REKLAMA

Tracimy miliardy złotych na mandaty. Kwota zwala z nóg

2023-02-08 07:31
publikacja
2023-02-08 07:31

4 mln mandatów karnych wystawiła policja w 2022 roku w całej Polsce. Ich łączna wartość to 1,35 miliarda złotych. Mandaty na kwotę ponad 50 mln zł wystawiły inne służby. Jak powiedziała PAP Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik Izby Skarbowej w Opolu, rok wcześniej policjanci wystawili mandaty o wartości 691 mln złotych.

Tracimy miliardy złotych na mandaty. Kwota zwala z nóg
Tracimy miliardy złotych na mandaty. Kwota zwala z nóg
fot. Mattz90 / / Shutterstock

Od 2017 roku, decyzją ministra finansów w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości, wyznaczono naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu do poboru należności z terenu całego kraju, wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego. Do tzw. centrum mandatowego trafiają mandaty wystawione zarówno przez policję, jak i inne służby - np. pracowników Straży Rybackiej.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Jóźwin-Dalecka, w ubiegłym roku tylko policja wystawiła 4 161 887 mandatów karnych w łącznej kwocie 1 359 479 593 złotych i 19 groszy. W tym samym czasie organy inne od policji wystawiły 167 273 mandaty w łącznej wysokości 56 680 340 złotych. Tym samym średnia wysokość mandatu wyniosła nieco ponad trzysta złotych.

Dla porównania, w 2021 roku policja nałożyła 4 818 138 mandatów karnych o łącznej wartości 691 795 064 zł, a służby inne niż policja - 169 721 mandatów w łącznej kwocie 43 341 888 zł. Średni "policyjny" mandat z 2021 roku to 143,58 zł, a wystawiony przez inne służby kosztował ukaranych w tym czasie średnio 255,37 zł.

Jak wyjaśniają przedstawiciele służb, głównym powodem tak dużego wzrostu nałożonych kar, przy jednoczesnym spadku ilości wystawionych mandatów jest wprowadzenie w ubiegłym roku nowego taryfikatora, z wyraźnie wyższymi stawkami za objęte nim wykroczenia. Co ciekawe, w ciągu roku wartość najwyższego wystawionego mandatu wzrosła stosunkowo niewiele, bo z 7,5 tysiąca w 2021 roku do 8 tysięcy złotych w 2022.

autor: Marek Szczepanik

masz/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (28)

dodaj komentarz
zoomek
Mam proste rozwiązanie - nie wystawiać mandatów. Np Pfizer został zwolniony z odpowiedzialności za trupy po swoich szprycach. To nie wiem - ktoś sobie troszkę prędkość przekroczy i ma płacić?
Gdzie logika i proporcjonalność odpowiedzialności za czyn?
Myślicie że żartuję?
To pomyślcie sami.
arzab
Ktoś musi pokryć straty generowane przez szkodników np. kary płacone UE za barani upór w/s sądownictwa !
po_co
Sytuacja sprzed dwóch dni:
Godzina 7:30 wiozę dzieci do przedszkola, jechałem po mieście ok. 40 km/h.
Wyjeżdżając z ronda, wjechałem na odcinek prostej drogi na której znajduje się przejście dla pieszych, a ok. 200 metrów dalej przejście z sygnalizacją.
Wjeżdżając na pierwsze przejście musiałem hamować do zera co sprawiło,
Sytuacja sprzed dwóch dni:
Godzina 7:30 wiozę dzieci do przedszkola, jechałem po mieście ok. 40 km/h.
Wyjeżdżając z ronda, wjechałem na odcinek prostej drogi na której znajduje się przejście dla pieszych, a ok. 200 metrów dalej przejście z sygnalizacją.
Wjeżdżając na pierwsze przejście musiałem hamować do zera co sprawiło, że zarówno ja jak i moje dzieci w fotelikach mieliśmy bardzo nieprzyjemne doznania z pasami.

Przyczyna?

Jakiś skończony głupek, mężczyzna ok. 30 lat, wyszedł z klatki schodowej i jakby nigdy nic wszedł na pasy.
Nie miałem żadnej możliwości przewidzieć, że taka sytuacja miała miejsce, poruszałem się z niewielką prędkością ale w skutek wprowadzenia zmian w przepisach to ja odpowiadałbym za ewentualny wypadek.

Co prawda w tym miejscu jest bardzo wiele kamer więc mógłbym liczyć na zdrowy rozsądek prokuratora, który sam na własne oczy zobaczyłby jak ten człowiek wychodzi z kamienicy i nie zatrzymując się. nonszalancko wchodzi na drogę.

Jeżdżę spokojnie i odpowiedzialnie ale nowe przepisy zbyt wiele obowiązków przerzuciło na kierowców. Prawda jest taka, że większość ulic w Polsce w tym przejść dla pieszych jest konstrukcyjnie niebezpiecznych zarówno dla kierowców jak i pieszych.
Brakuje oświetlenia, barierek, progów zwalniających.

Przytoczona przeze mnie sytuacja nie powinna mieć miejsca bo pasy nie powinny znajdować się na prostej linii w drzwiami wyjściowymi z kamienicy, a jeżeli już taka sytuacja ma miejsce to powinny być tam słupki które uniemożliwią pieszym wejście dosłownie pod koła samochodu.

Kogo to obchodzi?
Pieszy zginie lub ulegnie obrażeniom, odpowie kierowca.
Wina zarządcy drogi będzie żadna mimo, że to on w pełni odpowiada za tragedię obu tych osób.

Państwo z gliny...
samsza
Chłopie, miałeś szczęście, że facet wszedł na pasy, a nie PIES.
monuz
cóż, jak masz kłopoty z przewidywaniem sytuacji na drodze, na pasy mógł równie dobrze wjechać rowerem na pełnej prędkości kolejny szalony dostawca z jakiegoś pyszne coś tam albo inny świr z KFC z plecakiem z frytkami, to dobrze, że choć masz refleks w hamowaniu
zoomek
Liczysz na zdrowy rozsądek prokuratora? Oszalałeś? W kraju w którym milicjant gówny przemyca broń, przewozi w sposób niewłaściwy, niema pozwolenia na ten rodzaj, naraża na śmierć lub kalectwo w miejscu publicznym i jest przez prokuratorię nazwany poszkodowanym?
Ty oszalałeś?
forfun
społeczeństwo stawiło opór złodziejom okradających ich z byle powodu.
dzięki zaoszczędzonym pieniądzom dziesiątki dzieci wyjedzie na ferie a starsi będą mieli na opał.

może tak też być
dawid_gmyrek
Mandaty w tym groteskowym tworze z Magdalenki wystawiane za wszelkiego rodzaju wykroczenia należą do najniższych w Europie. Widać to w szczególności na przykładzie wykroczeń drogowych.

https://m.youtube.com/watch?v=Df0t-XulR6g
arzab
Z tą propagandą proponuję przenieść się na portal TVP.
zoomek
za NOPy w tym śmiertelne powinni zatem pozabijać pracowników koncernów szczepionkowych

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki