REKLAMA

Trump zagłosował w wyborach prezydenckich

2020-10-24 18:50
publikacja
2020-10-24 18:50
fot. Kevin Lamarque / Reuters

Ubiegający się o drugą kadencję Donald Trump zagłosował w amerykańskich wyborach prezydenckich. Uczynił to w sobotę w lokalu wyborczym w West Palm Beach na Florydzie, zapewniając, że mimo epidemii koronawirusa jest to bezpieczne.

"Zagłosowałem na gościa, który nazywa się Trump" - powiedział po zwróceniu karty wyborczej prezydent.

Odnosząc się do obaw, czy głosowanie w trakcie epidemii nie wiąże się z ryzykiem zakażenia koronawirusem, odparł, że "było to bardzo bezpieczne". W lokalu wyborczym w bibliotece przywódca USA nosił maseczkę.

Na Florydzie trwa wczesne głosowanie w wyborach zaplanowanych na 3 listopada, swój obywatelski obowiązek można tam spełnić, odsyłając dostarczoną drogą pocztową kartę wyborczą lub udać się z nią osobiście do lokalu wyborczego. Możliwe jest to dzięki ułatwieniom we wczesnym głosowaniu, które wprowadzono w trakcie epidemii w wielu stanach. Trump regularnie powtarza, że masowe głosowanie korespondencyjne może przyczynić się do wyborczych oszustw i rekomenduje pójście do lokalu wyborczego. Wyraża przy tym obawy, że tegoroczne wybory będą "najbardziej skorumpowanymi w historii naszego kraju".

Łącznie w wyborach prezydenckich głos oddało już ponad 56 mln obywateli USA, z czego ponad 5 mln na Florydzie. O stan ten trwa zacięta walka. Sondaże nie wykazują mocnej przewagi żadnego z kandydatów. Zwycięstwo wyborcze na dysponującej 29 głosami elektorskimi Florydzie może okazać się kluczowe dla końcowego rezultatu.

Na sobotę prezydent USA ma jeszcze zaplanowany wiec w Lumberton w Karolinie Północnej. Następnie uda się do Ohio oraz Wisconsin.

Jego wyborczy rywal Joe Biden koncentruje się na Pensylwanii, gdzie we wtorek odbędzie dwa samochodowe wiece "drive-in". Jeden z nich na przedmieściach Filadelfii, a drugi na północ od niej w hrabstwie Luzern, węglowym zagłębiu z liczną ludnością pochodzenia polskiego. Na zachodzie Pensylwanii za Bidenem agitować będzie w sobotę senator Bernie Sanders, jego dawny rywal w prawyborach.

Urodzony w Nowym Jorku Trump ponad rok temu wyprowadził się z Nowego Jorku i przeniósł oficjalnie na Florydę. Argumentował, że jest zrażony płaceniem wysokich podatków w Nowym Jorku oraz "bycia traktowanym gorzej niż ktokolwiek". Zgodnie z prawem Trump nie jest mieszkańcem Manhattanu, a rezydencji Mar-a-Lago w West Palm Beach na Florydzie.

Prywatna rezydencja Trumpa jest zarazem kompleksem hotelowo-rekreacyjnym z polami do gry w golfa. Prezydent określa to miejsce "zimowym Białym Domem" lub "południowym Białym Domem". Spotykał się tu z największymi światowymi przywódcami, m.in. prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ostatnia rzeczą, której Jankesi teraz potrzebują to rządy demokratów, którzy mają długą historię negatywnego wpływu na notowania giełdy oraz dolara. Amen!
oilman
No, ale niestety "Czarny Lud Amerykanski" moze zdecydowac inaczej, bo niestety "Biala Ameryka" z Etosem Protestanckim odchodzi w przeszlosc:( Nowi Amerykanie chca takiego samego socjalu jak w Europie:(
spaceavenger
Jezeli Biden wygra to NIKT normalny w USA w to nie uwierzy. Facet organizowal wiece w ktorych bralo udzial co najwyzej kilkadziesiat osob, gadal jakies bzdury do kamer i nic wiecej.
demeryt_69
Trump wygra w cuglach - Józek to prawnik, podobnie jak Kamala, który nigdy nie praktykował i od razu schronił się w polityce mimo, że tak się dobrze zapowiadał, choć ukończył prawo na 'prominentnym' Syracuse University College of Law jako 76. w 85-osobowej klasie ... I wanna be your president :)
oilman
W tych wyborach zdecyduje "Czarny Lud Ameryki":) Bialasi odchodza w przeszlosc, no chyba, ze Latynosi przejma czesc Etosu Protestanckiego Bialej Ameryki:)
ajwaja
Na co prez. Trump ma czekac,
karty zostaly rozdane:
_________
""Ataki prezydenta Donalda Trumpa na demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena, syna Huntera, były "zdecydowanie dominującą fabułą" online o debacie prezydenckiej w tym tygodniu, Axios ujawnił sobotę, powołując się na interakcje
Na co prez. Trump ma czekac,
karty zostaly rozdane:
_________
""Ataki prezydenta Donalda Trumpa na demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena, syna Huntera, były "zdecydowanie dominującą fabułą" online o debacie prezydenckiej w tym tygodniu, Axios ujawnił sobotę, powołując się na interakcje w mediach społecznościowych związanych przez NewsWhip.""

W sobotę, Axios doniósł:

O relacjach biznesowych syna Joe Bidena - i przeddebatowych zarzutach jednego z jego byłych współpracowników, Tony'ego Bobulinskiego - było ponad dwa razy więcej aktywności w sieci (lubi, komentarzy, akcji) niż w poprzedniej edycji.

Drugim tematem - również forsowanym przez republikanów - były komentarze byłego wiceprezydenta na temat ropy i frackingu.""
ajwaja
Mozna cós kasiorki przytulic w zakladach,

"Z ekonomicznego punktu widzenia, Trump jest wygrany, ponieważ program Bidena nie jest w pełni zrozumiały.
Jasne jest, że chce on podnieść podatki i skupić się na gospodarce ekologicznej, ale nic nie jest jeszcze jasne w szczegółach. Główną wadą Trumpa jest
Mozna cós kasiorki przytulic w zakladach,

"Z ekonomicznego punktu widzenia, Trump jest wygrany, ponieważ program Bidena nie jest w pełni zrozumiały.
Jasne jest, że chce on podnieść podatki i skupić się na gospodarce ekologicznej, ale nic nie jest jeszcze jasne w szczegółach. Główną wadą Trumpa jest koronaawirus."

Opinia Alexisa Rodzianko, szefa Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham).
rysiek58
nasz człowiek. Jak zawsze Wspaniały.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki