REKLAMA

Tylko karta. W Portugalii coraz trudniej płacić gotówką

2022-09-26 06:51
publikacja
2022-09-26 06:51

W Portugalii, wychodzącej z pandemicznych restrykcji sanitarnych, przybywa lokali handlowych i usługowych, w których nie można już płacić gotówką. Obawy przed zakażeniem koronawirusem to zdaniem niektórych jedynie wymówka.

Tylko karta. W Portugalii coraz trudniej płacić gotówką
Tylko karta. W Portugalii coraz trudniej płacić gotówką
fot. Michał Kość / / FORUM

W samolotach kilku linii lotniczych kursujących do Portugalii, której turystyka niemal wróciła do stanu sprzed pandemii Covid-19, w dalszym ciągu na pokładzie nie można płacić gotówką. Przewoźnicy zazwyczaj uzasadniają to koniecznością ograniczenia kontaktu z powodu możliwego zakażenia koronawirusem.

Na podobne rozwiązanie decyduje się w Portugalii coraz więcej placówek handlu i usług. Jest wśród nich m.in. sieć lizbońskich piekarni Gleba, której klienci nie mają już możliwości zakupu pieczywa za gotówkę, o czym klientów przy wejściu do lokali informuje odpowiedni napis.

Choć w uzasadnieniu władze spółki twierdzą, że “przestali akceptować gotówkę w dobie pandemii, aby ochronić klientów i pracowników”, to lizbońska rozgłośnia Observador wskazuje, że praktyka ta upowszechnia się również z chęci znalezienia oszczędności.

Część przedsiębiorców z portugalskiego sektora handlu, usług i rozrywki, którzy przeszli na płatności wyłącznie w formie elektronicznej, wskazuje, że zaletą jest rezygnacja z “dodatkowego pracownika na kasie” oraz konieczności “liczenia utargu w banknotach i monetach”.

Praktyka upowszechniła się również na niektórych festiwalach muzycznych w Portugalii, a także w placówkach gastronomicznych sieci Time Out Market w Lizbonie. “Są też inne motywy, takie jak np. bezpieczeństwo lokali, kradzieże, kwestie podatkowe, transport utargu do banku na koniec dnia pracy oraz problem z fałszywymi banknotami” - przyznali przedstawiciele Time Out Market.

W ocenie lizbońskiej ekonomistki Any Silvy z czasem powinno dojść w Portugalii do powrotu dawnych nawyków oraz zwiększenia liczby transakcji gotówkowych.

“Myślę, że tendencja ograniczania klientom możliwości zapłaty gotówką nie upowszechni się w Portugalii. Jej mieszkańcy to klienci z wciąż stosunkowo tradycyjnym (nastawieniem)” - powiedziała PAP Silva.

Tymczasem przedstawiciele środowisk prawniczych twierdzą, że w okresie popandemicznym zabranianie klientom płacenia gotówką to ograniczenie bez uzasadnienia. “Obecnie nie występują zagrożenia sanitarne, które uzasadniałyby praktykę odmawiania klientom (możliwości) płacenia w gotówce” - uważa lizboński prawnik Bruno Santos.

Ekonomiści wskazują tymczasem, że wraz z powrotem do nawyków zakupowych sprzed pandemii wzrosła liczba transakcji kartami płatniczymi, głównie wśród odwiedzających Portugalię turystów.

Z raportu firmy Reduniq, analizującej transakcje realizowane w Portugalii za pośrednictwem kart płatniczych, wynika, że obcokrajowy wydali tam podczas tegorocznych wakacji o 82 proc. więcej niż w 2021 r.

Najwięcej pomiędzy 1 lipca a 15 września br. wydali Francuzi. Odpowiadali oni za 18 proc. wszystkich wydatków obcokrajowców w Portugalii.

Na kolejnych miejscach pod względem ogólnej wartości wydatków w sezonie wakacyjnym znaleźli się obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz USA - odpowiednio 14, 11 i 10 proc.

Według Reduniq najwięcej podczas jednej transakcji kartą płacili Irlandczycy - średnio 112 euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ljolly4
Ja też z wygody byłam do tej pory "Polska bezgotówkowa", ale zmieniam podejście, bo nie chcę realizować planów p. Klausa. Tylko pieniądz elektroniczny, w dodatku z terminem ważności, zniknie gotówka i będzie pełna inwigilacja. Polecam na yt posłuchać p. Szewczyk i p. Kusza
klux777
Tępa wiara w jakiekolwiek medium czy to TVP, TVN czy Kanał na YT jest zawsze niebezpieczna bo kładzie klapki na oczy. Chciałbym przypomnieć iż przed pandemią te same osoby bardzo mocno sprzeciwiały się ...... gotówce! Bo generowana przez Banki Centralne. Dziś natomiast gotówka jest ok. Oczywiście najlepsze jest złoto, które możesz Tępa wiara w jakiekolwiek medium czy to TVP, TVN czy Kanał na YT jest zawsze niebezpieczna bo kładzie klapki na oczy. Chciałbym przypomnieć iż przed pandemią te same osoby bardzo mocno sprzeciwiały się ...... gotówce! Bo generowana przez Banki Centralne. Dziś natomiast gotówka jest ok. Oczywiście najlepsze jest złoto, które możesz u Pani Szewczyk kupić. Na tych samych kanałach możesz usłyszeć "jak nie wiesz o co chodzi to zobacz kto na tym zarabia". Jak wchodziły aplikacje mobline banków to podobne podejście było - dziś największy wzrost. Zatem kogo oszukujesz? Chyba tylko siebie.
ministerprawdy
Karta to cudowna spraw- bank zarabia na każdej transakcji nieważne gdzie, dlatego walczy się z gotówką bo tak krąży bez zysku dla banków. Ratujmy gotówkę i bankomaty. Wystarczy, że każdy wypłaci z ulubionego bankomatu co jakiś czas 100 zł i on nie zginie. Do tego gotówka zawsze działa i nikt jej nam nie zablokuje np. za zła postawe Karta to cudowna spraw- bank zarabia na każdej transakcji nieważne gdzie, dlatego walczy się z gotówką bo tak krąży bez zysku dla banków. Ratujmy gotówkę i bankomaty. Wystarczy, że każdy wypłaci z ulubionego bankomatu co jakiś czas 100 zł i on nie zginie. Do tego gotówka zawsze działa i nikt jej nam nie zablokuje np. za zła postawe ideologiczną jak w Kanadzie.
olmert
Ministrze, interchange fee w przypadku karty debetowej to 0,2% - akurat na sprzedawcy zarabia operator, a nie bank.
zoomek
Idzie totalna niewola, 100% iwigilacja i jeszcze programowalne CDBC.
Będą decydować na co można wydać i ile.
"Dla naszego dobra" to jasne.
olmert
Mnie Millennium płaci 5% zwrotu za płatności BLIK oraz 2% bez jakichkolwiek ograniczeń MCC - ten portugalski bank dopłaca więc 5% do mojego czynszu!

W dawnym Lukas czyli Credit Agricole Pologne mam 3% zwrotu za płatności kartą - czuję się totalnie 'zniewolony' :)

Powiązane: Portugalia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki