REKLAMA

Terlecki: Z pewnością poznamy dzisiaj nazwisko nowego premiera

2017-12-07 08:52, akt.2017-12-07 09:37
publikacja
2017-12-07 08:52
aktualizacja
2017-12-07 09:37

Z pewnością poznamy dzisiaj nazwisko nowego premiera; czy zostanie nim prezes PiS Jarosław Kaczyński - okaże się dopiero koło południa - poinformował w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Terlecki pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy poznamy dzisiaj nazwisko nowego premiera, odparł: "Z pewnością". Dopytywany, czy zostanie nim prezes PiS Jarosław Kaczyński, wskazał, że to "okaże się dopiero koło południa".

Kancelaria Prezydenta poinformowała w czwartek rano, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek ok. godz. 9.30 odbędzie się spotkanie, w którym będą uczestniczyć premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do władz PiS, spotkanie będzie dotyczyć m.in. rekonstrukcji rządu.

W czwartek po południu zbierze się Komitet Polityczny PiS; rozmowy będą dotyczył m.in. rekonstrukcji rządu. Po spotkaniu Komitetu Politycznego odbędzie się posiedzenie klubu PiS. Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, nie jest tajemnicą, iż pojawiła się propozycja kandydatury na premiera Mateusz Morawieckiego, choć - jak dodała - decyzji jeszcze nie ma. W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano m.in. o "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu.

Premier w Radiu Maryja, pytana o rekonstrukcję rządu mówiła, że "zmiany są czymś naturalnym". Powiedziała, że podsumowanie po dwóch latach rządów zapowiadał szef PiS Jarosław Kaczyński w lipcu na kongresie w Przysusze. "Ten okres jest dość długi, przedłuża się. Mam nadzieję, że w tym tygodniu go zamkniemy, bo potrzebna jest stabilizacja" - dodała Beata Szydło.

Pytana, czy tematem czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego PiS będzie rekonstrukcja rządu odpowiedziała, że będzie to jeden z tematów. "Dobrze, żebyśmy tę dyskusję jutro przeprowadzili, wyciągnęli wnioski i podjęli decyzję. Myślę, że też taka jest intencja pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. Wierzę w jego roztropność, mądrość" - powiedziała Szydło.

"Wierzę w to, że te decyzje, które podejmiemy będą prowadziły nas do kolejnych sukcesów w kolejnych latach" - dodała premier.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

Mazurek: Jeśli będzie zmiana, to dlatego, że przed nami nowe zadania

Jeśli będzie zmiana na stanowisku premiera, będzie ona wynikała z tego, że przez nami są nowe zadania; są potrzebni ci, którzy będą na pierwszej linii frontu odpierać - równie skutecznie, jak premier - ataki - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

"Myślę, że zapadną te decyzje, które nurtują obserwatorów sceny politycznej. (Wydamy) komunikat dotyczący tego, w jakim zakresie ewentualnie będziemy dokonywać zmian" - mówiła rzeczniczka PiS.

Zapytana, czy premier Beata Szydło poda się do dymisji, odparła: "Tego nie wiem". "Jeśli będzie zmiana premiera ona będzie wynikała z tego, że nowe zadania przed nami i do realizacji tych zadań będziemy dobierać kadry" - dodała Mazurek.

Jak mówiła "są potrzebni ci, którzy będą na pierwszej linii frontu odpierać - równie skutecznie, jak premier ataki" - wskazała rzeczniczka PiS.

autor: Anna Tustanowska

amt/ par/ reb/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
"są potrzebni ci, którzy będą na pierwszej linii frontu odpierać ataki" - czyli wojna ze społeczeństwem stanie się jeszcze ostrzejsza? Czy może napadniemy na Rosję lub Niemcy?
rekin1986
No cóż wszystkie zwierzęta są równe ale świnie równiejsze Orwell Folwark zwierzęcy na czasie
pomorzaninm
Ci na zdjeciu to no maja robote... jeden zieeewa ...drugi obgryza paznokcie ... i po 10tys na głowe.
-bertro-
Zbyszek po co te złośliwości . Zadaj sobie pytanie co ty zrobiłeś dla polski .
Siedzenie w pracy i trollowanie na portalach ,mama była by dumna z ciebie.
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Teraz niech Beata zatrudni się jako kucharka szkolna.

W ten sposób zrobi coś pozytywnego dla świata.
karbinadel
O 9.30? Pan prezydent jest bezlitosny

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki