REKLAMA

Szykuje się wakacyjna rewolucja? Pomysł wydłużenia wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony

2022-11-26 10:00
publikacja
2022-11-26 10:00

Pomysł rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące, zaproponowany przez Stowarzyszenia Gminy Górskich RP, to pomysł warty rozważenia i dyskusji, ale wymagałby korelacji kilku resortów – powiedział PAP wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Pomysł mocno popiera branża turystyczna.

Szykuje się wakacyjna rewolucja? Pomysł wydłużenia wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony
Szykuje się wakacyjna rewolucja? Pomysł wydłużenia wakacji na trzy miesiące i podzielenie na regiony
fot. Dmitry Molchanov / / Shutterstock

„Pomysł jest warty rozważenia i dyskusji, natomiast nie jest aż tak konieczny, jakim było wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa. Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy - to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego” - powiedział PAP wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.

Wiceminister zwrócił także uwagę, że zmiany w wakacyjnym terminarzu wymagały korelacji kilku resortów, m.in. edukacji i kultury. Dodał, że pomysł nie jest nowy i po raz pierwszy pojawił się już kilkanaście lat temu.

Reklama

Pomysł przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia letniego wypoczynku na poszczególne województwa jest popierany przez branżę turystyczną. Tatrzańska Izba Gospodarcza zwraca uwagę, że byłoby do pozytywne zarówno dla turystów, jak i dla biznesu, ruchu drogowego i atrakcji turystycznych.

„Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających, jak i biznesu. Każde państwo powinno podejmować działania w kierunku świadomego zarządzania relokacją ruchu turystycznego w ramach swoich regionów i optymalizacji wykorzystania zarówno potencjału tych regionów, jak i możliwości działania biznesów w tych regionach” – powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zwrócił uwagę, że większość krajów europejskich ma rozciągnięty okres letniego wypoczynku, który z kolei jest rozłożony na poszczególne regiony. Jego zdaniem rozciągnięcie wakacji i podzielenie okresów wypoczynkowych na poszczególne województwa pozytywnie wpłynęłoby na komfort wypoczynku gości, ale i na mniejsze obciążenie ruchem turystycznym obleganych miejscowości oraz atrakcji turystycznych, parków narodowych, nadmorskich plaż, zabytków. Wagner podkreślił, że - co ważne - ruch samochodowy globalnie również będzie mniejszy i zmniejszą się korki.

„Hotelarze wolą mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, niż punktowo bardzo wysokie” – podkreślił Wagner. Finalnie ceny dla turystów też byłyby niższe - zaznaczył.

Pomysł przedłużenia wakacji od 15 czerwca do 15 września i podzielenia dwumiesięcznych turnusów na poszczególne województwa pojawił się podczas spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej 8 listopada.

Jak powiedział PAP wiceprezes Stowarzyszenia, wójt Kościeliska Roman Krupa, wydłużenie wakacji byłoby bardzo korzystne zarówno dla wypoczywających, jak i dla szeroko rozumianego biznesu turystycznego.

„Na razie rozmawiamy z mieszkańcami i zainteresowanymi branżami. Rozeznajemy się także w szkołach, czy byłoby to rozwiązanie praktyczne” – powiedział Krupa. Zaznaczył, że rozciągnięcie zimowych ferii w 2004 r. okazało się bardzo dobrym pomysłem zarówno dla turystów, jak i przedsiębiorców.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zwrócił uwagę, że zmiany w terminach wakacji będą wymagały zmian ustawowych.

„Finalnie będzie to zależało od ustawodawcy, ale dajemy sygnał, że wydłużenie okresu wakacyjnego i rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa byłoby korzystne dla wszystkich" - mówił burmistrz Zakopanego.

Stowarzyszenie Gmin Górskich RP powołali włodarze samorządów położonych w górach. Tworzą je m.in. Szczyrk, Zakopane, Karpacz, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko. Celem organizacji ma być działanie na rzecz rozwoju gmin górskich. Choć formalnie Stowarzyszenie powołano 8 listopada, to burmistrzowie i wójtowie gmin rozpoczęli spotkania już dwa lata temu, aby wypracowywać wspólne stanowiska podczas pandemii.

autor: Szymon Bafia

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jas2
Wystarczy przerwa świąteczna na Boże Narodzenie i na Wielkanoc, plus 2 miesiące wakacji.
To i tak za dużo. Nauczycielom zaczyna odbijać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ptokbentoniczny2
To jest kolejne tworzenie sztucznego problemu. Naprawdę parlament miałby się zajmować takimi bzdurami?
bangladesznadwisla
Chciwość w górach nie zna granic. Zagranicą lepiej i dużo taniej
mariuszs75
To dobry pomysł, ale powinno się brać pod uwagę okres 1 czerwiec - 31 sierpień, a nie wrzesień.
and00
Wolę do Włoch na narty
Taniej, ładniej i lepsza pogoda
albo dalej na plażę
blind-oln
Proponuję skrócenie wakacji do jednego miesiąca. Wtedy pół Polski będzie miała w lipcu, a drugie pół w sierpniu.
forfun
a pogoda wcześniej i później to jeszcze większa loteria.

kasa kasa kasa
polityka_to_nie_ekonomia
Znów pan Gut-Mostowy, pomysłodawca bonu turystycznego. Sprawdźcie sobie z jaką branżą ma powiązania (i nie tylko powiązania, sam jest w tym biznesie) i pod sztandarami jakich partii już występował.
aszkenazyjski
To zadluzony gorolski peowiec.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki