REKLAMA

Turcja ostro tnie stopy. Lira tylko lekko wstrząśnięta

2019-10-24 13:28
publikacja
2019-10-24 13:28
Turcja ostro tnie stopy. Lira tylko lekko wstrząśnięta
Turcja ostro tnie stopy. Lira tylko lekko wstrząśnięta
fot. Murad Sezer / / FORUM

Bank centralny Turcji zdecydował się na głębsze od oczekiwań cięcie stóp procentowych. Reakcja liry była umiarkowana – przynajmniej jak na standardy tureckiego rynku walutowego.

Bank Centralny Republiki Turcji (TCMB) postanowił obniżyć stopę polityki monetarnej (wyznaczaną przez oprocentowanie tygodniowych operacji repo) aż o 250 punktów bazowych z 16,50% do 14,00%.

Tak głębokie cięcie zaskoczyło sporą część rynku, ponieważ większość ekonomistów spodziewała się obniżki stopy procentowej TCMB tylko do 15,50%.

Stąd też negatywna reakcja rynku walutowego. Bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji TCMB kurs dolara podniósł się z 5,7440 do 5,7680 liry.  Kwadrans później kurs USD/TRY obniżył się do 5,7527 liry. Jak na standardy bardzo zmiennego rynku liry był to raczej drobny wstrząs niż tąpnięcie.

To już druga w tym roku obniżka kosztów kredytu w Turcji. We wrześniu TCMB ściął stopy o 325 pb., a w lipcu o 425 pb. Zatem w ciągu zaledwie trzech miesięcy główna stopa procentowa w tureckim banku centralnym została obniżona z 24% do 14%, a więc aż o 1000 punktów bazowych (10 pkt. proc.).

W 2018 roku na skutek błędnej polityki pieniężnej i niekontrolowanego wzrostu zadłużenia zagranicznego Turcja przeżyła poważny kryzys walutowy. Turecka lira straciła 40% wartości względem dolara amerykańskiego, co skutkowało eksplozją inflacji cenowej. Rok temu inflacja CPI sięgnęła aż 25,2%. Największa gospodarka Bliskiego Wschodu wpadła w recesję, a stopa bezrobocia podniosła się z 11% do 14,7%.

Jednakże zeszłoroczna, podręcznikowa terapia antyinflacyjna zaczęła przynosić efekty. Turcja radykalnie zredukowała deficyt na rachunku obrotów bieżących, a stopa inflacji CPI obniżyła się do 9,3%. To pozwoliło bankowi centralnemu na drastyczne obniżki stóp procentowych, przy utrzymaniu względnie stabilnej wartości liry.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (16)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Nie powiedziałbym, że ostro tną. Stopy 14%, inflacja poniżej 10%. (To tak na marginesie wczorajszych rewelacji, że to inflacja powoduje utratę wartości pieniądza, a nie ujemne realne stopy)
meryt
silvio_gesell "(To tak na marginesie wczorajszych rewelacji, że to inflacja powoduje utratę wartości pieniądza, a nie ujemne realne stopy)"

Przecież to nie ten pieniądz.

"W Wőrgl, w reakcji na rosnącą biedę i wysokie bezrobocie, z dniem 5 lipca 1932 r. wprowadzono walutę lokalną. Miała ona
silvio_gesell "(To tak na marginesie wczorajszych rewelacji, że to inflacja powoduje utratę wartości pieniądza, a nie ujemne realne stopy)"

Przecież to nie ten pieniądz.

"W Wőrgl, w reakcji na rosnącą biedę i wysokie bezrobocie, z dniem 5 lipca 1932 r. wprowadzono walutę lokalną. Miała ona inne zastosowanie niż pieniądz narodowy, którego był deficyt. Różnica polegała na tym, że oficjalna waluta była zadłużeniowa. Do dziś tak jest. Natomiast waluta lokalna, nazywana też komplementarną, była oprocentowana ujemnie (-1%). Ekonomiści nazwali to demurażem, od francuskiego demurrage – opłaty pobieranej od uczestników kolejki samochodów lub statków czekających na wjazd lub wejście do portu; trzeba było dokonać stosownej opłaty, by w niej stać. Taka funkcja powodowała, że nowa waluta traciła na wartości".
pan_stanislaw_bezdomny
W świetle tego co piszesz, stopy powinny być wyższe? ;) Czy zgodnie z zasadą sprawiedliwości dziejowej, pieniądz powinien tracić na wartości 3,5% rocznie a utrata wartości powinna być uzupełniana świadczeniami na dzieci? :DDDD
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Stopy na -3,5%, cel inflacyjny na 0%, ubytek podaży pieniądza uzupełniany świadczeniami na dzieci, a opodatkowanie pracy zastąpione opodatkowaniem wartości gruntu.
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Jak myślisz, do czego doprowadzą świadczenia na dzieci w warunkach ujemnego przyrostu naturalnego? Bo chyba nie do jego wzrostu :)
silvio_gesell odpowiada meryt
Lokalna, ujemnie oprocentowana, waluta też była fiducjarna, bo była wymienialna na oficjalne fiducjarne szylingi, tylko nikt tego nie robił.

„ Sprawa ma się tak: od początku kryzysu Worgl szybkimi krokami zmierzało do bankructwa. Fabryki unieruchamiano jedną po drugiej; z dnia na dzień wzrastało bezrobocie. Nikt
Lokalna, ujemnie oprocentowana, waluta też była fiducjarna, bo była wymienialna na oficjalne fiducjarne szylingi, tylko nikt tego nie robił.

„ Sprawa ma się tak: od początku kryzysu Worgl szybkimi krokami zmierzało do bankructwa. Fabryki unieruchamiano jedną po drugiej; z dnia na dzień wzrastało bezrobocie. Nikt nie zarabiał a nieliczni tylko płacili podatki. Wówczas to na wniosek burmistrza miasta Worgl Unterguggenbergera, władze miejskie wypuściły bony wartości 30 tys. szylingów [których pokryciem była kwota zdeponowana w kasie miejskiej – przyp. m. J.A.R.]. Bony te opiewały na 1, 5, 10 szylingów. Charakterystyczna ich cechą było, że wartość ich malała co miesiąc o 1%. Posiadacz takiego bonu musiał nabyć w końcu miesiąca od władz miejskich znaczek odpowiedniej wartości; po naklejeniu tego znaczka bon wracał do wartości nominalnej. Znaczek ten przyklejano na odwrotnej stronie bonu, a dochód ze sprzedaży tych znaczków szedł na fundusz pomocy biednym.”
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Tu się zgadzam, nie zwiększą dzietności. Chyba tylko wojna do tego prowadzi.
meryt odpowiada silvio_gesell
silvio_gesell "Lokalna, ujemnie oprocentowana, waluta też była fiducjarna"

"oficjalna waluta była zadłużeniowa"

Fiducjarna a zadłużeniowa to nie to samo.
silvio_gesell odpowiada meryt
To samo. Są naprawdę tylko dwa rodzaje pieniądza. Fiducjarny (tu ktoś przetłumaczył zadłużeniowy), którego wartość wynika z tego, że jest środkiem spłaty długu, oraz towarowy, jak kruszcowy, kryptowaluty, kiedyś bydło, w czasie wojny nawet wódka, którego wartość wynika z tego, że jego ilość jest To samo. Są naprawdę tylko dwa rodzaje pieniądza. Fiducjarny (tu ktoś przetłumaczył zadłużeniowy), którego wartość wynika z tego, że jest środkiem spłaty długu, oraz towarowy, jak kruszcowy, kryptowaluty, kiedyś bydło, w czasie wojny nawet wódka, którego wartość wynika z tego, że jego ilość jest ograniczona.
meryt odpowiada silvio_gesell
silvio_gesell "To samo. Są naprawdę tylko dwa rodzaje pieniądza. Fiducjarny (tu ktoś przetłumaczył zadłużeniowy), którego wartość wynika z tego, że jest środkiem spłaty długu, oraz towarowy, jak kruszcowy, kryptowaluty, kiedyś bydło, w czasie wojny nawet wódka, którego wartość wynika z tego, że jego ilość silvio_gesell "To samo. Są naprawdę tylko dwa rodzaje pieniądza. Fiducjarny (tu ktoś przetłumaczył zadłużeniowy), którego wartość wynika z tego, że jest środkiem spłaty długu, oraz towarowy, jak kruszcowy, kryptowaluty, kiedyś bydło, w czasie wojny nawet wódka, którego wartość wynika z tego, że jego ilość jest ograniczona."

Fiducjarny może być zadłużeniowym, jak i niezadłużeniowym.
Zadłużeniowy może być fiducjarnym, jak i towarowym/kruszcowym.

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki