To już pewne. Zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł

analityk Bankier.pl

Firma Mastercard poinformowała, że otrzymała od Narodowego Banku Polskiego zgodę na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN. Zmiany wejdą w życie najwcześniej w II kwartale 2019 roku. Zwiększenie limitu planuje też Visa.

O tym, że rynek szykuje się do podniesienia limitów transakcji bez PIN, pisaliśmy na naszych łamach już w ubiegłym roku. Dziś firma Mastercard poinformowała, że otrzymała zgodę NBP na podniesienie limitu transakcji bez PIN do 100 zł. Nowe zasady wejdą jednak w życie nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r. Zwiększenie limitu planuje też Visa. - Visa planuje zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez autoryzacji kodem PIN i równolegle prowadzi proces konsultacyjny z podmiotami rynkowymi (banki, agenci rozliczeniowi) mający na celu wypracowanie wspólnego stanowiska, uwzględniającego zmiany wynikające z dyrektywy PSD 2 - mówi Jakub Kiwior, dyrektor generalny na Polskę i Węgry, Visa.

(fot. Novic / YAY Foto)

Obecny limit 50 zł dla transakcji zbliżeniowych bez PIN ustanowiony zostały przed 10 laty, kiedy to nowa technologia dopiero raczkowała. Dziś zbliżeniowo płacimy już częściej niż w sposób tradycyjny. W 2017 r. po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł , a tym samym była ponad 3-krotnie wyższa niż w 2010 r. Firma Mastercard argumentuje, że obecny limit jest już za niski. W ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o łącznie 21,6 proc. Zestaw  produktów, który 10 lat temu był wart 100 zł, dziś kosztuje ponad 120 zł. W efekcie, maksymalna kwota 50 zł ustalona w 2007 r. przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków.

Polacy znajdują się w czołówce narodów najchętniej korzystających z płatności zbliżeniowych. Jak wynika z danych NBP, na koniec 2017 r. już niemal 80 proc. wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95 proc. terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii. W efekcie, już niemal 80 proc. wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe, a, zgodnie z wynikami badań Mastercard, Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN obowiązujący w Polsce należy do najniższych. Wyższe kwoty funkcjonują nie tylko w krajach Europy Zachodniej (np. w Wielkiej Brytanii 30 funtów, czyli ok. 145 zł; we Francji i Irlandii 30 euro, czyli ok. 130 zł), ale też w tych z Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Litwie 25 euro, czyli ok. 105 zł; w Rumunii 100 lejów, czyli ok. 90 zł; na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł).

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 tomi44g

Ja coraz częściej używam Apple Pay, w supermarketach zazwyczaj nie ma limitu albo jest on wysoki. Podczas płacenia do 100 funtów PINu podawać nie musiałem jeszcze nigdy, pewnie dlatego że tel. i tak identyfikuje właściciela.

! Odpowiedz
5 31 karbinadel

"Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy" - wyjaśnienie jest bardzo proste. W Niemczech dominują karty EC w systemie Maestro, ponieważ sprzedawcy nie płacą prowizji za przyjmowanie nimi płatności (są to karty debetowe).

! Odpowiedz
8 10 samsza

Nie bardzo rozumiem co ten wpis wyjaśnia. To, że ktoś zrobił sobie lokalny standard, nie wyjaśnia dlaczego wypuszczają tak mało kart z funkcją Paypass, w porównaniu z systemami międzynarodowymi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne