REKLAMA

Tauron liczy na ok. 4 mld zł z giełdy

2010-01-06 13:57
publikacja
2010-01-06 13:57
06.01. Łaziska Górne (PAP) - Grupa energetyczna Tauron, której giełdowy debiut planowany jest na połowę tego roku, spodziewa się pozyskania z rynku ok. 4 mld zł, które zamierza przeznaczyć na projekty zapisane w strategii grupy - potwierdził w środę prezes spółki Dariusz Lubera.

O tym, że grupa, dzięki nowej emisji akcji i upublicznieniu, liczy na ok. 3-4 mld zł, przedstawiciele grupy mówili jeszcze zanim przygotowania do prywatyzacji weszły w końcową fazę. W środę prezes potwierdził te wcześniejsze szacunki, zastrzegając, że na obecnym etapie przygotowań spółce nie wolno podawać bardziej szczegółowych prognoz.

"Na pewno chcielibyśmy, by była to wartość bliższa górnego pułapu, czyli 4 mld zł" - powiedział prezes. Podkreślił, że ostateczna wartość oferty będzie znana wówczas, gdy będzie oficjalnie wiadomo, czy i ile akcji ze swojego pakietu zdecyduje się również zaoferować inwestorom Skarb Państwa.

Lubera poinformował, że wszystkie projekty, na które Tauron zamierza przeznaczyć środki z emisji, zostaną szczegółowo opisane w prospekcie emisyjnym, który jest w trakcie przygotowania. Obecnie grupa realizuje ponad 50 "kluczowych projektów strategicznych".

Wśród zamierzeń na najbliższe lata, o których grupa informowała już wcześniej, jest m.in. budowa nowych bloków energetycznych w kilku elektrowniach, m.in. bloku gazowego w Stalowej Woli oraz bloku z instalacją zgazowania węgla w Kędzierzynie Koźlu. Planowane są również nowe moce m.in. w elektrowniach Jaworzno i Halemba oraz nowy blok w elektrociepłowni w Bielsku-Białej.

Do połowy przyszłego roku Tauron zamierza także uruchomić fermę wiatrową o mocy 40 megawatów na północy Polski, planuje także budować biogazownie. Do 2012 r. udział odnawialnych źródeł energii w grupie może zostać podwojony lub nawet potrojony.

W ocenie prezesa Lubery, przed debiutem giełdowym nie uda się zakończyć procedur, związanych z przejęciem od Kompanii Węglowej kopalni "Bolesław Śmiały" oraz pakietu akcji Południowego Koncernu Węglowego (PKW), jakie posiada dziś Kompania. Prezes liczy jednak, że proces ten będzie sfinalizowany do końca roku. Wówczas cały PKW będzie własnością grupy Tauron, a Kompania stanie się posiadaczem akcji Taurona, które będzie mogła sprzedać na rynku.

Tauron rozmawia również ze związkami zawodowymi PKW na temat ewentualnych świadczeń dla załogi tego koncernu z tytułu prywatyzacji. Zgodnie z prawem, górnikom przysługują bowiem nie akcje Taurona, a Kompanii Węglowej, która jak dotąd nie jest prywatyzowana. Jak powiedział Lubera, obecnie analizowane są różne możliwości wyjścia naprzeciw postulatom załogi. Jedną z nich jest tzw. bonus, związany z prywatyzacją grupy. Żadne decyzje jednak nie zapadły.

Przedstawiciele Taurona poinformowali również, że w środę w czeskiej Ostrawie uroczyście zainagurowała działalność pierwsza zagraniczna firma grupy. Powołana w zeszłym roku spółka ma już wszystkie niezbędne koncesje i pozwolenia. Ma ona handlować energią. Zainteresowane współpracą z nią są m.in. polskie firmy, mające swoje zakłady lub spółki za granicą - nie tylko w Czechach, ale także np. w Niemczech.

Tauron nie ujawnia swoich wyników za ubiegły rok - trwają prace nad sprawozdaniami, które znajdą się w prospekcie emisyjnym. Wiadomo, że w 2009 r., w wyniku spowolnienia gospodarczego, grupa zanotowła spadek sprzedaży energii, jednak nie tak głęboki, jak było to jeszcze w pierwszym półroczu. Według prezesa, spadek sprzedaży na pewno był jednocyfrowy; nieoficjalnie przedstawiciele grupy mówią, że było to niespełna 5 proc.

Tauron Polska Energia, którą tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego.

Według wcześniejszych informacji resortu skarbu, grupa Tauron ma najdalej w połowie przyszłego roku zadebiutować na giełdzie. Planowane jest podwyższenie kapitału spółki o około 25 proc., a dodatkowo Skarb Państwa zamierza w tym samym czasie sprzedać około 20-25 proc. akcji grupy. Plany resortu skarbu przewidują, że Skarb Państwa utrzyma kontrolę korporacyjną nad Tauronem.

Jak informował w grudniu resort skarbu, do 2020 r. grupa Tauron roku zamierza wydać 45 mld zł na nowe moce konwencjonalne, kogenerację, odtworzenie i infrastrukturę dystrybucyjną. A do 2015 roku na energetykę odnawialną - wiatrową i biogazową - 4,5 mld zł. (PAP)

mab/ bos/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~obserwator
Relacje Tauron i górników przypominają stosunki Polski i Niemiec, niby dziesiąt lat po wojnie a ciągle słyszymy o roszczeniach. Podobnie Tauron (większościowy udziałowiec w PKW) sprzedaje bajki, że najpierw się sprywatyzuje a potem porozmawia z górnikami i może im odpal jaki bon albo co.
Kopalnie działające w ramach PKW (struktura
Relacje Tauron i górników przypominają stosunki Polski i Niemiec, niby dziesiąt lat po wojnie a ciągle słyszymy o roszczeniach. Podobnie Tauron (większościowy udziałowiec w PKW) sprzedaje bajki, że najpierw się sprywatyzuje a potem porozmawia z górnikami i może im odpal jaki bon albo co.
Kopalnie działające w ramach PKW (struktura głosów: 31,99% - KW ; 68,01% PKE - Tauron) są znaczącym dostawcą węgla dla Taurona, PKW zapewne zobaczymy jako fajny dodatek w prezentacji wartości Taurona, ale co z ludźmi? Przed grupą jeszcze wiele niewiadomych, ale już teraz widać, że prawnicy zjedzą zęby na tej prywatyzacji. Zmojej strony tylko jedna uwaga - porządek przed sklepem to zamało jeszcze w sklepie trzeba poukładać.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki