Trump rozmawiał z Macronem ws. podatku od usług cyfrowych

W trakcie piątkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem prezydent USA Donald Trump wyraził swoje zaniepokojenie francuskimi planami wprowadzenia podatku od usług cyfrowych - podał Biały Dom.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Komunikat prezydenckiego rzecznika Judda Deere informuje ponadto, że dyskusja obu przywódców dotyczyła także obecnych działań, mających zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej.

Trump zarządził w środę dochodzenie w sprawie przygotowywanego przez Francję podatku od spółek technologicznych, co zapowiada możliwość wprowadzenia przez Stany Zjednoczone nowych ceł lub innych restrykcji handlowych. W wydanym oświadczeniu przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer napisał, że amerykański rząd jest zaniepokojony nieuczciwym ukierunkowaniem planowanego podatku na amerykańskie spółki.

W ramach podjętego dochodzenia Lighthizer ma rok czasu na zbadanie, czy podatek zaszkodziłby amerykańskim spółkom technologicznym i czy można go uznać za nieuczciwą praktykę handlową. Podobnymi postępowaniami objęte były w przeszłości praktyki handlowe Chin oraz dotowanie przez Unię Europejską produkcji dużych samolotów pasażerskich.

Francuski minister finansów Bruno Le Maire ocenił w marcu, że trzyprocentowy podatek od osiąganych we Francji przychodów dużych spółek internetowych może zwiększyć dochody budżetu o 500 mln euro rocznie.

"Chodzi tu o usługi, w których amerykańskie firmy są globalnymi liderami. Struktura proponowanego nowego podatku, jak też oficjalne wypowiedzi sugerują, że Francja nieuczciwie ukierunkowuje ten podatek na niektóre spółki technologiczne z USA" - czytamy w oświadczeniu Lighthizera. (PAP)

dmi/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 tindala

Jak się operuje na rynku unijnym - niemałym zresztą - to jakiś podatek wypadałoby zapłacić.
W sensownej wielkości do osiąganych na danym rynku dochodów. To dotyczy także działalności korporacji zachodnioeuropejskich na rynkach Europy Wschodniej.

! Odpowiedz
2 23 talmud

az "rok" zeby ......no wlasnie przeciez to "bezkonkurencyjne najlepsze demokratyczne jedyne sluszne....etc etc" wazne ze maja przynosic "zyski" nie wazne czyim kosztem - od tego sa sankcje manipulacje falszowanie statystyk......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil