REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Transformacja WIG20 w WIG2000 trwa. Kolejny dzień "męki" flagowego indeksu GPW

2021-04-27 18:00
publikacja
2021-04-27 18:00
Transformacja WIG20 w WIG2000 trwa. Kolejny dzień "męki" flagowego indeksu GPW
Transformacja WIG20 w WIG2000 trwa. Kolejny dzień "męki" flagowego indeksu GPW
fot. MAREK WISNIEWSKI / PULS BIZNESU / / FORUM

Kolejna próba, kolejne fiasko. Po poniedziałkowym przebiciu poziomu 2000 pkt., we wtorek WIG20 znów spadł poniżej tego poziomu. I choć to historia ledwie dwóch ostatnich sesji na GPW, to równie dobrze moglibyśmy ją rozciągnąć na ostatnie 5 miesięcy. 

9 grudnia 2020 roku, WIG20 odrabiając pocovidowe straty po raz pierwszy od marcowego krachu melduje się na poziomie 2000 pkt. Niestety, tylko na chwilę, jeszcze tego samego dnia spada znów pod tę okrągłą granicę. Dziś, a więc 4,5 miesiąca później, indeks jest dokładnie w tym samym miejscu. Wczorajsze wzrosty pozwoliły mu wskoczyć na poziom 2005 pkt. Dzisiejszą sesję zamknął jednak spadkiem o 0,3 proc. do poziomu 1999 pkt.

fot. / / Bankier.pl

Walka z poziomem 2000 pkt. powoli staje się swoistym przekleństwem dla flagowego indeksu GPW. Od wspomnianego 9 grudnia indeks granicę 2000 pkt. przeskakiwał na aż 29 sesjach. Poziom ten przyciąga indeks jak magnes i w efekcie od listopadowego odbicia napędzanego perspektywą początku programu szczepień, indeks de facto stoi w miejscu. Złośliwi mogą stwierdzić, że nazwa WIG2000 świetnie podsumowuje ten rok w wykonaniu WIG20. Jest ona tym bardziej trafna, że średnia notowań indeksu WIG20 za okres pełnej jego historii (27 lat) również wynosi niemal, a jakże, 2000 pkt (dokładnie 1994 pkt.).

Zdecydowanie lepiej z pokonywaniem kolejnych poziomów radzą sobie indeksy małych i średnich spółek, co potwierdziło się i dziś. Choć WIG20 zamknął dzień lekkimi spadkami, mWIG40 zyskał 0,3 proc., a sWIG80 poszedł w górę o 0,4 proc. 

Obroty na szerokim rynku wyniosły dziś 0,9 mld zł. Liderem w tej kategorii okazał się KGHM, który przy obrocie rzędu 107 mln zł, zanotował wzrost o 0,7 proc. Spółce pomaga miedź, która dziś była najdroższa od 2011 roku, a i historycznie najwyższe poziomy są na wyciągnięcie ręki.

To nie KGHM był jednak liderem wzrostów w WIG20. Wyższą stopę wypracowały akcje Pekao (+0,8 proc.), Asseco Poland (+0,8 proc.) i przede wszystkim PGE (+1,9 proc.). Zarząd tej ostatniej spółki poinformował dziś, że będzie rekomendował brak wypłaty dywidendy z zysku za 2020 rok. To już piąty rok z rzędu, w którym ta niegdyś słynąca z regularnych dywidend spółka, nie wypłaci nic inwestorom.

Dużo większe ruchy obserwowano dziś po "czerwonej stronie" indeksu WIG20. Aż o 7,1 proc. w dół poszedł dziś Mercator, notowania spółki w ostatnich dniach pozostają jednak mocno rozchwiane, czego źródeł należy szukać jeszcze w zeszłotygodniowym raporcie ze wstępnymi wynikami za I kwartał. O 3,5 proc. w dół poszła dziś wycena Dino, 2,4 proc. stracił z kolei Polsat.

Na szerokim rynku o 4,7 proc. w górę poszły notowania Kruka. Analitycy DM BDM poinformowali o podniesieniu wyceny spółki, choć nadal zalecają "redukuj", sam Kruk przekazał z kolei, że chce uruchomić program obligacji publicznych o wartości do 700 mln zł.

Co naturalne dla kwietniowych sesji, znów sporo działo się w temacie dywidend. Akcjonariusze PCC Exol zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę łącznie 29,38 mln zł, co daje 0,17 zł dywidendy na akcję, a notowania spółki poszły dziś w górę o 3,5 proc. Po zapowiedzi 0,7 zł dywidendy na akcję z zysku za 2020 rok mocno rósł także Talex (+7,7 proc.). W dół (o 0,3 proc.) po dywidendowych zapowiedziach poszły z kolei notowania Inter Carsu. Aż o 14 proc. spadła wycena Trans Polonii, gdzie WZA nie przyjęło uchwały w sprawie skupu akcji własnych.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
men24a
Wig20 nie przebije 2000p na dłużej z jednego powodu. Aż dokona się likwidacja OFE i wówczas idziemy do góry, wcześniej tego fundusze nie podciągną bo by musiały na opłatę przeksztalceniową przeznaczyć dodatkowe mld zł. Z tego co kiedyś pisały to na 2500p musiały by z naszych emerytur dodatkowe 5 mld zł przeznaczyć Wig20 nie przebije 2000p na dłużej z jednego powodu. Aż dokona się likwidacja OFE i wówczas idziemy do góry, wcześniej tego fundusze nie podciągną bo by musiały na opłatę przeksztalceniową przeznaczyć dodatkowe mld zł. Z tego co kiedyś pisały to na 2500p musiały by z naszych emerytur dodatkowe 5 mld zł przeznaczyć czyli w sumie aż 25 mld zł z naszych już opodatkowanych składek emerytalnych. Tak nam daje dobra zmiana nasze pieniądze. I oczywiście w zusie nie dziedziczone tak nam daje a Tusk ukradł , czyli przesunął na subkonto i są dobrze rewaloryzowane ale co może wiedziec ciemny lud , w tv trwam tylko mu nr konta podsuwają.
wtomek
"męki flagowego indeksu GPW"- Ten indeks nic wspólnego nie ma z jakością spółek. Ciągłe manipulacje przy jego składzie z precyzją kowala nie są w stanie zrobić z niego faktycznego wskaźnika koniunktury na naszym zdechłym rynku. DM radują się z obrotu śmietnikowego na pozostałych rynkach. Jak z historii "męki flagowego indeksu GPW"- Ten indeks nic wspólnego nie ma z jakością spółek. Ciągłe manipulacje przy jego składzie z precyzją kowala nie są w stanie zrobić z niego faktycznego wskaźnika koniunktury na naszym zdechłym rynku. DM radują się z obrotu śmietnikowego na pozostałych rynkach. Jak z historii wiadomo, na śmieciach da się też nieźle zarobić i ten wariant rozwoju ma preferencje u kowali majstrujących na naszym rynku.
iluminata
Przecież tu WIG2000 jest od 25 lat w tej żydowskiej kolonii o nazwie Polska.
mariuszsklad
"Jeszcze większą uwagę zwracały obroty. Te na szerokim rynku wyniosły dziś aż 1,9 mld zł."

Tylko, że one były o 1 mld zł mniejsze xD - proszę o poprawienie tego fragmentu
adam_torchala
Jakimś cudem wypluło dziś obroty liczone "po staremu" (x2). Dziękuję za zwrócenie uwagi :)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki