Tadeusz Kościński szefem EBOR? Ostatnia prosta wyborów

Dziś pierwsze przymiarki do ustalenia wspólnego kandydata na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Naszym jest Tadeusz Kościński - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"O tym, kto powinien zostać prezesem jednej z największych międzynarodowych instytucji finansowych, będą przy śniadaniu dyskutowali ministrowie finansów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dla Polski to ważne stanowisko. Od prawie trzech dekad jesteśmy beneficjentem finansowania EBOR, które sięgnęło ponad 10 mld euro. W ponad 90 proc. pieniądze trafiły do sektora prywatnego" - czytamy w "DGP".

Jak pisze "DGP", kandydatów na szefa instytucji jest trzech. Poza naszym ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim są to: były minister finansów Włoch Pier Carlo Padoan i dyrektor generalna skarbu Francji, która odpowiada za zarządzaniem długiem, Odile Renaud-Basso.

"Dzisiaj trudno przewidzieć, kto i jakie ma szanse w tym wyścigu, ale tym razem nasz przedstawiciel nie jest bez szans, chociaż na pewno trudno go uznać za faworyta. Wspiera go za to nieformalna procedura wyboru. UE ustaliła bowiem, że na najważniejsze stanowiska międzynarodowe będzie wskazywała wspólnego kandydata. Pierwszy raz przetestowano to przy wyborze szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wygrała Bułgarka Kristalina Georgiewa. Teraz podobny mechanizm zostanie zastosowany przy EBOR" - pisze dziennik.

Według "DGP", porozumienie zakłada, że do 15 stycznia kraje członkowskie mogły zgłaszać kandydatów.

"Pojawiła się jedynie Francuzka i nie zdobyła poparcia, chociaż wydawałoby się, że powinna to być formalność. Wtedy swoją szansę zwietrzyli Włosi i Polacy" – mówi dla dziennika unijny dyplomata, który zna proces wyłaniania szefa banku.

Jak podaje "DGP", kandydat UE zostanie wybrany w ramach procedury "jeden kraj, jeden głos". (PAP)

aop/aszw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 5 aaron_szechter

Co ten poseł Braun mówił o Panu Ministru Kościńskim, to jest okropne szkalowanie mówić że biografia Pana Kościńskiego zaczyna się od pięćdziesiątki!

youtu.be/0-ZWu6mwnCc 2:50

Nic dziwnego że Pan Kościński poczuł się zaszczuty i już nie chce być ministrem od finansów!
Polacy muszą przestać głosować na Konfederację i niech zrobią coś z tym strasznym panem Braunem!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 spedytor

Panie Koscinski a co z obiecanymi loteriami dla ciułaczy ? ma pan lepsze pomysly jeszcze to prosimy, a jak nie to do EBORU

! Odpowiedz
2 15 wjagus

Liczyłem na Sławomira Mentzena

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.