REKLAMA

Szwed: Dzięki świadczeniu 500+ do rodzin trafiło już 60 mld zł

2019-01-26 15:37
publikacja
2019-01-26 15:37

W ciągu niespełna trzech lat funkcjonowania świadczenia 500+ polskie rodziny otrzymały już ponad 60 mld zł - poinformował w sobotę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed na konferencji PiS "Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce".

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Szwed powiedział, że w ciągu niespełna trzech lat działalności programu "Rodzina 500+" polskie rodziny otrzymały ponad 60 mld zł. "Te wskaźniki, które mówią o praktycznie zlikwidowaniu ubóstwa wśród dzieci, czy podniesieniu wskaźnika dzietności z 1,26 do 1,47 - to są te owoce realizacji programu >>Rodzina 500+<<" - podkreślił.

Wiceminister mówił też o realizowanej przez rząd polityce senioralnej, w tym o programie Senior plus. W ramach tego programu samorządy mogą ubiegać się o dotacje na utworzenie lub wsparcie dziennych domów i klubów dla seniorów. "W skali kraju (rocznie) przeznaczamy na ten program 80 mln zł" - powiedział Szwed.

Przypomniał również o programie Maluch plus, który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 - żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów.

"Tylko w ciągu trzech lat ze 150 mln zł podnieśliśmy wysokość nakładów na 450 mln zł" - powiedział Szwed. "Mieliśmy najniższe wskaźniki, jeśli chodzi o +użłobkowienie+ jak zaczynaliśmy w 2015 r. to było na poziomie 12 proc., teraz mamy na poziomie 20 proc. To jest ewidentny sukces też programu Maluch plus i wzrostu tych środków" - ocenił wiceminister.

Szwed mówił również o programie Opieka 75 plus, w ramach którego gminy do 60 tys. mieszkańców mogą skorzystać z 50 proc. dofinansowania na świadczenie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.

Wiceminister przypomniał, że od stycznia działa Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. "W tym roku to będą środki na poziomie 700 mln zł, w przyszłym roku to już będzie na poziomie prawie 2 mld zł. To będą środki, które z jednej strony będą wspierać cały pakiet wsparcia osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych i warto z tego skorzystać. To będzie opieka wytchnieniowa, to będzie wsparcie na mieszkania chronione, to będzie również wsparcie na windy i inne możliwości, z których państwo jako samorząd będą mogli skorzystać" - powiedział.

Szwed mówił też o urzędach pracy. "W tym roku (przeznaczymy - PAP) 150 mln zł na wsparcie urzędów pracy dotyczące dofinansowania zatrudnienia, ale również na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Te środki są dla samorządów, warto z tego korzystać" - powiedział. "I bardzo ważna zmiana: na Krajowy Fundusz Szkoleniowy ponad 230 mln zł w tym roku, 100 proc. więcej środków z których można skorzystać na szkolenia, na przekwalifikowania" - dodał. (PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
atari65xe
To się skończy tak jak zawsze. Kraj popadnie w problemy finansowe przy gorszejbkoninkturze gospodarczej. PiS przegra wybory a kolejni przyjdą i zaczną przykręcać śrubę zwalając winę na fatalny stan finansów państwa pozostawiony przez poprzedników. A najbardziej po tyłku oberwą tradycyjnie przedsiębiorcy mniejszego kalibru.
aerk
tyle, ze stan finansow panstwa ma sie dobrze. Polskie spolki panstwowe nagle staly sie dochodowe po zmianie ekipy. Jak to mozliwe ?
marxs
Panie Szwed 60 mld zł poszło do Samsungów i Bidonek za to prąd już teraz sprowadzacie od Niemców i Szwedów jak wam nie dadzą to pozamykacie zaklady a beneficjenci 500+(i nie tylko oni) beda siedzieć po ciemku, w zimnie i do tego głodni POLNISCHE WIRTSCHAFT wiecznie zywy
marxs
"I bardzo ważna zmiana: na Krajowy Fundusz Szkoleniowy ponad 230 mln zł w tym roku, 100 proc. więcej środków z których można skorzystać na szkolenia, na przekwalifikowania" - dodał.
PISy ukradły cały Fundusz Pracy kilka mld zł przeznaczając go na 500+ za to dali 230 mln zł czyli 3 % tego co ukradli
aerk odpowiada marxs
a moze tak powiedziec o celowym zbankrutowaniu polskich stoczni za poprzedniej ekipy tylko dlatego aby ratowac stocznie niemieckie w bylym NRD. Albo a kontrakcie na dostawe smiglowcow wielozadaniowych Caracal, Polska znowu miala ratowac upadajacy zaklad Airbusa ze Francji. Nie wspomne juz o piramidzie finansowej z synem premiera a moze tak powiedziec o celowym zbankrutowaniu polskich stoczni za poprzedniej ekipy tylko dlatego aby ratowac stocznie niemieckie w bylym NRD. Albo a kontrakcie na dostawe smiglowcow wielozadaniowych Caracal, Polska znowu miala ratowac upadajacy zaklad Airbusa ze Francji. Nie wspomne juz o piramidzie finansowej z synem premiera w roli glownej
areoplan89
a ciemniaki i tak przepuściły większość w marketach czyli forsa wyfrunęła z kraju.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
slc350
żeby tylko "pięć" miliardów zżarła to byłoby bardzo dobrze....
karbinadel
A z tych 60 i tak jakieś 15 wróci od razu w postaci podatków bezpośrednich, ale drugie 15 po jakimś czasie, od sprzedawców i producentów :)
histeryk
Carrefour, Tesco, Aldi i Lidl bardzo mocno popierają. Wtórują im stacje benzynowe i sprzedawcy AGD.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki