REKLAMA

Trudniej przyłączyć fotowoltaikę. Dziewięć razy więcej odmów

Marcin Kaźmierczak2023-07-10 10:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-10 10:24

W latach 2021–2022 operatorzy wydali blisko 11 tys. odmów przyłączeń instalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. To wynik o ok. 800 proc. wyższy od zanotowanego w latach 2019–2020 – informuje „Rzeczpospolita”.

Trudniej przyłączyć fotowoltaikę. Dziewięć razy więcej odmów
Trudniej przyłączyć fotowoltaikę. Dziewięć razy więcej odmów
fot. AlyoshinE / / Shutterstock

Jeszcze w latach 2019–2020 Urząd Regulacji Energetyki otrzymał nieco ponad 1200 powiadomień o odmowach przyłączeń prosumentów do siebie. W latach 2021–2022 było ich już 11 tys., z czego 9,4 tys. dotyczyło instalacji OZE.

Blisko dziewięciokrotny wzrost liczby odmów spowodowany był brakiem warunków technicznych i obawami przed przeciążeniem sieci.

Tak znaczący wzrost odmów ma także związek z boomem na fotowoltaikę. W latach 2021–2022 do sieci przyłączono bowiem instalacje o mocy 66 GW, z czego 37 GW stanowiły instalacje OZE. W latach 2019–2020 z kolei wielkość mocy obiektów przyłączonych do sieci wyniosła 5,6 GW, a w przypadku instalacji OZE jedynie 2 GW.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wizytator
Radźcie sobie sami z waszymi panelami. Dokupcie akumulatory i chomikujcie prąd. A o oszczędności na tym się nie martwcie, posłowie zadbają o niezagospodarowane pieniądze i wymyślą adekwatną "daninę".
mlody_123
chyba autorowi artykułu pomyliły się wartości.
66GW przyłączono, a mamy obecnie 12-13GW w fotowoltaice i około 8GW w wiatrakach.
Gdzie reszta się podziała?
beju
łatwiej odmówić niż coś zrobić z siecią, poza tym - w czyim interesie jest podłączenie fotowoltaiki? No, na pewno nie tych, co produkują en. z węgla, a właśnie ci to właściciele sieci .. ha .. ha .
maxykaz
Tak to bywa jak pan Zenek założył panele i chce robić byznes na prundzie
obywatelic
No właśnie tak to jest z zieloną rewolucją - żeby miała sens to musi nastąpić gruntowna przebudowa istniejących, tradycyjnych sieci, które nie są w stanie sprostać takiej rozproszonej rosnącej produkcji. Czy unijni biurokraci dadzą nam na to czas nie mówiąc o pieniądzach...
zoomek
To było oczywiste że niestabilne źródło destabilizuje sieć.
A wystarczyło wprowadzić prosty wymóg - chcesz wprowadzać do sieci?
Deklaruj że będzie to 24/7/365 i kary jak się nie wywiązujesz.
proste!

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki