REKLAMA
WEBINAR

Trudeau zapowiada zaciskanie pasa dla przemysłu naftowego

2022-11-21 06:28
publikacja
2022-11-21 06:28

Kanadyjski sektor paliw kopalnych przestanie być subwencjonowany z końcem 2023 r. - zapowiedział w niedzielę premier Justin Trudeau. Dodał, że częścią przeciwdziałania zmianom klimatu są opłaty za emisje gazów cieplarnianych.

Trudeau zapowiada zaciskanie pasa dla przemysłu naftowego
Trudeau zapowiada zaciskanie pasa dla przemysłu naftowego
fot. Adrian Wyld / / ZUMA Press

Trudeau zapowiedział, że Kanada zakończy subwencje dla sektora naftowego nie w 2025, jak wcześniej zapowiadał rząd, ale „z końcem 2023”. Cytowany przez publicznego francuskojęzycznego nadawcę Radio Canada, premier Kanady uczestniczący w szczycie narodów francuskojęzycznych w tunezyjskiej Dżerbie, odpowiadał na pytania dziennikarzy w sprawie podpisanego w nocy z soboty na niedzielę porozumienia po COP27 w Szarm El-Szejk w Egipcie.

Dodał, że gospodarka wykorzystuje ropę naftową i gaz, ale firmy sektora powinny być bardziej transparentne w swojej działalności. Trudeau podkreślił również znaczenie, jakie w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych odgrywają opłaty pobierane od tych emisji.

Wg raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w 2020 r. na całym świecie subsydia dla sektora paliw kopalnych wyniosły 5,9 bln USD. Szacowano wówczas, że 92 proc. to subsydia pośrednie, takie jak niedoszacowane koszty środowiskowe i niezapłacone podatki. Rok wcześniej MFW wyliczał, że subsydia dla sektora paliw kopalnych kosztowały każdego Kanadyjczyka średnio 1650 CAD (5625 PLN - PAP) w 2015 r. Wg opublikowanego w listopadzie br. raportu Oil Change International, międzynarodowej organizacji specjalizującej się w badaniu sektora naftowego i gazowego, Kanada w latach 2019 – 2021 subwencjonowała projekty firm sektora paliw kopalnych w wysokości do 8,5 mld USD rocznie, a wśród krajów G20 tylko Japonia wydaje więcej, rocznie 10,6 mld USD.

z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mma/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki