REKLAMA

Tauron połączył rozproszone źródła energii w wirtualną elektrownię

2021-11-30 15:09
publikacja
2021-11-30 15:09
Tauron połączył rozproszone źródła energii w wirtualną elektrownię
Tauron połączył rozproszone źródła energii w wirtualną elektrownię
fot. Jenson / / Shutterstock

Tauron połączył swoje rozproszone, odnawialne źródła energii w system umożliwiający wspólne zarządzanie nimi. Powstała wirtualna elektrownia o potencjale 70 megawatów. Będą do niej przyłączane kolejne źródła, instalacje i magazyny energii - także należące do partnerów zewnętrznych.

"Projekt zakłada współpracę Taurona z podmiotami zewnętrznymi spoza Grupy. Praktycznie każdy właściciel źródła OZE, magazynu energii lub odbiornika sterowalnego będzie mógł zwiększyć swoje przychody. Będzie to możliwe poprzez uzyskanie możliwości wykorzystania zdolności wytwórczych i regulacyjnych do świadczenia dodatkowych usług systemowych oraz przez pośredni udział w rynku energii" – wyjaśnił wiceprezes spółki Tauron Ekoenergia Przemysław Prus, cytowany we wtorkowym komunikacie Grupy.

Istotą systemu jest skupienie w ramach jednego systemu potencjału wytwórczego i regulacyjnego rozproszonych źródeł energii, pochodzącej z wody, wiatru i słońca. Wirtualna elektrownia pozwala na zarządzanie nieograniczoną liczbą źródeł i instalacji odbiorczych. Ponadto, system dostarcza informacje o warunkach pogodowych, aktualnych parametrach i ograniczeniach technicznych infrastruktury, a także o bieżących danych handlowych oraz sygnałach cenowych z Towarowej Giełdy Energii i Rynku Bilansującego.

Potencjał wirtualnej elektrowni stale się powiększa - w październiku br. do systemu włączono elektrownie wodne Rożnów i Czchów, a jeszcze w tym roku dołączą m.in. farmy fotowoltaiczne Choszczno I i Choszczno II, elektrownie wiatrowe oraz elektrownie wodne z województw opolskiego i dolnośląskiego - wśród nich Pilchowice, Bobrowice, Nysa i Turawa.

Przedstawiciele Taurona wskazują, iż połączenie części rozproszonych źródeł w jeden spójny system zwiększa ich dyspozycyjność, a także poprawia jakość prognozowania i planowania produkcji energii - w efekcie wytwarzanie prądu w odnawialnych źródłach powinno być bardziej efektywne i dopasowane do potrzeb rynku.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki