REKLAMA

Tusk: Apeluję do władzy - zostawcie w spokoju zwykłych ludzi, którzy mówią o drożyźnie

2022-06-17 16:48
publikacja
2022-06-17 16:48
Tusk: Apeluję do władzy - zostawcie w spokoju zwykłych ludzi, którzy mówią o drożyźnie
Tusk: Apeluję do władzy - zostawcie w spokoju zwykłych ludzi, którzy mówią o drożyźnie
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Apel do władzy i PiS-u, aby zostawić w spokoju zwykłych ludzi, którzy mówią o drożyźnie, wystosował w piątek przewodniczący PO Donald Tusk na briefingu prasowym w Myślenicach (Małopolskie).

"Apeluję do władzy, do PiS-u – jeśli chcecie ścigać tych, którzy mówią głośno, że wasze rządy oblekają w drożyznę, to jestem do dyspozycji. Zostawcie w spokoju zwykłych ludzi, możecie mnie zacząć ścigać za prawdę" – powiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w Myślenicach podczas piątkowego briefingu prasowego.

Przewodniczący stanął w ten sposób w obronie przewodniczącej PO w powiecie myślenickim. Ewa Wincenciak-Walas kilka dni temu została ukarana przez sąd za umieszczenie na budynku urzędu gminy w Myślenicach, bez zgody burmistrza, kartek z napisami "PiS=drożyzna", "PiS = inflacja 8 proc.", "PiS = prąd + 24 proc."

Sąd ukarał działaczkę PO naganą, ale odstąpił od grzywny. Do zdarzenia doszło 19 grudnia w czasie demonstracji w sprawie wolnych mediów i przeciwko rosnącym cenom.

Jak przekonywał w piątek Tusk, Ewa Wincenciak-Walas została "skazana symbolicznie", ale ważne, za co zaczęto ją "ścigać", za co przesłuchiwała ją policja. "Wygłosiła pogląd, który wygłosiła niedawno także pracownica poczty w Pacanowie – zagrożono jej (pracownicy poczty-PAP) wyrzuceniem z pracy za to, że powiedziała głośno o tym, co Polacy dzisiaj czują, widzą, (...) że dzisiaj mamy w Polsce drożyznę" – mówił Tusk. (Po nagłośnieniu sprawy pracownica poczty pracy ostatecznie nie straciła, natomiast z rządu odszedł pełniący funkcję ministra-członka Rady Ministrów Michał Cieślak, do którego pracownica poczty skarżyła się na złe warunki życia-PAP).

Zdaniem Tuska burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) "postanowił rozpocząć ściganie pani Ewy" za to, że wywiesiła na drzwiach urzędu informacje o drożyźnie.

"Nie możemy pozwolić na to, żeby w Polsce zwykli obywatele, którzy mówią rzeczy oczywiste, byli ścigani, karani" – mówił Tusk zaznaczając, że "władza nie może zamykać ludziom ust w tak oczywistej sprawie, jaką jest drożyzna".

Z kolei Ewa Wincenciak-Walas powiedziała dziennikarzom: "Ja jestem przedstawicielem mieszkańców, którzy też widzą, że jest drożyzna. Nie bójcie się, mówicie o tym głośno, wszystkich nas nie zamkną".

Podczas piątkowego briefingu prasowego Tusk i Wincenciak-Walas postawili przed budynkiem urzędu miasta i gminy tablicę z napisem "PiS=drożyzna".

Wincenciak-Walas poinformowała PAP, że będzie się odwoływać od wyroku Sądu Rejonowego w Myślenicach.

Z-ca burmistrza Myślenic Mateusz Suder powiedział PAP, że urząd miasta i gminy akceptuje wyrok sądu i nie będzie się od niego odwoływał.

Jak podkreślił, nie chodzi o drakoński wyrok, tylko o to, że sąd potwierdził, że zachowanie Wincenciak-Walas było nielegalne. Gmina zdecydowała się podjąć kroki prawne wobec Ewy Wincenciak-Walas, ponieważ – jak zaznaczył z-ca burmistrza – kobieta nie pierwszy raz "zachowywała się w sposób nieakceptowalny społecznie" i "często wręcz ordynarnie zaśmiecała przestrzeń publiczną np. plakatami, ulotkami z hasłami politycznymi". Działaczka PO miała nie tylko nakleić karki z napisami krytykującymi PiS na budynku urzędu miasta i gminy, ale i m.in. powiesić bańkę z logo TVN na choince na myślenickim Rynku. "Otrzymywaliśmy mieszkańców prośby o interwencję" – powiedział z-ca burmistrza.

Zgodnie z art. 63a Kodeksu wykroczeń "Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny".

Donald Tusk przebywa z wizytą w Małopolsce. Z Myślenic pojechał do Łopusznej, w sobotę będzie w Gołkowicach Górnych.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (31)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Czy zagłosujesz w wyborach na Donalda Tuska?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA)
kkk1111
musieliby mi lobotomie zrobić
ssmentek
Coraz więcej klikbajtów z tym pajacem na bankier.pl :(
niedziela16
Apeluję do Tuska: zniknij z życia publicznego! Nie musi to być od razu (nie)honorowe samobójstwo, wystarczy jakaś samotnia gdzieś, gdzie nie ma internetu. Daj wreszcie o sobie zapomnieć - zrobisz Polakom przysługę.
kkk1111
najlepiej w kraju dla którego pracował i na pewno nie była to Polska
grzegorzkubik
A ja wam piszę, zapomnijcie o Tusku i przestańcie popierać Koalicję Obywatelską. Przestańcie ich popierać choć historycznie pamiętajcie jakimi gnojamu są by pamiętać, że to jest antywzór polityki.
xiven
ale negujących plandemie ścigajcie bo sprawiają że szczepionki się wstydzą i przestają działać
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Co zdradza, że nie jest zapuszkowany?
qart
Przepraszam, ale jak to możliwe, że ludzie z taką wiedzą ekonomiczną są w polityce. Kominy malować, a nie politykę robić! Tusku ignorancie.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki