

W nadchodzącym tygodniu poznamy dane dot. grudniowej inflacji w USA i Chinach oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Finalny odczyt wskaźnika cen przedstawi również polski urząd statystyczny.
Poniedziałek, 10 stycznia
Tydzień rozpocznie się (godz. 1:00) od publikacji poziomu inflacji w Australii w grudniu. O 8:00 poznamy dane dot. tempa wzrostu cen konsumenckich i producenckich w Norwegii. O 10:00 o stopie bezrobocia poinformują Czesi i Włosi, a godzinę później analogiczny raport o sytuacji w strefie euro wyda Eurostat. O godz. 10:30 na rynek trafi odczyt wskaźnika zaufania inwestorów Sentix.
Decyzję o stopach procentowych na ten dzień zaplanowali Rumunii. Analitycy spodziewają się podwyżki o 25 pb., do 2 proc. Wolne w poniedziałek będą mieli Japończycy.
Wtorek, 11 stycznia
Na wtorek nie zaplanowano szczególnie istotnych publikacji danych makroekonomicznych. Głos za to zabiorą przedstawiciele głównych banków centralnych: szefowa EBC Christine Lagarde (11:20) oraz stojący na czele Fedu Jerome Powell (16:00).
Środa, 12 stycznia
W środę dane o inflacji opublikują Chińczycy (2:30) i Amerykanie (14:30), a także Czesi (9:00). Analitycy szacują, że ceny w USA rosły w grudniu o ponad 7 proc., czyli najszybciej od czterech dekad. Wraz ze wzrostem cen rośnie presja na Fed, by podwyższył stopy procentowe. Z kolei Eurostat o 11:00 poda statystyki dot. produkcji przemysłowej w strefie euro w listopadzie.
Na rynek trafią również cotygodniowe dane z USA dot. wniosków o kredyty hipoteczne i zmiany zapasów ropy. O 20:00 zostaną opublikowane wyniki amerykańskiego budżetu w grudniu.
Jak dowiedział się "Puls Biznesu", 12 stycznia Orlen może przedstawić partnerów, którym sprzeda wybrane aktywa przejmowanego Lotosu.
Czwartek, 13 stycznia
Czwartek to dzień publikacji polskiego bilansu płatniczego (14:00). Jak co tydzień Amerykanie poinformują o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. O 14:30 ukaże się odczyt inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych.
Piątek, 14 stycznia
Ostatni roboczy dzień tygodnia otworzą dane z Chin dot. handlu zagranicznego w ubiegłym roku. Rano kilka krajów europejskich poda odczyty grudniowej inflacji. Będą to: Rumunia (8:00), Francja (8:45), Hiszpania, Węgry i Słowacja (9:00) i Szwecja (9:30).
Finalny raport opublikuje również polski GUS (10:00). Wstępne szacunki, które ujrzały światło dzienne 7 stycznia, wskazują, że inflacja CPI w Polsce była w ostatnim miesiącu 2021 r. najwyższa od 21 lat i wyniosła 8,6 proc. Godzinę wcześniej na rynek trafi wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC. Z kolei o 14:00 ukaże się protokół z grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Stopy proc. zostały wówczas podniesione o 50 pb.
O 8:00 statystyki wzrostu gospodarczego za listopad pokażą Brytyjczycy. O 9:00 o tempie wzrostu PKB w ubiegłym roku poinformują z kolei Niemcy. Po południu nadejdzie spora paczka danych z USA: o handlu zagranicznym i sprzedaży detalicznej (14:30) w grudniu, produkcji przemysłowej (15:15) oraz oczekiwaniach inflacyjnych (16:00).
Tego dnia mija także trzeci termin realizacji przez PKN Orlen środków zaradczych w związku z planowanym przejęciem Lotosu.
