Turyści bezpieczniejsi, ale Fundusz Zabezpieczeń nie powstał

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń. Nowelizacja ma na celu przede wszystkim dostosowanie polskiego prawa do dyrektywy unijnej, mając zapewnić klientom biur podróży powrót do kraju i pełny zwrot wpłaconych kwot w przypadku niewypłacalności organizatora turystyki.


„Niestety nie udało się włączyć do projektu Funduszu Zabezpieczeń Turystycznych (FZT), który powstałby dzięki składkom płaconym przez wszystkich organizatorów turystyki, za czym wspólnie optowała Polska Izba Ubezpieczeń oraz część rynku turystycznego – reprezentowana przez Polską Izbę Turystyki” – wskazuje Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

FZT uzupełniałby system ubezpieczeń i gwarancji, udzielanych przez ubezpieczycieli komercyjnych. Dzięki takiemu uzupełnieniu klient miałby gwarancję powrotu do kraju, a przede wszystkim pełnego zwrotu kosztów w przypadku niewypłacalności ze strony organizatora turystyki.


Po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy istotnym będzie dla rynku turystycznego i ubezpieczeniowego przygotowanie rozporządzenia, regulującego minimalną wysokość gwarancji ubezpieczeniowej. „Dopiero po stworzeniu takiego rozporządzenia będzie wiadomo, jakie koszty faktycznie niesie za sobą nowelizacja ustawy” – komentuje Jan Grzegorz Prądzyński./ Polska Izba Ubezpieczeń
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne