REKLAMA

Te spółki w 2016 roku osiągnęły najwyższe marże

2017-05-18 06:00
publikacja
2017-05-18 06:00
Te spółki w 2016 roku osiągnęły najwyższe marże
Te spółki w 2016 roku osiągnęły najwyższe marże
fot. Krystian Maj / / FORUM

Marża - dla jednym synonim efektywności, dla innych drenowania kieszeni klienta. Jakby jednak na marżę nie patrzeć, to należy przyznać, że może ona pokazywać, z jaką łatwością spółka potrafi generować zyski. Sprawdzamy, która ze spółek na GPW jest pod tym względem najlepsza.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Pod uwagę wzięliśmy dwa wskaźniki - marżę brutto oraz marżę zysku netto. Przebadaliśmy jednak tylko część spółek z GPW. Z racji różnic w sprawozdawczości pominęliśmy sektor finansowy (banki i ubezpieczyciele). Wykluczyliśmy także małe spółki (z kapitalizacją poniżej 0,5 mld zł), a także te, dla których GPW nie jest głównym rynkiem. Przez to sito przeszło 108 spółek i to wśród nich szukaliśmy tych o najwyższych marżach.

Marża brutto

Na pierwszy ogień idzie marża brutto. Jest to stosunek zysku brutto ze sprzedaży do przychodów ze sprzedaży. Oblicza się ją według następującego wzoru:

marża brutto = (przychody – koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów)/przychody*100%;

Znajduje się ona na samym szczycie rachunku zysków i strat. Pokazuje, jak na sprzedażowe zyski spółki przekłada się każda złotówka przychodów. Wskaźnik ten skupia się więc na głównej działalności spółki, nie wchodząc np. w koszty finansowe czy podatki dochodowe.

Oczywiście im wyższy wskaźnik, tym lepiej, lecz ciężko określić zadowalający jego poziom, ponieważ standardy różnią się dla poszczególnych branż. Budzącą podejrzenia rzadkością są jednak wartości przekraczające 100%. Z racji swej budowy powinien on mieścić się w przedziale pomiędzy 0% a 100%. Wartość ujemna zazwyczaj oznacza stratę na sprzedaży.

Spółki z najwyższą marżą brutto
Stalexport Autostrady 86,05%
CD Projekt 80,48%
Capital Park 75,57%
GTC 72,61%
CCC 52,75%
Vistula 52,11%
Grupa Żywiec 51,56%
LPP 48,74%
Echo Investment 46,70%
Polski Holding Nieruchomosci 45,14%
Źródło: EquityRT

W 2016 roku najwyższą marżę brutto spośród przebadanych spółek wypracował Stalexport, czyli spółka, która jest operatorem autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków. Poziom 80% przekroczył także CD Projekt, który wciąż zarabia na sukcesie "Wiedźmina". W czołówce widoczni byli również deweloperzy oraz spółki z branży modowej. Pierwsze korzystają z uroków hossy napędzanej niskimi stopami procentowymi, drugie zaś - z racji specyfiki biznesu - przyzwyczaiły inwestorów - i o dziwo klientów - do wysokich marż. Podobnie jest z Żywcem.

Warto zestawić te wyniki z podobnym rankingiem, który przygotowaliśmy po drugim kwartale 2015 roku. Dziesiątka jest niemal identyczna. Wypadli z niej: TVN, który nie jest już notowany na GPW, oraz ówczesny lider - LiveChat. Wrocławskiej spółki nie uwzględniliśmy z powodu przesuniętego roku obrotowego. Wciąż utrzymuje ona jednak wysokie marże. Zresztą wysoka marżowość udanych projektów w sektorze nowych technologii (CD Projekt, LiveChat) nie powinna dziwić.

Marża zysku netto

Wysoka marża brutto nie gwarantuje jednak końcowego sukcesu, jakim dla spółki powinien być zysk netto. Pozycja ta w przeciwieństwie do sprzedaży znajduje się na samym dole rachunku wyników i wpływa na nią wiele istotnych elementów, które nie są ujmowane w marży brutto. Dlatego też w celu uzupełnienia analizy warto spojrzeć także na ten wskaźnik, który pokazuje, ile groszy zysku generuje każda pojawiająca się w przychodach ze sprzedaży złotówka. Oblicza się go w następujący sposób:

marża netto = zysk netto/przychody ze sprzedaży*100%.

Analizuje się ją podobnie do marży brutto. Jako że uwzględnia ona więcej elementów, zazwyczaj jest nieco niższa. Z drugiej jednak strony dużo łatwiej ją "rzeźbić". Na końcowy zysk netto składa się tyle pozycji, że sprawny buchalter może spróbować nieco go podpompować bądź zmniejszyć - zależnie od potrzeb spółki. Oczywiście nie jest powiedziane, że spółki tak robią, warto jednak pamiętać, że mają taką możliwość. Warto także pamiętać o zdarzeniach jednorazowych bądź niezwiązanych z główną działalnością spółki, które również mogą zaburzać analizę wskaźników ujmujących zysk netto.

Spółki z najwyższą marżą netto
GTC 133,26%
Echo Investment 80,76%
MLP Group 65,74%
Stalexport Autostrady 56,44%
CD Projekt 42,90%
GPW 42,18%
PBG 39,70%
Medicalgorithmics 32,84%
Capital Park 32,68%
Kruk 31,74%
Źródło: EquityRT

I takie pułapki czekają właśnie w raporcie GTC, gdzie skonsolidowany zysk netto w 2016 roku przewyższył podstawowe przychody m.in. za sprawą kwestii podatkowych, przychodów z odsetek etc. GTC jednak, wraz z CD Projektem, Echo, Stalexportem i Capital Parkiem tworzą grupę spółek, które znajdują się na obu listach. Potwierdza to więc ich zdolności w kwestii generowania wysokich marż.

Nieco zaskakująca - z racji problemów finansowych - może wydawać się obecność PBG, wyniki spółki wsparło jednak jednorazowe wydarzenie w postaci rozliczenia układu. Podobnie w przypadku MLP pomogła aktualizacja wyceny nieruchomości. Pozostała trójka to GPW, windykatorzy z Kruka oraz Medicalgorithmics, czyli producent i dostawca innowacyjnych technologii pomagających kardiologom. Spółki te przyzwyczaiły akcjonariuszy do wysokich wskaźników marży zysku netto.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Kierowca
Po Niemczech jezdzisz za darmo> Juz nie długo, UE juz miało pomysl, aby kazdy płacił. Na razie kierowcy Tirów muszą dostawać minimalną miemiecką, następni są wszyscy kierowcy.
Przygotujcie się do strzyzenia.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~As
Jak długo jeszcze Stalexport będzie nas szantażował swoim kawałkiem drogi, ktoś wie kiedy kończy się koncesja? Ta droga (bo nie autostrada) to zdzierstwo do kwadratu .
~PF1985
W 2027 r. - umowa koncesyjna była podpisana w 1997 r. na okres 30 lat. Pozostało więc jeszcze 10 lat...
~inwestor
Oczywiście za przyzwoleniem miłościwie panujących w kraju "sprawiedliwych rządów".
~fann
kto wezmie za eb tego kmita z Stalexportu ktory zarabai na przekrecie stulecia kiwajac wszystkich Polakow a wczesnie prywatyzujac za frajer wiele spólek mam na mysli wasatego pejsa
~silesia
Biedny Stalexport, muszą jeszcze ze 3 razy w tym roku podnieść ceny za przejazd tym najdroższym w Europie kawalątkiem autostrady.
~ja35
wcale nie najdroższy ;) polecam Kulczykową A2 Poznań - Konin 65km od bramki do bramki i koszt 38 zł w jedną stronę - to jest kur...rozbój w biały dzień...
~autor odpowiada ~ja35
szanowny kierowniku ( kierowco ) można jechać inną drogą, każdy ma wybór
~autor odpowiada ~autor
Nie do końca, mają zagwarantowane, że nie poprowadzi się równoległej drogi o standardzie drogi ekspresowej lub autostrady. Poczytaj zanim cokolwiek napiszesz.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki