REKLAMA

Trzaskowski: Ministerstwo Klimatu zmusza nas do podwyżek za śmieci, a Ministerstwo Sprawiedliwości nasyła na nas prokuraturę

2021-02-16 14:31, akt.2021-02-16 18:05
publikacja
2021-02-16 14:31
aktualizacja
2021-02-16 18:05
Trzaskowski: Ministerstwo Klimatu zmusza nas do podwyżek za śmieci, a Ministerstwo Sprawiedliwości nasyła na nas prokuraturę
Trzaskowski: Ministerstwo Klimatu zmusza nas do podwyżek za śmieci, a Ministerstwo Sprawiedliwości nasyła na nas prokuraturę
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Ministerstwo Klimatu zmusza nas do podwyżek za śmieci, a Ministerstwo Sprawiedliwości nasyła na nas Prokuraturę - tak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski skomentował działań Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która domaga się wstrzymania wykonania zaskarżonej uchwały śmieciowej Rady Warszawy.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w poniedziałek, że zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o wstrzymanie wykonania zaskarżonej uchwały śmieciowej Rady Warszawy. Jak podkreślono, w przypadku stwierdzenia nieważności przepisów konieczny mógłby być zwrot nienależnie pobranych opłat.

Chodzi o przyjętą w październiku ubiegłego roku uchwałę, która uzależni wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od zużycia wody. Początkowo nowe przepisy miały wejść w życie w grudniu ubiegłego roku, jednak ten termin przesunięto na kwiecień tego roku.

"Jedno ministerstwo (Klimatu) zmusza nas do podwyżek za śmieci, drugie ministerstwo (Sprawiedliwości) nasyła na nas Prokuraturę – powiedział PAP prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do sprawy.

"Prokuratura kwestionuje rozwiązania oparte na znowelizowanej przez administrację rządową PIS ustawie z lipca 2019 r." - zauważył prezydent stolicy. "Gdyby przyjąć tok rozumowania Prokuratury, to uchwały wszystkich gmin w tym zakresie należałoby uznać za wadliwe. Dziwnym trafem jest tak, że tylko warszawskie uchwały są zaskarżane przez prokuraturę, mimo że zawierają dokładnie takie same przepisy jak uchwały innych miast w Polsce. Przypadek?" – stwierdził Trzaskowski.

Przypomniał także, że sam resort klimatu odnosząc się w listopadzie 2019 r. do sposobu naliczania opłat, przekonywał: "Nie jest zrozumiałe, dlaczego władze Warszawy wybrały metodę od powierzchni lokalu, która (…) nie spełni swojego celu". "Jeżeli Władze Warszawy chcą zmienić metodę obliczania opłaty, za odbiór i za gospodarowanie odpadów komunalnych, to właściwa, wiarygodna, miarodajna jest metoda od zużycia wody" - przekonywał resort.

Władze stolicy podkreślają, że warszawskie uchwały zostały przygotowane literalnie w oparciu o nowelizację ustawy. "To właśnie ta, wnioskowana przez ministra środowiska, nowelizacja była uważana za nowelizację, dzięki której gminy mogą, a nawet powinny stosować opłatę za śmieci liczoną od zużycia wody. To według właśnie tej nowelizacji również swoje opłaty wprowadziły inne miasta w Polsce, takie jak Szczecin czy Sopot" – powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Przypomniała także, że Rada Warszawy już dwukrotnie odmówiła prokuraturze okręgowej wstrzymania wykonania uchwały z tego względu, że nie podziela zdania prokuratury o niezgodności tej uchwały z przepisami. "Gdyby tak było, zdanie negatywne w tej sprawie wyraziłaby z pewnością Regionalna Izba Obrachunkowa" – zaznaczyła Gałecka.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba odnosząc się do słów prezydenta stolicy wskazał, że od wielu miesięcy ministerstwo zwraca uwagę na to, że system gospodarki odpadowej w Warszawie działa w sposób nieprawidłowy.

"Inspekcja wielokrotnie informowała władze Warszawy, że niektóre podmioty świadczące usługi z zakresu gospodarki odpadami łamią przepisy wynikające z ustawy o odpadach i toczy się wobec nich wiele postępowań" - podkreślił wiceminister.

Ozdoba stwierdził, że "prezydent Warszawy jak zwykle szuka winnych". "Może warto sprawdzić jak funkcjonuje miejska spółka na czele której stoi były minister skarbu w rządzie PO-PSL. To nie jest czas na przepychanki" - zaznaczył.

Na czele stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania stoi Włodzimierz Karpiński, który w latach 2013- 2015 był ministrem skarbu państwa.

W listopadzie ub.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o skierowaniu do sądu administracyjnego skargi na tę uchwałę, w której domaga się stwierdzenia jej nieważności w całości. Zarzuty prokuratury dotyczą m.in. nowej metody ustalenia opłat.

W poniedziałek prokuratura poinformowała, że domaga się wstrzymania w całości wykonania zaskarżonej uchwały. Jak wskazano, podstawą tego działania jest przepis prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którym po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

"W ocenie prokuratury, w przypadku braku wstrzymania wykonania zaskarżonej Uchwały, dojdzie do sytuacji, w której od mieszkańców m.st Warszawy, których dotyczy kwestionowana uchwała, przez ten czas będą pobierane nieprawidłowo podwyższone opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców m.st. Warszawy, a co za tym idzie również adresatów zaskarżonej uchwały, w przypadku jej wejścia w życie, podwyższone opłaty będą pobierane od kilkuset tysięcy osób" - napisano.

Zgodnie z nowymi przepisami opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma być naliczana według średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, nie jest podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres sześciu kolejnych miesięcy, stawka naliczana będzie według określonego wzoru: liczba mieszkańców x 4 m sześc. wody x 12,73 zł. Zmiany te mają być korzystne dla osób mieszkających w pojedynkę, ale już np. czteroosobowa rodzina może zapłacić ponad 200 zł.

Od 1 marca ubiegłego roku stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wynosi 94 zł, a z mieszkania w bloku czy kamienicy - 65 zł. W razie niesegregowania śmieci opłata jest dwukrotnie większa. (PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jes
Załatwili cię z pisu bez mydła. Przywaliłeś kilkudziesięcioprocentowe podwyżki (trzykrotnie wyższa niż wynikało z potrzeby) i dziwisz się, że cię rozjeżdżają. A trzeba było podnieść dokładnie o tyle ile wynika z nowych przepisów pisowskiego rządu.
przemek_opinia
Nie było go jak Warszawa zwiększała zadłużenie, podnosiła opłaty za bilety, miała ścieki w rzece... ale teraz wychodzi i od razu podnosimy opłaty za śmieci i "to wina PiSu". Ale to, że jest na każdym wiecu który promuje psycho-ekologię to już nie wspomni on ani jego partia. Transformacja na eko to biliony Nie było go jak Warszawa zwiększała zadłużenie, podnosiła opłaty za bilety, miała ścieki w rzece... ale teraz wychodzi i od razu podnosimy opłaty za śmieci i "to wina PiSu". Ale to, że jest na każdym wiecu który promuje psycho-ekologię to już nie wspomni on ani jego partia. Transformacja na eko to biliony i fajnie jest gadać, ale jak przychodzi wystawić rachunek to trzeba na kogoś zrzucić, bo przecież myślał, że transforamcja na eko dokona się sama. A Ministerstwo Klimatu wykonuje procedury Unii Europejskiej - tak panie Trzaskowski tej samej Unii którą pan tak zachwala, więc o pretensję proszę udać się tam, a nie ogłupiać i straszyć masy PiSem!
jes
Pytanie do pisowców. Który prezydent zmienił projekt oczyszczalni na droższy z "rurą po dnie". Cisza??? Podpowiedź: Kaczyński.
przemek_opinia odpowiada jes
Co za bzdurne odbicie piłeczki.
antybolszewik
Jak rywalizowałeś z Dudą to wiedziałeś, że stałeś się wrogiem publicznym No1 władzy. Więc teraz nie jęcz, że ściga cię prokuratura.
jes
To dobrze świadczy. Nieinternowany uznał go jako zagrożenie nr1.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
glowny_analityk_bankier_pl
ale to jest cienias, zawsze tylko się żali
marynapilecka
Trzaskowski przecież masz pewne rozwiązanie - kup więcej palet...

Pis też ma rade, doda do tego daniny narodowe i szczepienia wbrew prawu przymusowe!
marynapilecka
Czas zaoszczędzić szczerze ..zacznij Trzaskowski sługo do siebie i kolesi...oraz rozdmuchanej biurokracji w Wawie!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki