REKLAMA
WEBINAR

Tylko 38 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę w 2008 r.

2009-03-20 16:54
publikacja
2009-03-20 16:54
W 2008 roku tylko 38 procent Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę drukowaną. To wyniki badań Biblioteki Narodowej i OBOP.

To najgorsze w historii wyniki czytelnictwa, które sytuują nasz kraj dużo poniżej średniej europejskiej - na poziomie krajów od lat mających najniższe wskaźniki jak Grecja czy Portugalia.

Tendencja spadkowa obserwowana jest od kilku lat. Jeszcze 5 lat temu czytanie książek deklarowało 58 procent badanych, dwa lata później wskaźnik ten spadł do 50 procent.

Rezultat najnowszych badań może oznaczać, że książka w tradycyjnej postaci odchodzi do przeszłości - ubolewa Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Książka przegrywa z Internetem i telewizją. Pocieszający jest jednak wzrost zainteresowania e-książkami i audiobookami, których coraz więcej ukazuje się na naszym rynku.

Według badań Biblioteki Narodowej i OBOP-u coraz mniej Polaków czyta, ale też kupuje książki. W 2008 roku tylko 23 procent badanych zadeklarowało kupno książek. To także najniższy odnotowany do tej pory wskaźnik. Ci, którzy czytają, przyznają, że zamiast kupować raczej wypożyczają książki.

Według badania głównym źródłem książek dla czytelników w 2008 roku były biblioteki - 40 procent, zwłaszcza publiczne, w następnej kolejności księgozbiory rodziny i znajomych i dopiero na końcu zakupy.

Wśród najchętniej wybieranych przez czytelników książek przeważały w 2008 roku popularne powieści, przede wszystkim obyczajowo-romansowe i sensacyjno-kryminalne oraz książki encyklopedyczno-poradnikowe.
Źródło:IAR
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki