REKLAMA
WAŻNE

Turcja: odpowiemy na wszelkie sankcje USA

2019-12-11 10:12
publikacja
2019-12-11 10:12

Turcja podejmie kroki odwetowe, jeśli USA zdecydują się wobec niej na negatywne działania - zagroził w środę szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu, pytany o perspektywę nałożenia przez Waszyngton sankcji za zakup rosyjskich systemów obrony S-400 przez Ankarę.

fot. Sergei Karpukhin / / Reuters

W wywiadzie dla tureckiej telewizji A Haber minister powiedział również, że Turcja jest otwarta na alternatywy dla zakupu amerykańskich odrzutowców F-35, w tym z Rosji, po tym, jak udział Ankary w tym programie został zawieszony z powodu zakupu rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Ponadto Cavusoglu poinformował, że Turcja i Wielka Brytania zgodziły się przyspieszyć prace nad projektem budowy myśliwców.

W 2017 r. kraje te uzgodniły umowę o wartości 100 mln funtów (133 mln USD) na opracowanie tureckich myśliwców, a turecka grupa Kale poinformowała o założeniu z Rolls-Royce'em spółki joint venture w celu pracy nad projektem. W marcu br. Rolls-Royce powiadomił, że ograniczył wysiłki, aby dołączyć do programu - pisze Reuters.

Będąca członkiem NATO Turcja niedawno nabyła od Rosji S-400 mimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych.

Czekająca na uchwalenie w Kongresie USA ustawa o wydatkach obronnych Stanów Zjednoczonych m.in. zakazuje przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu S-400 przez Ankarę. Jak czytamy w dokumencie, ten rosyjski system stanowi poważne pogwałcenie specjalnej amerykańskiej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a "prezydent (USA) powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy".

Pod koniec listopada sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że testowanie przez Turcję S-400 "jest niepokojące". Szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił, że Waszyngton bardzo jasno zakomunikował Ankarze, że chce, by zrezygnowała z S-400, jeśli rzeczywiście zależy jej na wyjściu z impasu w relacjach dwustronnych ze Stanami Zjednoczonymi. Przypomniał, że nałożenie przez USA sankcji na Turcję w związku z tym zakupem wciąż pozostaje otwartą opcją.

Pentagon utrzymuje, że zakupienie przez Turcję S-400 wyklucza nabycie przez nią myśliwców F-35, którymi zainteresowanie wyrażał wielokrotnie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Strona amerykańska zamroziła rozmowy na ten temat, jednocześnie grożąc sankcjami Turcji, gdyby nie zrezygnowała z umowy zawartej z Moskwą.

Turcja dysponuje drugą pod względem liczebności armią w NATO, a położenie geograficzne tego kraju przesądza o jego strategicznym znaczeniu, gdy chodzi o możliwości obronne NATO. Biały Dom stara się w związku z tym o rozwiązanie problemu w drodze negocjacji.

Erdogan, który niedawno złożył wizytę w Waszyngtonie, poinformował po powrocie do Ankary, że przekazał prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, iż Turcja nie odstąpi od umowy w sprawie rosyjskich systemów S-400 niezależnie od sprzeciwu USA. (PAP)

cyk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
""rosyjskie S-400 wyklucza nabycie ... myśliwców F-35""

Bo by buble spadaly jak nietrzezwe kaczki. F-35 w sam raz dla nie waznych wasali.

STERN
""F-35 ledwo działająca - 1000 usterek plaga najdroższego odrzutowca na świecie""
https://www.stern.de/digital/technik/f-
""rosyjskie S-400 wyklucza nabycie ... myśliwców F-35""

Bo by buble spadaly jak nietrzezwe kaczki. F-35 w sam raz dla nie waznych wasali.

STERN
""F-35 ledwo działająca - 1000 usterek plaga najdroższego odrzutowca na świecie""
https://www.stern.de/digital/technik/f-35-kaum-einsatzbereit---1000-maengel-plagen-den-teuersten-jet-der-welt-7836888.html

SPIEGEL
Pasywny radar F-35 niemiecy technicy rzekomo odkryli Pasywny system radarowy niemieckiego producenta śledził amerykański myśliwiec F-35 przez ponad sto kilometrów. Jet miał być niewidoczny dla systemów radarowych.
https://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/passives-radar-deutsche-technik-enttarnt-us-kampfjet-f-35-a-1289333.html
ajwaj
Tureccy przyjaciele grozac zamknieciem bazy z bronia jadrowa w Incirlik,
wbija kolejny gwózdz do trumny NATO

A dalsze wyslanie terrorystów ISIS "made in America" (Obama) do UE (z milionami inwazorów muzulmanskich), to rewolucja w Eurokolchozie

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki