REKLAMA

Tesla wejdzie do obrotu na rynku GlobalConnect. Znamy datę

2023-12-07 17:26
publikacja
2023-12-07 17:26

Akcje amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych Tesla wejdą 12 grudnia do obrotu na rynku GlobalConnect - poinformowała GPW w komunikacie. Debiut Tesli oznacza otwarcie segmentu spółek z USA notowanych w polskich złotych na warszawskiej giełdzie.

Tesla wejdzie do obrotu na rynku GlobalConnect. Znamy datę
Tesla wejdzie do obrotu na rynku GlobalConnect. Znamy datę
/ Shutterstock

Tesla jest notowana na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku oraz wchodzi w skład indeksu giełdowego Nasdaq100.

Debiut akcji Tesli na GlobalConnect został zainicjowany przez wprowadzającego animatora rynku - Santander Biuro Maklerskie.

GPW podała, że wprowadzenie akcji Tesli na GlobalConnect otwiera segment spółek z USA notowanych w polskich złotych na GPW.

"Wprowadzenie pierwszej spółki amerykańskiej na GlobalConnect jest ważnym krokiem na drodze rozwoju tego rynku. Dostępność akcji spółek zza oceanu zwiększa atrakcyjność naszego rynku dla inwestorów indywidualnych. Naszym celem jest ciągłe poszerzanie oferty, aby inwestorzy na GPW mieli możliwość inwestowania w akcje największych światowych firm, w tym tych z USA, korzystając z lokalnej waluty. Liczymy na to, że wraz z rosnącą liczbą dostępnych instrumentów, zwiększy się aktywność inwestorów na GlobalConnect" - powiedziała członek zarządu GPW Izabela Olszewska.

"Zależy nam na tym, aby uczestniczyć w projektach, które rozwijają nasz rodzimy rynek kapitałowy. Dlatego zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy na GlobalConnect handel spółkami z USA. Wielu inwestorów czekało właśnie na akcje amerykańskie i mamy nadzieję, że wybór tak znanej marki na początek przypadnie im do gustu. Kolejnych kilka spółek z tego rynku mamy już w przygotowaniu i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli podać szczegóły" - dodał Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander BM.

Obecnie w obrocie dostępne są akcje 15 spółek: Adidas, Allianz, ASML Holding Bayer, BMW, Inditex (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home), Jeronimo Martins (właściciel m.in. sieci sklepów Biedronka), Mercedes Benz, Porsche, Prosus, RWE, SAP, Siemens, Volkswagen i Zalando.

GlobalConnect to rynek akcji wprowadzanych do obrotu przez wprowadzających animatorów rynku (WAR) bez zgody emitenta. Rozwiązanie to umożliwia notowanie w Warszawie akcji spółek zagranicznych, które są obecne na światowych giełdach papierów wartościowych.

Nowy rynek funkcjonuje w ramach Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO) GPW, a notowania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Inwestorzy mogą składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które są podłączone do GlobalConnect. (PAP Biznes)

pr/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
langdon25
A kiedy na Nasdaq wejdzie Polski Koncern Spożywczy Sasin SA ?
polonu
znowu nas wydymią , to oni powinni kupować polskie aktywa trzymać się z dala od tego ,
ironp
Z tego co rozumiem to i tak potrzeba W-8BEN więc bez sensu.
darius19
przypomne sfrustrowanym, ze nie ma przymusu kupowac akcji. Oraz ze jesli papier jest notowany na GPW to kasa zwiazana z obrotem i podatki - zostaja w Polsce
darius19
stwierdzil dobrze znany ruski troll
newcommer
Musk woli się pier dzący z VW niż mieć pracowników za darmo z demoludu. To głupi człowiek który myśli, że postawienie firmy na Marsie i Ziemi to dokładnie ta sama trudność. No nie, dla Berlina, Tesla to pierwszy konkurent do zaj..
superbroker
Moim zdaniem GlobalConnect to porażka GPW. Obroty są minimalne, a Polaków po prostu nie stać na akcje zagraniczne. Myślę, żę lepszym pomysłem byłaby nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych i wprowadzenie na Giełdę tanich funduszy typu ETF oferujących ekspozycję na światowe indeksy giełowe i obligacje. Uważam, że, mimo pewnego Moim zdaniem GlobalConnect to porażka GPW. Obroty są minimalne, a Polaków po prostu nie stać na akcje zagraniczne. Myślę, żę lepszym pomysłem byłaby nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych i wprowadzenie na Giełdę tanich funduszy typu ETF oferujących ekspozycję na światowe indeksy giełowe i obligacje. Uważam, że, mimo pewnego rozwoju, kierunek zmian na Giełdzie jest niewłaściwy.
mkx
Przecież możesz kupić gotowce ETF na zagranicznych giełdach. Nie ma z tym problemu!
monuz odpowiada mkx
po co giełda w Warszawie jak jest we Frankfurcie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki