REKLAMA

Trwają prace nad nową umową wspólników dla projektu w Ostrołęce

2020-07-30 15:12
publikacja
2020-07-30 15:12
Trwają prace nad nową umową wspólników dla projektu w Ostrołęce
Trwają prace nad nową umową wspólników dla projektu w Ostrołęce
/ Energa

Trwają prace nad przygotowaniem nowej umowy wspólników dla projektu budowy bloku w Ostrołęce, po tym jak zdecydowano o zmianie paliwa na gaz. Analizowana jest możliwość wykorzystania istniejącej już infrastruktury - poinformowali przedstawiciele grupy Energa podczas telekonferencji.

"Trwają prace nad przygotowaniem nowej umowy wspólników. W wymiarze technicznym projekt jest na wstępnym etapie konwersji, dopracowywane są szczegóły dotyczące zmiany technologii i modelu projektu" - powiedział wiceprezes Energi Dominik Wadecki.

Jak powiedział wiceprezes, będzie możliwość wykorzystania pewnych działań podjętych dotychczas przy projekcie węglowym.

"Analizowane jest wykorzystanie wszystkich istniejących elementów infrastruktury: oczyszczenie terenu, zrealizowane prace ziemne, palowanie, czy elementów infrastruktury logistycznej: drogi dojazdowe i linie energetyczne" - powiedział Wadecki.

"Docelowe określenie zakresu możliwych do wykorzystania pozostałych elementów zrealizowanych w ramach projektu węglowego możliwe będzie po określeniu parametrów technicznych bloku gazowego" - dodał wiceprezes.

Na początku czerwca PKN Orlen, Energa i Enea podpisały porozumienie dotyczące warunków budowy bloku energetycznego w Ostrołęce opalanego gazem. PKN Orlen wyraził wolę uczestniczenia w inwestycji i weźmie udział w jej finansowaniu oraz po uzyskaniu stosownych zgód korporacyjnych przystąpi do spółki Elektrownia Ostrołęka w charakterze wspólnika. Z kolei Enea zmniejszy swoje zaangażowanie w spółce celowej i stanie się udziałowcem mniejszościowym.

W pierwszym półroczu 2020 roku EBITDA grupy Energa spadła o 16 proc. rdr do 1,055 mld zł.

Wiceprezes Energi Marek Kasicki pytany o spodziewany wynik EBITDA w II półroczu, odpowiedział: "Corocznie wpływ na wyniki ma wiele czynników, też niezależnych od Energi. Doszła w tym roku kwestia pandemii, która nie wiadomo jak się będzie rozwijać. Znaczenie będzie mieć tempo wychodzenia z kryzysu".

Dodał, że na poziomie przychodów grupy pozytywnie wpłynie na wyniki oddanie farmy wiatrowej Przykona. Spółka spodziewa się też korzyści wynikających z integracji z Orlenem.

Jak poinformowano, trwają prace analityczne i koncepcyjne z udziałem przedstawicieli grup Energa i Orlen dotyczące integracji z Orlenem.

"Celem jest wypracowanie najbardziej optymalnego modelu integracji i najbardziej efektywnego modelu operacyjnego. Proces reorganizacji nie obejmuje wyłącznie grupy Energa, ale dotyczy również pionu energetycznego grupy Orlen. Prace są złożone" - powiedział wiceprezes Dominik Wadecki.

"W ramach prowadzonych prac już dziś identyfikujemy istotny potencjał synergii zarówno biznesowych, jak i operacyjnych, w podstawowych obszarach działalności, jak i w zakresach obszarów wsparcia, np. zakupy, IT. Nowy model zintegrowanej struktury i aktualizowana strategia są w trakcie doprecyzowania" - powiedział wiceprezes Wadecki.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki