REKLAMA

Szef Interpolu nie daje znaku życia od blisko tygodnia

2018-10-05 12:40, akt.2018-10-05 16:48
publikacja
2018-10-05 12:40
aktualizacja
2018-10-05 16:48

We Francji wszczęto śledztwo w związku z informacjami o zaginięciu szefa Interpolu Menga Hongweia - powiadomiły w piątek źródła we francuskiej policji. Meng nie daje znaku życia od blisko tygodnia, gdy wyjechał z Francji do Chin - podało francuskie radio Europe 1.

fot. Jeff Pachoud / / Reuters

W sobotę, 29 września 64-letni Meng wyjechał z Francji do Chin i nie ma z nim kontaktu. Jego zaniepokojona małżonka, która mieszka wraz z dziećmi w Lyonie, zgłosiła zniknięcie francuskim władzom. Kobieta została przesłuchana przez policję śledczą - podała rozgłośnia Europe 1.

Interpol odnotował w piątek doniesienia o rzekomym zaginięciu Menga i oświadczył, że sprawa należy do kompetencji odpowiednich urzędów we Francji i Chinach. W komunikacie dodano, że bieżącym działaniem Interpolu zajmuje się sekretarz generalny, a nie prezes.

Źródło we francuskiej policji powiedziało agencji Reutera, że prowadzi ona dochodzenie w sprawie, którą określa się we Francji jako niepokojące zaginięcie.

Meng został prezesem Interpolu w 2016 roku, zastępując Francuzkę Mireille Ballestrazzi. Jego wybór zaniepokoił obrońców praw człowieka, którzy obawiali się, że będzie wykorzystywał międzynarodową organizację policyjną do ścigania zbiegłych z Chin dysydentów.

Meng wymieniony jest na stronie internetowej ministerstwa bezpieczeństwa publicznego ChRL jako wiceminister, ale w kwietniu utracił miejsce w prawdziwym ośrodku władzy w tym resorcie - jego komitecie Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Ostatnim formalnym działaniem Menga, wymienionym w jego biogramie na stronie resortu, było spotkanie z odwiedzającym Pekin urzędnikiem ministerstwa spraw wewnętrznych Singapuru w sierpniu br.

Ministerstwo bezpieczeństwa publicznego to główna instytucja policyjna w ChRL, która zajmuje się nie tylko zwalczaniem przestępczości, ale również uciszaniem i zatrzymywaniem krytyków rządzącej KPCh, często działając poza prawem.

Chińskie media: zaginiony prezes Interpolu zabrany przez chińskie władze

Zaginiony szef Interpolu, Chińczyk Meng Hongwei został zabrany przez chińskie władze na przesłuchanie w związku z toczącym się przeciwko niemu w dochodzeniem - podał w piątek hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na anonimowe źródło.

Według rozmówcy hongkońskiej gazety Meng został zabrany przez chińskich funkcjonariuszy w ubiegłym tygodniu, gdy tylko wylądował w Chinach. Nie jest jasne, czego dotyczy dochodzenie.

cyk/ mal/ anb/ jo/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki