REKLAMA
WEBINAR

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ankara gra w atomowego pokera?

2023-02-18 18:11
publikacja
2023-02-18 18:11

Rosjanie budują na tureckim wybrzeżu elektrownię atomową. Teoretycznie region jest oddalony od strefy sejsmicznej o 100 km, ale elektrownia powinna być odporna na jeszcze jedno ryzyko - tsunami.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ankara gra w atomowego pokera?
Trzęsienie ziemi w Turcji. Ankara gra w atomowego pokera?
fot. adlaphotography / / Shutterstock

Sytuacja po trzęsieniu ziemi z 06 lutego 2023 roku sprawia, że wracają wątpliwości wobec nowej elektrowni w Akkuyu Turcji, gdzie Rosatom ma już od dwunastu lat kontrakt na budowę. Wschodnia część Morza Śródziemnego to obszar kontaktu ogromnych płyt kontynentalnych – afrykańskiej i euroazjatyckiej oraz mniejszychn- arabskiej i mikroegejskiej.

 – Wstrząsy wtórne o sile około 3,0 były odczuwalne tutaj, w elektrowni jądrowej Akkuyu, ale nasi specjaliści nie wykryli żadnych uszkodzeń konstrukcji budowlanych, dźwigów, sprzętu” – uspokajała w poniedziałek (6 lutego 2023) dyrektor generalna JSC Akkuyu Nuclear Anastazja Zotiejewa.

Budowa trwa, ale gdzie jest ta płyta?

Rząd turecki zdecydował o wybraniu dla pierwszej w Turcji elektrowni atomowej miejscowości Akkuyu położonej na wprost wybrzeża Cypru.

Jest to lokalizacja zdaniem niektórych ekspertów związana z zagrożeniem sejsmicznym. Część ekspertów twierdzi z kolei, że takiego ryzyka nie ma.

Portal amerykańskich służb geologicznych USGS pokazuje w ostatnich 70 latach sporo trzęsień ziemi o sile powyżej 4,5 w skali Richtera, ale nie występowały one w rejonie Akkuyu (były ponad 100 km dalej). Te dane były podawane jako argumenty strony turecko-rosyjskiej.

Po północnej stronie Cypru znajduje się uskok o nazwie Ecemis, który według jednych ekspertów jest już nieaktywny (od epoki plejstocenu), a według innych zagraża budowanej elektrowni. Zatem ryzyko istnieje gdyby uaktywnił się któryś z takich uskoków na morzu. W takiej sytuacji powstałaby fala tsunami uderzającą w tę nadbrzeżną lokalizację – tak jak w XVIII w. w Lizbonie czy w Fukushimie.

Rosatom informował wcześniej, że obserwowana była duża ilość mikrotrzęsień ziemi. Łącznie zidentyfikowano z przeszłości około 577 mikrotrzęsień ziemi o sile 1,5 do 4,8. Badania były prowadzone w latach 1977-1978, 1984 – 1985, 1086 – 1988 i następnych, ale nie ma potwierdzenia, że uskok Ecemis był aktywny i aby były tam te trzęsienia ziemi.

Również znane publikacje na temat sejsmiki Cypru nie wskazują na możliwość silnych trzęsień ziemi po jego północnej stronie. Jeśli jednak na tej samej stronie USGS poprosi się o wydruk trzęsień ziemi na morzu bezpośrednio przed lokalizacją Akkuyu, w odległości do 50 km od niej, to nagle w kilkudziesięciu ostatnich latach widać szereg małych trzęsień ziemi o sile 3,2-4,4 stopni, zlokalizowanych na morzu, prawdopodobnie wzdłuż mało zbadanych uskoków – to jest potwierdzenie rosyjskiej informacji o mikrowstrząsach w tym rejonie.

Najbliższe nowej elektrowni „lądowe” trzęsienie ziemi miało miejsce w 11.09.2000 na głębokość 25.0 km i jest to około 30 km na północny-wschód od wybranej lokalizacji tj. Akkuyu.

Czy uskok może się uaktywnić? Kto ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo? Jak trzęsienie ziemi w Turcji z 2023 zmienia opinie i ryzyka? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Piotr Syryczyński, WysokieNapiecie.pl

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
polonu
No Polska to potęga nie ma co tylko podbijać wszystkich kto się napatoczy , już nie długo ogłoszenie bankructwa ,stary od pizzy przyjechał aby Niemcy dali kasę środki Unijne zobaczymy jak będzie z tą wypłatą tych pieniędzy . bo do jesieni nie dojadą nie ma szans .Ameryka przebiera nóżkami bo pożyczyli na odsetki Morawieckiemu kasę No Polska to potęga nie ma co tylko podbijać wszystkich kto się napatoczy , już nie długo ogłoszenie bankructwa ,stary od pizzy przyjechał aby Niemcy dali kasę środki Unijne zobaczymy jak będzie z tą wypłatą tych pieniędzy . bo do jesieni nie dojadą nie ma szans .Ameryka przebiera nóżkami bo pożyczyli na odsetki Morawieckiemu kasę na poczet tego KPO a Unia nie daje , i jest problem bo pieniądze się już rozleciały , a Ameryka czeka- po kasę przyjechał , teraz czekamy czy będzie przelew do USA .
mistrz_erudycji
Tak może być, niemcy chcąc wykupić grecje za złotówkę, nadepnęli żydom na buta bo lichwa to żydowska specjalność, od tamtej pory trwa cicha wojna.
xqwztsa
Wszak ruscy i Turcy po równo znani w świecie całym z solidności!
zoomek
Fajne i solidne są tory w USA a potem podpalają te świństwa po wyklejeniu sie pociągu a lud prosty się inhaluje. Powinieneś zobaczyć nagrania po jakich torach jeżdżą pociągi w jueseju. Robi wrażenie.
vacarius
Turcja to koń Trojanki w NATO. Oni budują elektrownie Atomową z Ruskimi? Po IIWS powinno się ich podbić i odbić Konsantynopol dla Grecji a nie ich przyjmować do NATO. Nie zrobiliśmy porządku z Turcją i takie są tego efekty. I podobnie na Węgrzech u sojusznika Hitlera. Węgry powinni przepraszać na kolanach za IIWŚ tak samo jak niemcy Turcja to koń Trojanki w NATO. Oni budują elektrownie Atomową z Ruskimi? Po IIWS powinno się ich podbić i odbić Konsantynopol dla Grecji a nie ich przyjmować do NATO. Nie zrobiliśmy porządku z Turcją i takie są tego efekty. I podobnie na Węgrzech u sojusznika Hitlera. Węgry powinni przepraszać na kolanach za IIWŚ tak samo jak niemcy a USA tylko niemców tak poniżyły i zlewaczyły. A zapomniały o małych niemieckich sojusznikach.
dawid_gmyrek
Japonia, kraj znany m.in. z częstych trzęsień ziemi, ma obecnie czynnych 10 reaktorów jądrowych i wkrótce planuje uruchomić 30 wyłączonych po awarii w Fukushimie - czy to nie zagraża Korei?
dawid_gmyrek
https://smoglab.pl/japonia-30-reaktorow-jadrowych/
itso_battlestar_point_g
no Korea zabrała głos na nie w sprawie spuszczania wody do oceanu cos tam rybacy byli przeciwni

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki