Tylko 38 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w 2008 r.

W 2008 roku tylko 38 procent Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę drukowaną. To wyniki badań Biblioteki Narodowej i OBOP.

To najgorsze w historii wyniki czytelnictwa, które sytuują nasz kraj dużo poniżej średniej europejskiej - na poziomie krajów od lat mających najniższe wskaźniki jak Grecja czy Portugalia.

Tendencja spadkowa obserwowana jest od kilku lat. Jeszcze 5 lat temu czytanie książek deklarowało 58 procent badanych, dwa lata później wskaźnik ten spadł do 50 procent.

Rezultat najnowszych badań może oznaczać, że książka w tradycyjnej postaci odchodzi do przeszłości - ubolewa Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Książka przegrywa z Internetem i telewizją. Pocieszający jest jednak wzrost zainteresowania e-książkami i audiobookami, których coraz więcej ukazuje się na naszym rynku.

Według badań Biblioteki Narodowej i OBOP-u coraz mniej Polaków czyta, ale też kupuje książki. W 2008 roku tylko 23 procent badanych zadeklarowało kupno książek. To także najniższy odnotowany do tej pory wskaźnik. Ci, którzy czytają, przyznają, że zamiast kupować raczej wypożyczają książki.

Według badania głównym źródłem książek dla czytelników w 2008 roku były biblioteki - 40 procent, zwłaszcza publiczne, w następnej kolejności księgozbiory rodziny i znajomych i dopiero na końcu zakupy.

Wśród najchętniej wybieranych przez czytelników książek przeważały w 2008 roku popularne powieści, przede wszystkim obyczajowo-romansowe i sensacyjno-kryminalne oraz książki encyklopedyczno-poradnikowe.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil