REKLAMA

Szef NIK kieruje do prokuratury zawiadomienie w sprawie Jarosława Kaczyńskiego

2021-06-01 12:24
publikacja
2021-06-01 12:24
Szef NIK kieruje do prokuratury zawiadomienie w sprawie Jarosława Kaczyńskiego
Szef NIK kieruje do prokuratury zawiadomienie w sprawie Jarosława Kaczyńskiego
/ FORUM

Szef Najwyższej Izby Kontroli poinformował, że kieruje zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego - informuje we wtorek portal tvn24.pl.

Jak informuje portal tvn24.pl, prezes NIK Marian Banaś w oświadczeniu napisał, że "w związku z ostatnią medialną aktywnością" wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego złożył zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw z artykułu 226 par. 3, art. 224 par. 2 oraz art. 212 par. 1 w zw. z art. 212 par. 2 kodeksu karnego.

Portal zaznacza, że paragraf trzeci artykułu 226 Kodeksu karnego dotyczy publicznego znieważenia lub poniżenia konstytucyjnego organu, a paragraf drugi artykułu 224 - przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.

"Formułując swoje wypowiedzi pan Jarosław Kaczyński działał jako wiceprezes Rady Ministrów, który powinien szczególnie cenić sobie zasadę domniemania niewinności określoną w Konstytucji, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Karcie Praw Podstawowych, Kodeksie postępowania karnego oraz Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/343 z dnia 9 marca 2016 roku, a także baczyć na to, że prokuratura w okresie blisko dwóch lat nie sformułowała żadnych zarzutów" - napisał szef NIK w oświadczeniu cytowanym przez tvn24.pl.

Portal informuje również, że Banaś przypomniał, że jego "konstytucyjnym i ustawowym zadaniem", jako szefa NIK, jest "stanie na straży niezależności tej instytucji".

"To, jak napisał, oznacza, że nie może +dopuścić do sytuacji, w których przedstawiciel jednej z instytucji podlegających kontroli w sposób bezprawny wywiera wpływ na czynności organu kontroli ustanowionego przepisami Konstytucji, a także pomawia konkretną osobę o takie postępowanie i właściwości, które mogą poniżyć go w oczach opinii publicznej oraz podległych pracowników+" - czytamy.

Tvn24.pl wskazał też, że Banaś argumentował, że ze względu na "skalę naruszeń niezbędnym stało się podjęcie stanowczych działań w celu obrony niezależności Najwyższej Izby Kontroli, przy pełnej świadomości uwarunkowań politycznych i prawnych zależności organu, do którego Prezes Najwyższej Izby Kontroli zwrócił się o udzielenie ochrony prawnej".

Rzeczniczka PiS: To nerwowe ruchy

To nerwowe ruchy człowieka, który znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli zawiadomienie zostanie złożone, gdy poznamy szczegóły, będziemy się do niego odnosić - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, odnosząc się do doniesień ws. zawiadomienia prezesa NIK ws. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Są to nerwowe ruchy człowieka, który znajduje się w trudnej sytuacji. Jeśli zawiadomienie rzeczywiście zostanie złożone, to gdy poznamy szczegóły, będziemy się do niego odnosić" - tak do informacji TVN odniosła się we wtorek w rozmowie z PAP rzecznik PiS Anita Czerwińska

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (19)

dodaj komentarz
darius19
chociaz resztki prawozadnosci pozostaly. Na wschod od Polski, juz tego brak. Cosik trolli "zatroskanych" sytuacja w Polsce, nie slychac??
nostsherlock
A ile się nagle partyjnych pisowych trolli rzuciło, żeby minusować komentarze. Uważajcie, bo was seryjny samobójca odwiedzi, przecież wiadomo, że w tym "kraju" najgorszym przestępstwem jest niepopieranie pisuarów
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
itso_argumentum_ad_ignorantiam
Rzeczniczka PiS - takie wytłumaczenie o nerwowych ruchach to nie wytłumaczenie tylko brak słów :D
langdon25
Coś takiego !!!

Bezdzietny ojciec narodu pisowego oskarżony ??!!!

Sam Jarosław K.

Ten Jarosław K. !!!

To się żadnemu kotu koło ogona nie mieści!
300_pala
Buchacha…. Zwykły PR żeby opozycja i media miały się czym podniecać …
grab
Banaś jest absolutnym liderem opozycji!
males
Zbliża się czas rozliczenia za bezprawie i złodziejstwo
nostsherlock
Czyli kieruje zawiadomienie do prokuratury na człowieka, który wydaje polecenia prokuratorowi generalnemu. Już widzę jak wyraża zgodę, żeby samego siebie zapuszkować
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki