REKLAMA

Tąpnięcie kursu Alior Banku: -20% na otwarciu

2013-10-18 09:30
publikacja
2013-10-18 09:30

Na otwarciu piątkowej sesji notowania Alior Banku zniżkują o ponad 20%. To reakcja na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego, która wymusiła na banku zmianę zasad księgowania przychodów z tytułu sprzedaży usług ubezpieczeniowych.

O 9:23 za akcję Aliora płacono 73,05 zł, czyli o 22,2% mniej niż na zamknięciu czwartkowych notowań. Handel walorami banku ruszył dopiero o godzinie 9:18 – 18 minut trwało równoważenie kursu na tzw. „widłach”.

Tak gwałtowna przecena Alior Banku jest reakcją na wczorajszy komunikat ze spółki, który ukazał się już po zamknięciu czwartkowej sesji.

„W wyniku odbytych spotkań oraz wymiany korespondencji z Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej sposobu wykonania zaleceń KNF w zakresie księgowego ujmowania przychodów ze sprzedaży ubezpieczeń Zarząd Banku postanowił w najpełniejszy sposób wdrożyć oczekiwania KNF odnośnie metody rozpoznawania przychodów z bancassurance i tym samym zdecydował się wprowadzić pełną periodyzację tych przychodów przez Bank bez rozpoznawania jakichkolwiek przychodów upfront.” – można przeczytać w komunikacie Alior Banku.

Według zarządu spółki decyzja ta obniży wynik netto w trzecim kwartale o około 105 milionów złotych oraz obniży kapitały własne o około 330 mln złotych.

Zobacz wyniki finansowe Alior Banku

Na tę wiadomość błyskawicznie zareagowali analitycy JP Morgan, którzy obniżyli cenę docelową akcji Alior Banku ze 121 zł do 69 zł.

1 października zarząd i dyrektorzy Alior Banku sprzedali pakiet 678.856 akcji po cenie 87,20 zł za sztukę. Akcje były sprzedawane przez luksemburską spółkę LuxCo 82 s.a.r.l. kontrolowaną przez 105 byłych i obecnych menedżerów Alior Banku. LuxCo 82 sprzedał tego dnia 33,8% posiadanych przez siebie akcji Alior Banku, inkasując 59,2 mln zł. Z kolei wczoraj, mimo sięgnięcia w pierwszej części sesji historycznego maksimum, akcje Alior Banku zakończyły notowania spadkiem o blisko 6% przy wysokich, 40-milionowych obrotach.

Bankier.pl skontaktował się z KNF i otrzymał informację, że prowadzone są standardowe czynności mające na celu wyjaśnić zaistniałą sytuację m.in. źródło zleceń sprzedaży akcji przed podaniem informacji do publicznej wiadomości.

Zobacz, jak całą sprawę komentuje Alior Bank

- W zeszłym kwartale bank dokonał korekty przychodów i stwierdził, że spełnił tym samym wymagania KNF-u. Dziś dowiadujemy się, że należy obniżyć zysk netto o 105 mln zł i kapitał własny o 330 mln zł. Widać więc, że coś jest nie tak z polityką informacyjną banku, gdyż w zeszłym kwartale było mówione, że rezerwa, którą utworzyli zadowala KNF - komentuje analityk jednego z domów maklerskich.

- Dodatkowo przed dwoma tygodniami część managementu sprzedała znaczną część akcji banku. Wszystko to sprawia, że inwestorzy stracili zaufanie do Alior Banku. Zarząd stracił w ich oczach wiarygodność. Ciężko będzie im ją teraz odzyskać, dlatego nie spodziewam się, że dzisiejsze spadki zostaną szybko w całości odrobione – dodaje nasz rozmówca.

Obok informacji o wdrożeniu zaleceń KNF, Alior wyemitował komunikat, w którym zapowiada zmianę terminu publikacji raportu za III kwartał z 7 na 14 listopada.

Bogusław Półtorak: zawiodła komunikacja banku z rynkiem

Tu powinien być odtwarzacz. Jeżeli go nie masz, wyłączyłeś Javascript albo masz inne ograniczenia włączone w komputerze...


Banki pod presją

Poza Aliorem, pod presją znajdują się dziś także inne polskie banki. Po blisko godzinie notowań BZ WBK tanieje o 2,80%, Handlowy o 4,49%, BRE o 3,27%, Getin o 3,93%, a Millenium o 7,5%. Nad kreską znajdują się dwa największe banki na GPW - Pekao i PKO BP.

Rekomendację dla polskich banków z „przeważaj” do „niedoważaj” obniżyli dziś analitycy ING. Rekomendacje Alior Banku, Banku Millennium i Pekao zostały obniżone do "trzymaj" z "kupuj". Z kolei w przypadku BZ WBK i Banku Handlowego analitycy ING obniżyli rekomendacje do "sprzedaj" z "trzymaj”.

» Zobacz jak na sytuację zareagowali użytkownicy forum Bankier.pl

Jeszcze przed tygodniem atmosfera wokół polskich banków była diametralnie inna. Agencja ratingowa Moody's podwyższyła perspektywę ratingu dla polskiego sektora bankowego, twierdząc, że banki skorzystają z poprawy koniunktury gospodarczej nad Wisłą. Dodatkowo, w ciągu ostatniego tygodnia historyczne rekordy wyceny ustanawiały akcje BRE, BZ WBK, ING Bank Śląskiego, Aliora i Getin Noble.

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Sedno problemu: księgowanie optymistyczne

Już w marcu tego roku KNF skierował do prezesów banków pismo, w którym wyjaśniał w jaki sposób należy księgować przychody ze sprzedaży produktów ubezpieczeniowych. Zdaniem nadzorcy przychody te należy odnotowywać wraz postępem świadczenia usługi, a jeśli wokół zestawu czynności związanych z usługą występuje niepewność (np. możliwość wycofania się klienta i konieczność zwrotu opłaty), to przychody powinny być zaliczane do wyniku równomiernie, liniowo w całym okresie umowy.

Banki, które nazbyt optymistycznie zaliczyły przychody z dystrybucji ubezpieczeń do wyniku w danym okresie sprawozdawczym, teraz muszą dokonać korekty. Stąd nagła zmiana planowanych przychodów Alior Banku. To wiadomość ważna dla inwestorów, ale mniej istotna dla klientów. Dla deponenta liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe banku, a ono, mimo obniżenia wskaźników adekwatności kapitałowej, pozostaje na wysokim poziomie.

K.K. / mz /MR
Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~polskadogorynogami
Wczoraj sobie kupowałem po 50 sztuk, zrobiłem tak 4 razy. Nie pieniądz. Na fixingu sprzedałem. Straciłem około 400 zł. Gdybym sprzedał dziś straciłbym ze 4000 zł.
Wtedy prezesi w melonikach mieliby murowany proces razem z audytorem. Poprosiłbym kancelarię o przetarcie ścieżki w temacie obrony przed wyjebaniem w
Wczoraj sobie kupowałem po 50 sztuk, zrobiłem tak 4 razy. Nie pieniądz. Na fixingu sprzedałem. Straciłem około 400 zł. Gdybym sprzedał dziś straciłbym ze 4000 zł.
Wtedy prezesi w melonikach mieliby murowany proces razem z audytorem. Poprosiłbym kancelarię o przetarcie ścieżki w temacie obrony przed wyjebaniem w tak ordynarny sposób!!!
~insider
Więcej takich art. fakty, info, bez jakiś wielkich opinii małych ludzi.
Dobre wideo.
~phles
dobrze niech kwiczą aż miło balon pęka
~Pośrednik W
Jestem pośrednikiem kredytowym. Co miesiąc Alior Bank traci na mojej działalności ok 50 tyś złotych , które uciekają poprzez konsolidowanie ich kredytów , które były ubezpieczone. :)
~olo
Piękna Formacja H&S się realizuje i tyle w temacie, dno dopiero przed nami...
~ms
balon więc i fruwa po przekłuciu
http://pulsinwestora.pb.pl/3379170,83318,rynek-podobny-do-tego-sprzed-krachu-1929-r
~hubert
No to mamy pierwszy dosyć spektakularny przypadek kreatywnej ksiegowości.
A w księgach Aliora może być tego więcej. Kto kantuje na rozliczeniach ubezpieczeń nie bedzie miał oporów aby kantować na innych przychodach do rozliczenia w czasie, np na prowizjach.
Zagregowany zysk Aliora na ostatnie 2,5 roku - niecałe
No to mamy pierwszy dosyć spektakularny przypadek kreatywnej ksiegowości.
A w księgach Aliora może być tego więcej. Kto kantuje na rozliczeniach ubezpieczeń nie bedzie miał oporów aby kantować na innych przychodach do rozliczenia w czasie, np na prowizjach.
Zagregowany zysk Aliora na ostatnie 2,5 roku - niecałe 500 mio zł z czego korekta obecna dotyczy 435 mio (330+105). Wniosek - prawie cały zysk ostatnich lat był ze sztuczek księgowych.
~marian
Wyższa kultura banksterstwa. Rekomendacja, daj sobie spokój na zawsze.
~...ityle
Ciekawe ile może tąpnąć LPP - przy obecnej cenie z sufitu ? A może nadmuchają do 20 000, a rekomendacje dostanie na 50000 ?
~Satin
Jak na firmę (LPP) produkującą ścierki o jakości papieru toaletowego to wycena jest kosmosem! To obraża minimum rozsądku!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki