REKLAMA

Szef dyplomacji UE zaproponował pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości do 5 mld euro

2023-10-02 19:42
publikacja
2023-10-02 19:42

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaproponował w poniedziałek w Kijowie nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości do 5 mld euro. Pakiet ma być częścią Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.

Szef dyplomacji UE zaproponował pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości do 5 mld euro
Szef dyplomacji UE zaproponował pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości do 5 mld euro
fot. Michailidis/EUC / / ZUMA Press

„Proponuję nowy, dwustronny wieloletni pakiet w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w wysokości do 5 mld euro. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed końcem roku, kiedy musimy uzgodnić rewizję wieloletniego programu finansowego" – oświadczył.

Borrell wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą po nieformalnym spotkaniu szefów MSZ krajów UE w Kijowie. Szef unijnej dyplomacji podkreślał wcześniej, że jest to „pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich”, które odbywa się poza granicami UE.

Szef dyplomacji UE wskazał, że państwa unijne szkolą ukraińskich żołnierzy, w tym pilotów. "Dzisiejszym celem jest przeszkolenie 40 tys. ludzi w nadchodzących miesiącach, w tym szkolenia specjalistyczne, w szczególności pilotów" - powiedział Borrell.

Dyplomata odniósł się także do planu pokojowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Zaznaczył, że jest to jedyny plan, omawiany obecnie przez wspólnotę międzynarodową.

„Formuła pokoju prezydenta Zełenskiego jest jedyną inicjatywą pokojową wspólnoty międzynarodowej. Inne inicjatywy były wspominane, ale zniknęły. Jedyna rzecz, która przyciąga uwagę i działalność wspólnoty międzynarodowej, to plan pokojowy prezydenta Zełenskiego” – wskazał Borrell.

10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i osób deportowanych.

Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego. Zełenski przedstawił tę formułę w listopadzie 2022 roku w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

Na konferencji prasowej z Kułebą Borrell zapewnił, że UE pozostaje zjednoczona w dziele wspierania Ukrainy, o czym świadczy poniedziałkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych w Kijowie.

„Jest to także mocny sygnał dla Rosji. Nie wystraszą nas wasze rakiety i drony. Nasze zdecydowanie na rzecz wspierania walki o wolność i niepodległość Ukrainy jest twarde i będzie kontynuowane” – oświadczył szef unijnej dyplomacji.

Z Kijowa Jarosław Junko

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (10)

dodaj komentarz
1a2b
Polska do tej pory wydała na pomoc Ukrainie wielokrotnie więcej.
polonu
Agenci Ameryki wylecą na zbity pysk są obsadzeni w rządach krach pokomunistycznych . ich żywot krótki niektórzy mogą skończyć jak Nicolae Ceaușescu .
od_redakcji
Kolejny kraj Zachodni zabrania wjazdu samochodom na rosyjskich tablicach, Chm to jak zaproszenie do wjazdu czołgami?
od_redakcji odpowiada od_redakcji
Bebile, Bułgaria jest szóstym krajem, który na mocy decyzji unijnej zakazuje wjazdu rosyjskich samochodów, po Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce i Finlandii.
and00
ten pakiet to jest na nowe jachty dla batalionu Monaco, czy raczej nieruchomości?
samsza
Nie przeczytał strategicznego dokumentu USA...?

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wyciekla-strategia-usa-dla-ukrainy-prawdziwym-zagrozeniem-jest-korupcja/6xycx8g,79cfc278

:)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki