REKLAMA

TSUE: administracja publiczna może zakazać noszenia symboli religijnych w miejscu pracy

2023-11-28 11:38
publikacja
2023-11-28 11:38

W celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, administracja publiczna może zakazać noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli, ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne; taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE.

TSUE: administracja publiczna może zakazać noszenia symboli religijnych w miejscu pracy
TSUE: administracja publiczna może zakazać noszenia symboli religijnych w miejscu pracy
fot. Skylines / / Shutterstock

TSUE rozpatrywał sprawę kierowniczki biura gminy Ans w Belgii, której zakazano noszenia chusty islamskiej w miejscu pracy. Kobieta co do zasady nie ma kontaktu z użytkownikami usług publicznych. Dodatkowo gmina zmieniła swój regulamin pracy i zobowiązuje obecnie swoich pracowników do przestrzegania "ścisłej neutralności": "zakazuje się wszelkich form prozelityzmu, a noszenie widocznych symboli ujawniających przynależność ideologiczną lub religijną jest zakazane w odniesieniu do wszystkich pracowników, w tym pracowników niemających kontaktu z obywatelami" - przypomniał Trybunał w ogłoszonym wyroku.

Zainteresowana uznała, że jej wolność religii została naruszona i że jest ofiarą dyskryminacji.

Rozpatrujący sprawę sąd pracy w Liege zadał TSUE pytanie, czy ustanowiona przez gminę Ans regulacja dotycząca "ścisłej neutralności" prowadzi do dyskryminacji niezgodnej z prawem Unii.

Według Trybunału, "politykę ścisłej neutralności, jaką administracja publiczna stosuje wobec swoich pracowników w celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, można uznać za obiektywnie uzasadnioną celem zgodnym z prawem".

"Podobnie uzasadniony jest wybór przez inną administrację publiczną polityki zezwalającej, w sposób ogólny i bez rozróżnienia, na noszenie widocznych symboli ujawniających przekonania, w szczególności światopoglądowe lub religijne, w tym w kontaktach z użytkownikami usług publicznych lub zakaz noszenia takich symboli ograniczony do sytuacji wiążących się z takimi kontaktami" - podkreślił TSUE.

"Każde państwo członkowskie, i każda jednostka niższego rzędu niż państwo w ramach swoich kompetencji, dysponuje zakresem uznania w odniesieniu do koncepcji neutralności służby publicznej, jaką zamierza wspierać w miejscu pracy, w zależności od kontekstu, w jakim funkcjonuje. Niemniej cel ten powinien być realizowany w sposób spójny i systematyczny, a środki przyjęte dla jego osiągnięcia powinny ograniczać się do tego, co ściśle konieczne. Do sądów krajowych należy zbadanie przestrzegania tych wymogów" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ makl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
tristans
co ma noszenie symboli religijnych przez pracowników do neutralności urzędu ? Nic. Kołchoz wymyśla preteksty do walki z chrześcijaństwem.
samsza
Kalifornijska dzielnica odnotowała spadek przestępczości o 82% - po tym, jak mający dość mieszkaniec wzniósł POSĄG BUDDY

https://www.dailymail.co.uk/travel/article-12762803/Californian-neighborhood-saw-crime-drop-82-fed-resident-erected-BUDDHA-STATUE.html
welsandar
Rozumiem że mężczyźni upodabniający się do kobiet (czy tez czujący się kobietami) i kobiety upodabniające się do mężczyzn (czujące się mężczyznami) oraz osoby niebinarne też będą "naprostowane" ? No przecież to jest ich świat i w to wieżą czyli jest to ich osobistą religią a skoro ma być neutralnie no to nie mogą tego Rozumiem że mężczyźni upodabniający się do kobiet (czy tez czujący się kobietami) i kobiety upodabniające się do mężczyzn (czujące się mężczyznami) oraz osoby niebinarne też będą "naprostowane" ? No przecież to jest ich świat i w to wieżą czyli jest to ich osobistą religią a skoro ma być neutralnie no to nie mogą tego emanować w pracy ? Głupota goni głupotę UE już dawno pokazała dokąd zmierza i nie jest to ani zdrowe ani normalne. Byłem euroentuzjastą ale po tym co zrobili z Grecją w 2009 r. mówię by jak najszybciej znikać z tej UE bo tylko będzie gorzej.
samsza
Każdy atak na religię, rasę, etnos to mowa nienawiści. Faszyści z UE tego nie wiedzą, prawa nie znają? Zakażecie komuś z np. czarną skórą pojawiać się w administracji jak się wam nie spodoba, ma się wybielać jak M. Jackson? Co za moralne dno. Przecież nikt ratusza nie zmienia w meczet czy kościół. Komu i na jakiej zasadzie to przeszkadza,Każdy atak na religię, rasę, etnos to mowa nienawiści. Faszyści z UE tego nie wiedzą, prawa nie znają? Zakażecie komuś z np. czarną skórą pojawiać się w administracji jak się wam nie spodoba, ma się wybielać jak M. Jackson? Co za moralne dno. Przecież nikt ratusza nie zmienia w meczet czy kościół. Komu i na jakiej zasadzie to przeszkadza, przykład poproszę.
samsza
Administracja będzie wtedy neutralna jak np. w ratuszu będzie pracować ateista z muzułmaninem, buddystą, Murzynem, Azjatą, Afrykańczykiem, Turkiem i nikomu to nie będzie przeszkadzać, nikt nikomu nie będzie niczego zakazywał, a ludzie będą się nawzajem szanować, bo nie zostali zatrudnieni za to kim są, ale za to jakie mają kompetencje.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Bo z religią jest jak z fiutkiem. Ludziom nie przeszkadza że go masz o ile nie zaczniesz nim machać w miejscach publicznych :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
"Donald Tusk obiecał wzmocnić prawa kobiet i osób LGBT, ale może mu nie starczyć sił"

Panie Tusk, czy prawo do noszenia chusty na głowie czy w ramach prawa kobiet czy w ramach prawa człowieka, to chyba pan załatwi?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki