REKLAMA

Szwedzka prokuratura o uszkodzeniu Nord Stream: wybuch spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury

2022-12-01 13:00
publikacja
2022-12-01 13:00

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Szwedzka prokuratura o uszkodzeniu Nord Stream: wybuch spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury
Szwedzka prokuratura o uszkodzeniu Nord Stream: wybuch spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury
/ Forsvaret/Siły Zbrojne Danii

"Nic nie wskazuje, aby wybuch nastąpił ze środka rury. To była siła z zewnątrz" - podkreślił Ljungqvist.

W połowie listopada prokuratura w Sztokholmie poinformowała po przeprowadzeniu badania miejsca wybuchów na dnie Morza Bałtyckiego, że przy gazociągu Nord Stream doszło do sabotażu. Śledczy zajęli "obce obiekty", na których znaleziono ślady materiałów wybuchowych.

W rozmowie z "Expressen" Ljungqvist poinformował o dalszych ustaleniach. "Wydaje nam się, że wiemy, co się wydarzyło na miejscu. (...) Wiemy też, jaki to materiał wybuchowy" - stwierdził, nie ujawniając szczegółów.

Gazeta, powołując się na opinię eksperta Hansa Liwanga ze Szwedzkiej Akademii Obrony, stawia tezę, że ładunek wybuchowy mógł zostać podłożony na dnie przy rurach za pomocą statku. Mniej prawdopodobna jest wersja z wykorzystaniem łodzi podwodnej, gdyż wymagałoby to większych zasobów oraz wiązałoby się z większym ryzykiem.

Na początku listopada amerykański portal Wired ujawnił analizę danych satelitarnych firmy SpaceKnow, które wykazały obecność dwóch dużych statków z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2 kilka dni przed jego uszkodzeniem we wrześniu.

Do uszkodzeń gazociągów Nord Stream 1 i 2 doszło pod koniec września. Operator Nord Stream 1, spółka Nord Stream AG, poinformowała na początku listopada, że znaleziono na morskim dnie dwa kratery o głębokości od 3 do 5 metrów, będące pochodną wybuchu. Dochodzenie w sprawie wybuchów prowadzi szwedzka prokuratura, a oddzielne badania miejsc uszkodzeń Nord Stream przeprowadziły również władze Danii i Niemiec.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (4)

dodaj komentarz
endes
No raczej nie umieszczony wewnątrz rury!… co za ludzie takie brednie wygadują?
zoomek
To bardzo odkrywcze że na zewnątrz. Brano pod uwagę że ruski agent czołgał się z Rosji z samej Kołymy aby to zrobić. Oddychał metanem - zmodyfikowali go genetycznie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
Co takiego szokującego było w moim komentarzu?

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki