Sycylijska mafia podpala lasy? „Używa do tego kotów”

Wielkie pożary trawią sycylijskie lasy. Władze podejrzewają, że ogień podkłada mafia, która ma w tym swój interes. Absurdalne wydaje się jednak doniesienie, że do podpalania gangsterzy używają żywych kotów.

Zdaniem sycylijskich władz za podpaleniami stoi włoska Cosa Nostra - zdj. archiwalne
Zdaniem sycylijskich władz za podpaleniami stoi włoska Cosa Nostra - zdj. archiwalne (fot. Tullio Puglia / Reuters)

Na włoską Sycylię przywędrował z Afryki wiatr Sirocco. Tym samym wyspa została zalana falą gorącego powietrza, a upały przekraczają 40 stopni. Nic więc dziwnego, że wystarczy iskra, aby las stanął w płomieniach. Ogromne pożary strawiły setki hektarów drzew, jednak nagromadzenie się tego typu zdarzeń wydało się władzom podejrzane. Na pogorzeliskach odnajdywali – wśród innych martwych zwierząt – dużą ilość spalonych kotów.

Dzięki nagraniom z monitoringu urzędnicy doszli do zaskakujących wniosków. „Podpalaczami” są koty. Do ogonów zwierząt ktoś przywiązuje szmaty oblane benzyną. Po podpaleniu zwierzęta biegną przed siebie, roznosząc ogień w głąb lasu. Takie rewelacje podaje dyrektor parku przyrody - Nebrodi Giuseppe Antoci w rozmowie z gazetą „Corriere Della Sera”.

„Setki pożarów nie wybuchają nagle w tym samym momencie. Sprawcy czekali na wiatr Sirocco, aby podkładać ogień” – twierdzi Antoci. Jego zdaniem za okrutną metodą podpaleń stoi sycylijska mafia – Cosa Nostra.

Dyrektor parku Nebrodi nie raz miał już styczność z gangsterami. W maju ledwo uszedł z życiem po tym, jak mafia zorganizowała na niego zamach. Wyrok został wydany przez decyzję Antociego o zakazie wypasania bydła należącego do mafii na terenie parku. Gangsterzy mieli czerpać z tego procederu spory dochód, a przy okazji pobierać nielegalnie dotacje unijne jako rolnicy.

Mafia czerpie zyski ze skutków pożarów

Powodów dla których Cosa Nostra miałaby stać za pożarami – zdaniem włoskiej prasy – jest więcej. Mafiosi mają mieć spore udziały w firmach, które zajmują się rekultywacją zniszczonych lasów. Cosa Nostra ma zarabiać na sprzedaży drzewek oraz sadzaniu nowych.

Mafia ma mieć również swoich ludzi wśród leśników. Cięcia budżetowe zagroziły ich stanowiskom, a pożary mają rzekomo pokazać, że redukcja personelu nie jest wskazana. Na chwilę obecną tego typu doniesienia wciąż są raczej spekulacjami. Sprawą pożarów zajmuje się włoska policja i prokuratura.

Marcin Hołubowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~rgr

do czego to doszlo. rzad robi zla prase mafii by wybielic swoja indolencje.
i to nie w polsce tylko w ue!

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
20 29 ~MIECIO_ubrany_w

A Platforma Obywatelska używa KODów do POdpalania POlski i POlskich lasów państwowych, które PO chciało wyprzedać

! Odpowiedz
22 11 ~leo

idz się Mieco przebierz w komeżkę i wracaj do prezesa

! Odpowiedz
12 13 ~mars

Kościół kat. całą ziemię spali.

! Odpowiedz
4 2 ~bv

Chyba 2 tygodnie na tym myślałes i błysnąłeś taką inteligencją i poczuciem humoru że masakra. Współczuję.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 6 ~MIECIO_na_swoim

Cały ten brexit uznamy po opublikowaniu wyroku trybunału konstytucyjnego i zaprzysięzeniu 3 naszych POwskich sędziów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 24 ~Jasiek

Mieszkam w Niemczech. Jest tu pelno Wlochow z poludnia. W opowiesciach wszystkich przewija sie ten sam watek biedy, braku perspektyw oraz wszechobecnej korupcji i mafii. Wlochy to kraj trawiony przez robala o nazwie mafia. W porownaniu z nimi jestesmy mega cywilizowanym krajem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil