REKLAMA

POLEXIT"To ostatnie lata Polski w UE". Tusk: Większość klasy rządzącej jest dziś de facto antyeuropejska

2023-03-25 12:00, akt.2023-03-26 09:37
publikacja
2023-03-25 12:00
aktualizacja
2023-03-26 09:37

Jeśli Konfederacja i PiS będą w Polsce rządzić po następnych wyborach, znaczy, że to są ostatnie lata obecności Polski w Unii Europejskiej - ocenił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Lider PO wcześniej zaznaczał, że nikt z PiS nie powie otwarcie, że chcą wyprowadzić Polskę z UE, ale większość klasy rządzącej jest de facto antyeuropejska. A przecież obecność Polski w UE to dla nas być albo nie być - dodaje.

"To ostatnie lata Polski w UE". Tusk: Większość klasy rządzącej jest dziś de facto antyeuropejska
"To ostatnie lata Polski w UE". Tusk: Większość klasy rządzącej jest dziś de facto antyeuropejska
fot. Yves Herman / / Reuters

Tusk na spotkanie z uczestnikami Campus Academy przyszedł z książką pt. "Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" autorstwa amerykańskiego historyka Timothy`ego Snydera. Omawiając lekcję 17. Zatytułowaną "Nasłuchuj niebezpiecznych słów" odniósł się do programu Konfederacji. Zwrócił też uwagę na prawdopodobieństwo, że PiS i Konfederacja - gdyby udało im się uzyskać większość - będą tworzyły jeden rząd.

"Jeśli oficjalny pięciopunktowy program Konfederacji brzmi: Polska bez gejów, Polska beż Żydów, Polska bez podatków, Polska bez aborcji, bez Unii Europejskiej. (...) Jeśli zobaczycie, jak blisko tego myślenia są niektórzy liderzy dzisiejszej partii rządzącej, to wtedy zrozumiecie" - mówił Tusk.

Dodał, że "jeśli ci ludzie będą rządzić naszą ojczyzną, to będzie oznaczało, że w Polsce nie będzie miejsca dla kobiety, która chce swoich praw i swojej samodzielności, że w Polsce nie będzie miejsca dla innych orientacji seksualnych".

"To od naszego wysiłku zależy, czy uchronimy Polskę przed rządami już jawnych mizoginów, którzy pogardzają kobietami, ksenofobów, którzy do każdej odmienności mają stosunek już nie sceptyczny, ale pogardliwy i agresywny i ludzi, którzy nie ukrywają, że ich politycznym celem jest wyprowadzenie Polski z UE" - podkreślił Tusk.

Zdaniem Tuska Polexit jest realny

Zdaniem lidera PO oficjalnym programem "partii, która jest tak blisko PiS i Kaczyńskiego, jest natychmiastowe wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej". Mówią o tym otwarcie, ale czy od nich różni się czymkolwiek tak naprawdę Ziobro albo Kaczyński" - pytał.

Podkreślił, że wyjście z Unii Europejskiej w Polsce jest możliwe bez referendum. "W Polsce nie trzeba akceptacji większości wyborców, w Polsce to jest decyzja tych, którzy mają większość w Sejmie" - mówił Tusk.

"Chcę powiedzieć wam to bardzo wyraźnie. Jeśli Konfederacja i PiS będą w Polsce rządzić po następnych wyborach, to znaczy, że to są ostatnie lata obecności Polski w UE, że będziemy skazani na samotność w sytuacji, w której niepewność co do politycznej przyszłości w Stanach Zjednoczonych, w niektórych państwach europejskich, niepewność co do losów po wschodniej stronie granicy będzie powodowała niestabilność na długie lata, także geopolityczną" - wskazał.

Nie idżmy brytyjską drogą

Lider PO mówił również o Wielkiej Brytanii, która - jak zauważył - "przez głupotę kilku polityków wystąpiła z UE" i "co z tego, że dziś prawie 70 proc. obywateli Wielkiej Brytanii żałuje tego".

"Wyobraźmy sobie, że znów (...) tu, przez głupotę, brak wyobraźni lub złą wolę polityków obozu skrajnie prawicowego może się tak zdarzyć przez jeden taki moment, zaćmienie chwilowe i możemy znaleźć się poza UE" - powiedział lider PO. Według niego, "to naprawdę realna perspektywa".

"Nikomu (...) nie muszę tłumaczyć, co oznacza to skrzyżowanie naszej historii, geografii, tego, co się dzieje na naszych oczach po napaści Rosji na Ukrainę, (...) jakby wyglądała Polska, gdyby była poza UE, a w Ameryce by rządził (Donald) Trump lub +trumpopodobny+ typ, a to przecież znów się może zdarzyć. (...) To jest być albo nie być Polski" - ocenił Tusk.

"Wolność jest najważniejsza"

Donald Tusk zwracał uwagę, że ważna jest obrona instytucji broniących wolności. "Mam czasem wrażenie, że słowo wolność ma dziś płaskie znaczenie. Nie chcę nikogo straszyć groźnymi kliszami historii - chcę, żebyście wy młodzi ludzie byli wyczuleni w maksymalny sposób na kryzys wolności" - mówił.

Odnosząc się do dwóch ostatnich lekcji Snydera, czyli "Bądź patriotą" oraz "Bądź tak odważny, jak potrafisz" podkreślił, że być patriotą oznacza także bycie odpowiedzialnym. "Jesteś katolikiem, chcesz przestrzegać dekalogu, wierzysz w fundamentalne zasady chrześcijaństwa, rozumiesz Jezusa Chrystusa? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację. Na miłość Boga, to nie ma kompletnie nic wspólnego z chrześcijaństwem, to nie ma nic wspólnego z dekalogiem" - ocenił.

Szef PO zapewniał, że sam myśli o Polsce wyłącznie w kategoriach odpowiedzialności. "To ma być miejsce bezpieczne, zamożne, gdzie ludzie wolni mogą sobie sami kształtować drogę życiową zgodnie z własną tradycją, własnym wyobrażeniem, własną ambicją. Proszę was, nie dajcie sobie odebrać tej wartości. to wy jesteście polskimi patriotkami i patriotami" - zwrócił się do uczestników Campus Academy w Sosnowcu. 

autorzy: Marcin Chomiuk, Marek Błoński, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

mchom/ mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (92)

dodaj komentarz
jas2
"To ostatnie lata Polski w UE". Tusk: Większość klasy rządzącej jest dziś de facto antyeuropejska.

Pan Tusk, walnie się do tego przyczynił i przyczynia.
niederfurzdorf
Donku drogi! Mów więcej ! Nie przestawaj !!!!
niederfurzdorf
Zapytajcie Brytoli o ich opinię nt Tuska w kontekście brexitu, pouczania Brytoli, straszenia itp.
fifik
Dziwię się że Tusk przeciwko Unii Europejskiej
mnm1
Prorok Tusk dostaje już obłędu: a to że Dekalog, a to że Jezus Chrystus, a to że PiS .... Teraz że wyjdziemy z UE ....
Kolejne codzienne odsłony mentalnej degradacji - ale nie takiej bezprzyczynowej:
Donek wie, że jesienna przegrana, to KONIEC dla niego.
Czego z serca życzymy!
mikroprzedsiebiorca
Unia Europejska to nie żadna wolność. Te wszystkie regulacje, odgórne nakazy i wyższość dyrektyw unijnych nad prawem państwowym to prawdziwe zniewolenie. Najlepiej byłoby być w strefie schengen gdzie moglibyśmy się poruszać po innych krajach, ale dyrektywy unijne straciłyby moc w Polsce.
trolley
Pisowska sekta jak nie próbuje nas z Uni wyciągnąć to do wojny z ruskimi wciągnąć. W tym momencie powinny plonąć ulice jak we Francji a ludzie z taczkami ruszyć po pisiorów.
innowierca
"To ostatnie lata Polski w UE". - po ostatnich 5 latach, nie wiadomo, czy bac sie, czy cieszyc.
trolley
Zawsze można do BRICS się przyłączyć, no nie? :)
innowierca odpowiada trolley
najlepiej nigdzie sie nie przylaczac :) - tylko stowarzyszyc sie z calym swiatem neutralnie :).

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki