REKLAMA

Szczyt WTO: Bogaci dogadali się z biednymi

2005-12-19 08:14
publikacja
2005-12-19 08:14
Konferencja Światowej Organizacji Handlu w Hongkongu, która zakończyła się w niedzielę w nocy miała zupełnie inny finał niż wcześniejsze spotkania tej organizacji. Zaczęło się od nerwów i wzajemnych oskarżeń, a zakończono przyjęciem rewolucyjnego dla najbiedniejszych krajów na świecie porozumienia.

Zawarte wczoraj uzgodnienia pozwolą już za trzy lata najbiedniejszym krajom sprzedawać swoje towary krajom bogatym bez ceł. Bogate kraje zobowiązały się natomiast do zmniejszenia swojej pomocy dla rolników.

Unia Europejska zgodziła się znieść subsydia rolne do 2013 roku. Jest to wprawdzie trzy lata później, niż domagali się liderzy frakcji skupiającej biedniejsze państwa, ale taka data była łatwiejsza do zaakceptowania dla Brukseli z powodu końca obowiązywania kolejnego budżetu Unii przypadającego na 2013 rok. Gdyby Bruksela nie zgodziła się na rezygnację z dopłat dla rolników, porozumienia w ramach WTO nie byłoby możliwe.

Biedniejsze państwa zostały także obdarowane obietnicą zniesienia do 2008 roku ograniczeń celnych i kontyngentów na 97% towarów, które produkują, choć sami zainteresowani domagali się, by poziom ten sięgnął 99,9%.

Amerykanie zobowiązali się do zaprzestania dotowania eksportu bawełny do końca 2006 roku. Dzięki temu szanse na rozwój będą miały plantacje bawełny w Afryce. W niektórych afrykańskich krajach (Benin, Burkina Faso, Czad, Mali) to jedyny produkt, który jest eksportowany.

Szczyt WTO w Hongkongu nie jest jednak oceniany jednoznacznie. Według Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych zawarty tam układ nie czyni nic, aby rozwiać obawy ludzi związane z globalizacją oraz poprawić wizerunek WTO.

Wczorajszy kompromis ma charakter dość ogólny. W najbliższych miesiącach mają być opracowane szczegółowe uzgodnienia. Ostateczna umowa pomiędzy krajami należącymi do Międzynarodowej Organizacji Handlu ma być zawarta 30 kwietnia.

Negocjacje, co do których wstępne porozumienie osiągnięto wczoraj rozpoczęły się w 2001 roku.

M.D.
Na podstawie: PAP
Źródło:

Do pobrania

szczytwtojpg
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki