Trump rozmawiał z Macronem ws. podatku od usług cyfrowych

2019-07-19 22:04
publikacja
2019-07-19 22:04

W trakcie piątkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem prezydent USA Donald Trump wyraził swoje zaniepokojenie francuskimi planami wprowadzenia podatku od usług cyfrowych - podał Biały Dom.

/ fot. Kevin Lamarque / Reuters

Komunikat prezydenckiego rzecznika Judda Deere informuje ponadto, że dyskusja obu przywódców dotyczyła także obecnych działań, mających zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej.

Trump zarządził w środę dochodzenie w sprawie przygotowywanego przez Francję podatku od spółek technologicznych, co zapowiada możliwość wprowadzenia przez Stany Zjednoczone nowych ceł lub innych restrykcji handlowych. W wydanym oświadczeniu przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer napisał, że amerykański rząd jest zaniepokojony nieuczciwym ukierunkowaniem planowanego podatku na amerykańskie spółki.

W ramach podjętego dochodzenia Lighthizer ma rok czasu na zbadanie, czy podatek zaszkodziłby amerykańskim spółkom technologicznym i czy można go uznać za nieuczciwą praktykę handlową. Podobnymi postępowaniami objęte były w przeszłości praktyki handlowe Chin oraz dotowanie przez Unię Europejską produkcji dużych samolotów pasażerskich.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire ocenił w marcu, że trzyprocentowy podatek od osiąganych we Francji przychodów dużych spółek internetowych może zwiększyć dochody budżetu o 500 mln euro rocznie.

"Chodzi tu o usługi, w których amerykańskie firmy są globalnymi liderami. Struktura proponowanego nowego podatku, jak też oficjalne wypowiedzi sugerują, że Francja nieuczciwie ukierunkowuje ten podatek na niektóre spółki technologiczne z USA" - czytamy w oświadczeniu Lighthizera. (PAP)

dmi/ bjn/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tindala
Jak się operuje na rynku unijnym - niemałym zresztą - to jakiś podatek wypadałoby zapłacić.
W sensownej wielkości do osiąganych na danym rynku dochodów. To dotyczy także działalności korporacji zachodnioeuropejskich na rynkach Europy Wschodniej.
talmud
az "rok" zeby ......no wlasnie przeciez to "bezkonkurencyjne najlepsze demokratyczne jedyne sluszne....etc etc" wazne ze maja przynosic "zyski" nie wazne czyim kosztem - od tego sa sankcje manipulacje falszowanie statystyk......

Powiązane: Podatek cyfrowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki