REKLAMA

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes [Badanie]

2022-06-29 11:30
publikacja
2022-06-29 11:30
Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes [Badanie]
Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes [Badanie]
fot. LightField Studios / / Shutterstock

Tylko 7 proc. Polaków zmuszonych do szukania pracy założyłoby własny biznes. Niemal 30 proc. osób prowadzących biznes myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o jej sprzedaży - wynika z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group.

Z badania gotowości biznesowej Polaków przygotowanego dla firmy Assay Group przez Maison&Partners wynika, że Polacy w życiu zawodowym cenią przede wszystkim bezpieczeństwo oraz stabilizację, unikają ryzyka.

Niemal dwa razy więcej osób jest zwolennikami pracy na etacie niż "na swoim". Mimo to ich nastawienie do prowadzenia biznesu jest raczej pozytywne. Jako główne zalety tej formy aktywności zawodowej wymieniane są: satysfakcja z pracy +na swoim+ oraz poczucie niezależności - podano w badaniu.

Zaznaczono, że obecni przedsiębiorcy częściej niż osoby niemające własnej firmy zwracają uwagę na takie korzyści jak: elastyczny czas pracy, wyższe zarobki niż na etacie, poczucie wolności, a także posiadanie władzy i kontroli.

Assay Group zwrócił uwagę, że, Polacy dostrzegają jednak wiele wad związanych z prowadzeniem własnego biznesu.

"Przede wszystkim łączą ten typ aktywności z ryzykiem niepowodzenia, dużym stresem i odpowiedzialnością, koniecznością ciągłego bycia na bieżąco z przepisami. Obecni przedsiębiorcy jako jedną z głównych wad wskazują stres i nieregularność zarobków" - stwierdzono w raporcie.

Według raportu większość Polaków jest zdania, że w Polsce nie ma sprzyjającego klimatu do prowadzenia biznesu – ani otoczenie prawne, ani system podatkowy nie są postrzegane jako korzystne dla przedsiębiorców. Zarówno osoby nieposiadające firmy, jak i prowadzące obecnie własny biznes, zgodnie uważają, że wysokie koszty pracy i podatki, a także niestabilność prawa to główne bariery związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce - wymieniono.

W raporcie podkreślono, że zdecydowana większość Polaków nie jest gotowa, by założyć własną firmę. 3 na 4 ankietowanych przyznaje, że w pierwszej kolejności szukałoby pracy na etat. W grupie obecnych przedsiębiorców prawie połowa przyznaje, że wybrałaby pracę „u kogoś”. Tylko 7 proc. Polaków (a 35 proc. w grupie obecnie prowadzących biznes) deklaruje, założyliby własny biznes - stwierdzono.

Dodano, że 15 proc. Polaków wyraża gotowość założenia własnej firmy – około połowa z tych osób myśli o tym, aby założyć własny biznes w ciągu najbliższych 2 lat, natomiast pozostali rozważają taką opcję w dalszej perspektywie czasowej.

W raporcie wyjaśniono, że zachowawczość Polaków w stosunku do zakładania własnego biznesu jest związana z przekonaniem, że to nie jest dobry moment na zakładanie firmy. Zarówno sytuacja polityczno - gospodarcza w kraju (wysoka inflacja, rosnące koszty życia, niestabilność itp.), jak i na świecie (wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny itp.) mogą powodować większą potrzebę bezpieczeństwa oraz stabilizacji.

Z raportu wynika również, że około 5 proc. Polaków deklaruje, że obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą lub firmę. Wśród polskich firm przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze oraz mikroprzedsiębiorstwa (do 9 pracowników), stanowiące ponad 80 proc. wszystkich biznesów. Firmy na polskim rynku to w większości młode podmioty, działające w sektorze usług, istniejące na rynku nie dłużej niż 10 lat, a ich dochód roczny nie przekracza 300 tys. zł.

Zwrócono również uwagę, że choć większość przedsiębiorców deklaruje, że w poprzednim roku (2021) ich firmy przyniosły zyski, to niemal 30 proc. osób myśli o zamknięciu działalności lub firmy, a nieco ponad 20 proc. o sprzedaży firmy (w całości lub częściowo) - zaznaczono w raporcie.

Z raportu wynika też, że Polacy – zwłaszcza przedsiębiorcy – nie są zadowoleni z wprowadzenia Polskiego Ładu i ciągłych zmian z nim związanych. "Głównymi zarzutami wobec zmian są skomplikowanie / mała czytelność, poczucie chaosu związanego z ich wprowadzeniem, a także przekonanie, że zamiast obiecywanej poprawy, przynoszą one straty" - stwierdzono.

"Niemal 40 proc. Polaków deklaruje, że ich zobowiązania podatkowe zwiększyły się w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu i w konsekwencji tracą co miesiąc średnio niemal 900 zł. Odsetek +stratnych+ na Polskim Ładzie jest istotnie wyższy wśród obecnie prowadzących biznes niż pozostałych i wynosi prawie 70 proc." - podano w badaniu. (PAP)

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews) na internetowym panelu badawczym Ariadna. Badanie było realizowane w kwietniu 2022 r.

Autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
glucik009
Nie dziwię się, bo to nie jest łatwy krok do zrobienia tego. Ja się odważyłem ale sam bym nie dał rady tego ogarnąć dlatego pomaga mi Kaczmarski Group. Zabezpieczają moje bazy danych, chronią dane klientów i płatności. Bez nich nie brałbym takiego ryzyka na klatę :)
enthe
Dlaczego ci ludzie nie chcą mieć willi, yachtów, mercedesów?
zgadujzgadula
Nie zalozy ale chetnie doniesie, ukradnie i za darmo pozwie. Kumaci rozumieja o czym pisze..
kkk1111
przy takich zachętach kto by sie pchał pod gilotynę ,dajcie prosty przepis ze firma maja obrót do 2milionow i płacąca zysk roczny, procent od zysku pracownikom nie płaci podatków a dopiero po przekroczeniu tej sumy zaczyna płacić, różnice jaka jej pozostanie po wypłaceniu pracownikom, a będą powstawać i państwo będzie miało zysk przy takich zachętach kto by sie pchał pod gilotynę ,dajcie prosty przepis ze firma maja obrót do 2milionow i płacąca zysk roczny, procent od zysku pracownikom nie płaci podatków a dopiero po przekroczeniu tej sumy zaczyna płacić, różnice jaka jej pozostanie po wypłaceniu pracownikom, a będą powstawać i państwo będzie miało zysk od podatku pracownika dobrze zarabiającego ,kupującego więcej towaru, a to napędza gospodarkę i pracownik będzie widział jakaś przyszłość w firmie i w takim kraju ,bo zarobki dobre i składki na emeryturę itp ,podatek powinien byc prosty ,tyle i tyle żadnych ulg ,bo żeby była jakaś ulga to musi byc jakieś nie właściwe obciążenie itp
przedsiebiorca30
I teraz dodajmy do tego informację, że przedsiębiorcy stanowią co najwyżej kilka procent elektoratu, który zawsze jest w mniejszości, więc kto by się poważnie nimi przejmował. Większość i tak myśli że przedsiębiorcy spijają tylko śmietankę lub jak mają źle to sami sobie to wybrali. W przypadku pierwszej części jest to totalną bzdurą,I teraz dodajmy do tego informację, że przedsiębiorcy stanowią co najwyżej kilka procent elektoratu, który zawsze jest w mniejszości, więc kto by się poważnie nimi przejmował. Większość i tak myśli że przedsiębiorcy spijają tylko śmietankę lub jak mają źle to sami sobie to wybrali. W przypadku pierwszej części jest to totalną bzdurą, w przypadku drugiej, tak wybrali sobie sami, ale gdyby takich ludzi nie było którym się bardziej chce niż innym, to reszta miałaby perspektywy podobne jak w końcówce PRL, czyli praktycznie żadne. Największym sukcesem od 89 roku było to, że większość rządów nie przeszkadzała, a i czasami udało się w czymś pomóc. Obecnie mamy jednak kowboji którzy wiedzą wszystko najlepiej. Dosypali z budżetu na kredyt oraz sztucznie pompowali konsumpcję poprzez różne plusy i efekt swój osiągnęli, czyli utrzymanie stołków na drugą kadencję. Wszystko inne było totalnie psute już od samego początku. Teraz gospodarka zacznie się coraz bardziej sypać, ale wspomnianej na początku większości i tak to nie ruszy(brak refleksji), bo musiałaby wiedzieć coś więcej niż to, kiedy jest promocja na bułki w lidlu. Przedsiębiorcy i tak sobie w większości poradzą dużo lepiej niż reszta, ale czy taki cel jest nas wszystkich? Dwa kroki w przód i tyle samo do tyłu?
bha
A co tu za wielkie biznesy obecnie można prowadzić jak ponad 80% nowych działalności pada w ciągu 1 roku swojego działania a, kolejne w około 10 % upadają na rynku do 3 lat ,więc co tu można prowadzić obecnie za perspektywiczne biznesy szczególnie na od lat coraz mocniej i mocniej zmonopolizowanym rynku zdominowanym do bólu przez A co tu za wielkie biznesy obecnie można prowadzić jak ponad 80% nowych działalności pada w ciągu 1 roku swojego działania a, kolejne w około 10 % upadają na rynku do 3 lat ,więc co tu można prowadzić obecnie za perspektywiczne biznesy szczególnie na od lat coraz mocniej i mocniej zmonopolizowanym rynku zdominowanym do bólu przez wielkie marki ,koncerny ,Sieciówki i wszelaki wielki kapitał rynkowego towarzystwa wzajemnej adoracji. No chyba tylko po to aby obecnie dość szybko i boleśnie stracić swoją Kasę na wielkie mrzonki o swoim wielce dochodowym i intratnym biznesie?????.Niestety ludzie zwykli mają coraz mniej kasy, inflacja rośnie i zmienia się jak w obłędzie i do tego jeszcze dodatkowo od wielu lat już większości % osób ma możliwości zarobić na obecnym rynku w ogromie branż i zawodów niestety wielkie G........ Cóż ....jedno z drugim zawsze jest ze sobą ściśle powiązane oczywiście bez krótkowidztwa. Prawda jest taka że tak jak się powodzi większości % osób w danym kraju tak i rozwija się w nim wiele biznesów na rynku i w gospodarce !!!!!!!!.Niestety perspektywy na rynku są coraz bardziej kiepskie ,niepewne i patykiem na wodzie pisane .
men24a
No nie przesadzaj, 30% hołoty głodującej na PiS nie pójdzie do niemieckiego Lidla tylko polskich osiedlowych czy wiejskich sklepików. Biznes się kręci i to jak.
bha odpowiada men24a
Może sam nie przesadzaj i zejdż na ziemię prawie wszędzie wkoło same Żaby ,Lidlee ,Biedry Neettaa etc. ,a zwykły mały biznes coraz większym jest odwrocie nawet ten monopolowy, w problemie przetrwania każdego m-ca i niestety coraz więcej jest po nim pustych miejsc i wspomnień że kiedyś istniał.
mknowak odpowiada men24a
Hołota głosująca na PiS ni idzie do Lidla tylko biegnie i chwali wszystko co niemieckie.....
pitek1375
Własny biznes daje niezłego kopa, ale wymaga zupełnie innego zaangażowania i wysiłku. Pracownik wie może 10% tego co się w firmie dzieje i tylko widzi swoje żądania, ale nie potrafi policzyć ile jego praca jest warta po odliczeniu wszystkich kosztów z tym związanych.
Pracuje się więcej i zarabia się więcej. Przyjemnie się pracuje
Własny biznes daje niezłego kopa, ale wymaga zupełnie innego zaangażowania i wysiłku. Pracownik wie może 10% tego co się w firmie dzieje i tylko widzi swoje żądania, ale nie potrafi policzyć ile jego praca jest warta po odliczeniu wszystkich kosztów z tym związanych.
Pracuje się więcej i zarabia się więcej. Przyjemnie się pracuje jak biznes dobrze idzie i się rozwija.
Prowadzę działalność w IT 22 lata. Odniosłem dużo sukcesów, a 12 lat temu zbankrutowałem i musiałem wszystko odbudowywać od nowa. Obecnie idzie mi świetnie a pandemia pozwoliła zarobić sporo na górkę.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki