianom w polisach z funduszem kapitałowym
UKNF przygląda się zmianom w polisach z funduszem kapitałowym
fot. Marcin Smolinski / / Shutterstock

W połowie września Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) opublikował ostrzeżenie dotyczące podmiotów nakłaniających klientów posiadających umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (umowy ubezpieczenia z UFK) do zmiany lub wypowiedzenia tych umów. Podmioty te miały powoływać się na interwencję produktową KNF, która nakazywała firmom ubezpieczeniowym redukcję opłat pobieranych od polis z UFK.

„Z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową UKNF nie jest uprawniony do podania szczegółowych informacji o podmiotach, który sprawa dotyczy” – odpowiedział Urząd KNF na pytanie PAP o to, jakie konkretnie podmioty prowadzą działalność, której dotyczyło ostrzeżenie.

Z odpowiedzi, jakie uzyskała PAP wynika, że UKNF jest w trakcie sprawdzania, na korzyść jakich firm działają podmioty, których dotyczyło ostrzeżenie.

„UKNF monitoruje sytuację i będzie obserwować dynamikę zmian umów ubezpieczenia. UKNF podjął działania zmierzające do wyjaśnienia sytuacji, jest też w kontakcie z zakładami ubezpieczeń, których dotyczyły napływające do UKNF zgłoszenia. W toku dalszych działań, w ramach nadzoru bieżącego oraz pojawienia się nowych okoliczności tej sprawy, adekwatnie do wagi identyfikowanych ryzyk, UKNF może użyć dostępnych mu narzędzi oddziaływania” – czytamy w odpowiedzi Urzędu.

Jedną z kwestii, jaką wyjaśnia UKNF jest to, skąd podmioty nakłaniające do zmiany lub rozwiązania polis z UFK miały dane klientów ubezpieczycieli, którzy takie umowy posiadają.

„UKNF podjął działania zmierzające do wyjaśnienia sytuacji, jest też w kontakcie z zakładami ubezpieczeń, których dotyczyły napływające do UKNF zgłoszenia” – napisano w odpowiedziach UKNF na pytania PAP.

Taka zmiana lub rozwiązanie polisy z funduszem może być dla klientów bardzo niekorzystna. Jak informował Urząd KNF w swoim ostrzeżeniu z września, „decyzja o zmianie takiej umowy lub jej zakończeniu może skutkować utratą zainwestowanych środków lub potencjalnych zysków wynikających z tej umowy”. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki