REKLAMA

To już pewne. Zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł

Wojciech Boczoń2018-05-28 13:30, akt.2018-05-28 16:58analityk Bankier.pl
publikacja
2018-05-28 13:30
aktualizacja
2018-05-28 16:58

Firma Mastercard poinformowała, że otrzymała od Narodowego Banku Polskiego zgodę na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN. Zmiany wejdą w życie najwcześniej w II kwartale 2019 roku. Zwiększenie limitu planuje też Visa.

O tym, że rynek szykuje się do podniesienia limitów transakcji bez PIN, pisaliśmy na naszych łamach już w ubiegłym roku. Dziś firma Mastercard poinformowała, że otrzymała zgodę NBP na podniesienie limitu transakcji bez PIN do 100 zł. Nowe zasady wejdą jednak w życie nie wcześniej niż w II kwartale 2019 r. Zwiększenie limitu planuje też Visa. - Visa planuje zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych bez autoryzacji kodem PIN i równolegle prowadzi proces konsultacyjny z podmiotami rynkowymi (banki, agenci rozliczeniowi) mający na celu wypracowanie wspólnego stanowiska, uwzględniającego zmiany wynikające z dyrektywy PSD 2 - mówi Jakub Kiwior, dyrektor generalny na Polskę i Węgry, Visa.

fot. Novic / / YAY Foto

Obecny limit 50 zł dla transakcji zbliżeniowych bez PIN ustanowiony zostały przed 10 laty, kiedy to nowa technologia dopiero raczkowała. Dziś zbliżeniowo płacimy już częściej niż w sposób tradycyjny. W 2017 r. po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł , a tym samym była ponad 3-krotnie wyższa niż w 2010 r. Firma Mastercard argumentuje, że obecny limit jest już za niski. W ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o łącznie 21,6 proc. Zestaw  produktów, który 10 lat temu był wart 100 zł, dziś kosztuje ponad 120 zł. W efekcie, maksymalna kwota 50 zł ustalona w 2007 r. przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków.

Polacy znajdują się w czołówce narodów najchętniej korzystających z płatności zbliżeniowych. Jak wynika z danych NBP, na koniec 2017 r. już niemal 80 proc. wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95 proc. terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii. W efekcie, już niemal 80 proc. wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe, a, zgodnie z wynikami badań Mastercard, Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, aktualny limit transakcji bez PIN obowiązujący w Polsce należy do najniższych. Wyższe kwoty funkcjonują nie tylko w krajach Europy Zachodniej (np. w Wielkiej Brytanii 30 funtów, czyli ok. 145 zł; we Francji i Irlandii 30 euro, czyli ok. 130 zł), ale też w tych z Europy Środkowo-Wschodniej (np. na Litwie 25 euro, czyli ok. 105 zł; w Rumunii 100 lejów, czyli ok. 90 zł; na Słowacji 20 euro, czyli ok. 85 zł).

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tomi44g
Ja coraz częściej używam Apple Pay, w supermarketach zazwyczaj nie ma limitu albo jest on wysoki. Podczas płacenia do 100 funtów PINu podawać nie musiałem jeszcze nigdy, pewnie dlatego że tel. i tak identyfikuje właściciela.
karbinadel
"Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy" - wyjaśnienie jest bardzo proste. W Niemczech dominują karty EC w systemie Maestro, ponieważ sprzedawcy nie płacą prowizji za przyjmowanie nimi płatności (są to karty debetowe).
samsza
Nie bardzo rozumiem co ten wpis wyjaśnia. To, że ktoś zrobił sobie lokalny standard, nie wyjaśnia dlaczego wypuszczają tak mało kart z funkcją Paypass, w porównaniu z systemami międzynarodowymi.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki