Szczurek: Kwota wolna od podatku to "tępy instrument"

Kwota wolna od podatku jest tępym instrumentem, to znaczy drogim i niekoniecznie przekładającym się na efekty społeczne i poprawę systemu podatkowego - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek.

Mateusz Szczurek, minister finansów
Mateusz Szczurek, minister finansów (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

O tym, że rząd rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku informowała na początku czerwca rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Według ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza podniesienie kwoty wolnej np. do 8 tys. zł wsparłoby także najlepiej zarabiających.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku znalazło się wśród zapowiedzi kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło złożonych podczas sobotniej konwencji tej partii w Warszawie.

Minister finansów pytany we wtorek w radiu RMF FM, czy popiera pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku, podkreślił, że jest to tylko jeden z elementów systemu podatkowego. "Uważam, że jest to jakiś fetysz kwoty wolnej, dlatego że jest to kawałek, wcale nie najważniejszy systemu podatkowego w Polsce" - podkreślił Szczurek.

Według niego podniesienie kwoty wolnej od podatku wiąże się z podwyższeniem innych podatków. "Raczej skłaniałbym się czy zachęcał panią premier do trochę innych rozwiązań niż kwota wolna od podatku, która jest tępym instrumentem, to znaczy drogim i niekoniecznie przekładającym się na efekty społeczne i poprawę systemu podatkowego" - powiedział Szczurek.

Minister finansów podkreślił, że 18 proc. płatników ma zerowy podatek, a ponad 30 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie płaci żadnego podatku.

Zapewnił, że wszystkie zmiany w podatkach na 2016 rok, będą się mieścić w regułach budżetowych. "Wszystko zależy od skali, od tego, co robimy z wydatkami. Pytanie, co chcemy osiągnąć przez zmiany w podatkach i jakie są wady polskiego systemu podatkowego. Ja bym wskazał dwie" - zaznaczył.

"Jedna to jest wyjątkowo niska progresywność, czyli coś takiego, że dla osoby średnio zarabiającej czy lepiej zarabiającej podatki i składki są bardzo niskie. Jednocześnie one nie są aż takie bardzo niskie dla osób mało zarabiających" - zauważył Szczurek.

"Druga wada systemu to jest rozstrzelenie wysokości obciążeń składkowo-podatkowych pomiędzy różnymi rodzajami świadczonej pracy" - dodał.

Pytany o plany polityczne, Szczurek odpowiedział, że kariera parlamentarna go nie interesuje i nie wystartuje w wyborach. (PAP)

gdyj/ par/ bk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~BezsilnaNaToWszystko

To jest jakaś kpina pana Szczurka z nas, Polaków-podatników!!!! Mówić, że kwota wolna od podatku nic nie da?!!! No jasne, rządowi nic nie da. Ile lat jej nie podnoszono? A czy rząd raczy powiedzieć w największych dziennikach TV, że u nas kwota wolna od podatku to niecałe 280 zł na miesiąc!???? Niech ogłoszą, że mieścimy się gdzieś między Tanzanią a Ghaną! Wstyd!!!! A Ci upadający Grecy - wiecie ile mogą zarobić bez podatku?? - kilka tysięcy zł na miesiąc!!! Rząd ustalił, że 500 zł to jest kwota taka na przeżycie!! Czyli Ci najbiedniejsi muszą jeszcze od około 220 zł odprowadzić podatek!!! Mamy chore państwo.... Dziwić się potem, że już nie tylko młodzi uciekają.........

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~ciekawy30

"ponad 30 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie płaci żadnego podatku."
- są bezrobotni - podatek PIT,
- nie jedzą i nie piją - VAT na żywność i wodę,
- są bezdomni - podatek od nieruchomości,
- nie posiadają ubrań - VAT na odzież.

Może Ci Polacy w ogóle nie istnieją albo istnieją tylko w statystykach ministerialnych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~JWD

Tan pan pomysły na skubanie rodowitych Polaków czerpie wprost z talmudu.

! Odpowiedz
1 11 ~janusz

Po 1. Sam jesteś tępy.
Po 2. Najlepiej całkowicie zlikwidować PIT nad którym pół roku pracuje Urząd Skarbowy i który jest GÓxxO warty bo pobierają go z rent, emerytur, zasiłków i od pracowników całej budżetówki.
Brak PIT = połowa mniej urzędników w US, wyższe zarobki, niższe koszty dla firm (możliwe niższe ceny), większa konsumpcja (większe wpływy z VAT)... same + :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~mhm

„połowa mniej urzędników w US”

= rzesza nowych bezrobotnych, konieczność wypłacania odpraw i zasiłków, protesty na ulicach...

Nie zapominajmy, że preferencyjne traktowanie rolników i utrzymywanie armii urzędasów to po prostu sposób radzenia sobie z bezrobociem.

Nie mówię, że to mi się podoba. Mówię, jak jest.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 ~VeniVidiVici

zlikwidujmy w takim razie posłom ten "tępy instrument".
Ich kwota wolna od podatku to prawie 28 tys. zł.

! Odpowiedz
0 3 ~silvio_gesell

Wszyscy ekonomiści dobrze wiedzą jaki jest najlepszy podatek.
Podatek od wartości samego gruntu, bez budynków i innych ulepszeń, czyli LVT.
Jedyny podatek, który w przeciwieństwie do VAT/PIT/CIT/akcyzy nie zniechęca do aktywności gospodarczej.

! Odpowiedz
0 6 ~plazowicz

Firmy nie działają zawieszone w powietrzu, też mają grunty. Są i rolnicy. Na mój gust trzeba się pilnie zająć wydatkami państwa, a nie pomysłami na nowe podatki.

! Odpowiedz
2 3 ~Mario

W najbliższych wyborach mamy okazję takim pseudo fachowcom pokazać środkowy palec.
Temu panu już dziękujemy.Udowodnił że na stanowisko ministra finansów się nie nadaje.
Tak na marginesie to nie powierzył bym mu prowadzenia warzywniaka w wygwizdowie.

! Odpowiedz
3 13 ~Fuks

Szczurek pierwszy minister finansów na świecie wynegocjowany przy ośmiorniczkach u Sowy. Jego wiarygodność jest bliska 0 .....absolutnemu. Taki typowy POwiec bez poglądów bez charakteru nijaki Posłuszny

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.